szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Szokatlan időpontban, hétfőn délelőtt tartott kormányinfót Gulyás Gergely és Szentkirályi Alexandra. A kormány elmondásuk szerint tömeges felmondásra az oktatásban nem számít, az ukrán hadifoglyok szabadításáról pedig - nevük elhallgatásával ugyan - de tájékoztatták Ukrajnát is. Árplafont kapnak a vállalkozások áramszerződései, de változik a Szép-kártya is. Minden a kormányinfóról egy helyen.

Most érkezett

Gulyás: Fel sem merült, hogy HIMARS-t vegyünk

HIMARS rakétaindító rendszert az ország a Honvédelmi Minisztérium szerint nem venne, de mi az igazság? – kérdezte a Népszava. Gulyás azt mondta, hogy Magyarország az USA-val nemhogy nem állapodott meg, de soha nem is merült fel az konkrétabban, hogy ilyen rendszereket vásároljunk tőlük. Szerinte ez a rakétákra is igaz, szándéknyilatkozatig és szerződésig soha nem jutottak a felek.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4 5

Leokézta az Európai Bizottság a státusztörvényt

Európai Bizottsággal egyeztették-e a státusztörvényt? – kérdezte a Népszava. Gulyás szerint az egyeztetés megtörtént és „nagyon eredményes volt". A bizottság boldogsága, vagy szomorúsága bennünket nem érint, nem érdekel, de a felvetéseik egy részét figyelembe vették – jelentette ki Gulyás. Szerinte azonban előfordult már korábban, hogy a bizottság elsőre leokézott valamit, majd a nyilvánosság előtt mást mondtak.

Gulyás azt mondta, előbb-utóbb az ország meg fogja kapni a pedagógusok béremeléséhez szükséges pénzt, arra, hogy idén megkapjuk, 50-50%-os esélyt lát.

 

Novemberben jöhet nyugdíjprémium

Lesz-e év közbeni nyugdíjprémium? – tette fel a kérdést a Népszava. Gulyás azt mondta, ha erre okot adó körülmény van, akkor novemberben fogják kifizetni. Amikor látszik, hogy az infláció magasabb, akkor szokta ezt a kormány előrehozni. Viszont Gulyás szerint most az látszik, hogy nyáron az infláció visszazuhan, így nem gondolkodnak abban, hogy a nyugdíjprémium kifizetését előrehoznák.

Paradox állapotban vannak a tanárok szakszervezetei Gulyás szerint

Elégedett-e a PSZ-szel és a PDSZ-szel a tíz százalékos pedagógusi béremelés előtt? – tette fel a kérdést a Mandiner. Gulyás azt mondta, tárgyaltak, de a két szakszervezet paradox állapotban van: azokkal tüntet együtt, akik akadályozzák a béremeléseket. A tíz százalékos emelésre a költségvetésből lesz forrás.

Véget ért a Budapesti Lakógyűlés, a Mandiner így rákérdezett arra, hogy szavazott-e ezen, de Gulyás erre nem válaszolt, annyit mondott, hogy az önkormányzat belügyeivel nem foglalkozik.

Lehet, hogy ő faji alapon gondolja az elkülönítést, de ezt a következő szédervacsorán az amerikai nagykövettel majd megvitatják

– mondta Gulyás arra, hogy Gyöngyösi Márton jobbikos EP-képviselő is megszavazta azt a javaslatot, amiből a kormány azt olvassa ki, hogy kötelező a menekültek szétosztása az uniós tagállamok között.

Szentkirályi nem hajlandó Budapestről beszélni

Szentkirályi Alexandra a Blikknek azt mondta, nem hirdet főpolgármesteri programot, a Blikk kérdéseit pedig nagyon demagógnak nevezte. Gulyás azt mondta, szerinte Szentkirályi a legalkalmasabb kormányszóvivő, a maga részéről ezt támogatja.

Gulyás hetekkel a szabadítás előtt is tudott az ukrán hadifoglyokról

Mikor értesült Gulyás arról, hogy ukrán hadifoglyok érkeztek Magyarországra? – tette fel a kérdést a Blikk. Gulyás azt mondta, azelőtt, hogy ide érkeztek volna. Mint mondta, nem volt értesítési kötelezettség Kijev felé, hiszen nem hadifogolyként jöttek ezek az emberek Magyarországra. De nem foglyokról volt szó: szabad emberként jöttek ide, ők nyilatkoztak arról, hogy Magyarországra szeretnének jönni, ennek ellenére a külügy hivatalosan tájékoztatta az ukrán szerveket arról, hogy 11 már nem hadifogoly, de korábban az ukrán seregben harcoló embert Magyarországra szállítottak.

A szabadításról Gulyás elmondása szerint hetekkel korábban tudott, neki a Máltai Szeretetszolgálat jelzett hetekkel korábban. Szerinte egy ilyen lehetőségre morálisan nem volt más helyes válasz, mint a szabadítás.

Gulyás szerint a fővárost vezető politikai erő is akadályozza az EU-s pénzek Magyarországra érkezését

A főváros úgy járult hozzá az atlétikai vébéhez, hogy a kormány 5 év alatt 30 milliárdot fizet az egészségügyi ellátás fejlesztésére. Ebből a főváros 23 milliárdot kapott meg és jövőre sem fog 8,7-nél többet. Miért? – kérdezte az ATV. Gulyás szerint ez a probléma orvosolhat, reméli, hogy az a politikai erő, ami a fővárost vezeti, mindent megtesz azért, hogy ne jöjjenek az EU-s források.

Szerinte az, hogy kevesebbet fizettek a kerületeknek annak tudható be, hogy a kerületek nem tudták elkölteni a pénzt, így átütemezést kértek.

Július hetedikéig szavazni fognak a státusztörvényről

Gulyás az ATV kérdésére azt mondta:

július hetedikéig az Országgyűlés mindenképpen szavazni fog a státusztörvényről (is).

Módosulhat-e még érdemben a tervezet? – tette fel a kérdést az ATV. Gulyás nem is értette a kérdést, hiszen az ATV-s újságíró státusztörvénynek nevezte a tervezetet, holott az a pedagógusok jogállását rögzítő törvénytervezet. A miniszter viszont a korrekció után azt mondta, nagyon sokat egyeztettek a tanárokkal, megfogadták a javaslataikat. Több lényeges ponton engedtek korábban, nem lát olyan pontot, amiben engedni kellene, de nem lát ilyet az ellenzéki kritikákban sem.

Figyeljünk arra, hogy a pedagógus-szakszervezetek állításaira márványpalotát azért ne építsünk – mondta Gulyás. Szerinte amikor van egy jogviszonyváltás, akkor lehetőséget adnak arra, hogy valaki ezt ne vállalja. Erre az esetre mindig speciális végkielégítés szabályok vonatkoznak, ezért fordulhat elő, hogy a most távozó tanárok kevesebb pénzt kapnak, mint akik később hagyják ott a közoktatást.

1 2 3 4 5
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!