szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Volt olyan résztvevő, aki a szóváltást "civilizáltnak és normális keretek között zajlónak" nevezte.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Németország és Magyarország összeszólalkozott hétfőn egy brüsszeli külügyminiszteri találkozón – írja a Politico négy meg nem nevezett diplomatára hivatkozva.

Szijjártó Péter és Annalena Baerbock zártajtós, külügyminiszteri találkozózóján arról volt szó, hogy Magyarország addig nem hagyja jóvá a következő szankciós csomagot és az Ukrajnának szánt segélycsomagot, amíg az OTP le nem kerül Ukrajna „háborús szponzorok” listájáról.

Erre Baerbock, a német külügyminiszter a névtelen források szerint feszült hangulatban kérdezett vissza, hogy az OTP miért ismeri el a luhanszki és donyecki szakadár területeket, és miért ad hitelt orosz katonáknak. (A német külügyminiszter ezt pontosan meg nem nevezett „jelentések”-re hivatkozva kérdezte.)

A magyar külügyminiszter és az OTP is visszautasította a vádakat, a bank korábban azt állította, hogy a jelentések "nem helytállóak”, és azt bizonygatták, vezetősége "nyilvánosan kifejezi Ukrajnának nyújtott támogatását".

A Politico forrásai szerint korábban Észtország és Svédország is arra kérte Szijjártót, hogy ne akadályozza az egységes európai fellépést, a vita pedig jól tükrözi a többi uniós ország növekvő frusztrációját Magyarországgal szemben, amely számos, Oroszország megbüntetésére és Ukrajna támogatására irányuló háborús lépést meghiúsított.

 

Szijjártó Brüsszelben: „Nem nagyon szokott érdekelni, hogyan fogadják az álláspontunkat"

Szinte az amnesztiával felérő lehetőséget kapnak a magyar kormánytól a Magyarországon embercsempészet miatt elítélt külföldiek, köztük olyanok, akik szervezett bűnözői csoportok tagjai: szabadon távozhatnak a börtönökből, a magyar állam pusztán annyit kér tőlük, hogy 72 órán belül hagyják el az országot. Azt rájuk bízzák, hogyan tesznek eleget ennek.

Az egyik diplomata értetlenségét fejezte ki, hogy Magyarország miért ragaszkodik az ukrán listához, hiszen annak nincs jogi súlya.

A találkozót követően Josep Borrell, az EU vezető diplomatája fogadkozott, hogy megoldják a nézeteltéréseket. Uniós tisztviselők pedig arról beszéltek, hogy Borrell várhatóan Kijevet is megkeresi, hogy megvitassák az ügyet.

Az uniós védelmi miniszterek kedden ülnek össze, hogy megvitassák, milyen katonai támogatást nyújtsanak Ukrajnának.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!