Tetszett a cikk?

Orosz-ukrán háború, NATO, Egyesült Államok, infláció, Magyarország helye a világban - Orbán Viktornak bőven volna miről beszélnie idén is Tusványoson. A miniszterelnök beszédét élőben közvetítettük a hvg.hu-n.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Most érkezett

Németh Zsolt visszaszúrt Tőkés Lászlónak.

Nem hiszem, hogy van Tusványoson kívül fontosabb és erőteljesebb fóruma a román-magyar párbeszédnek

- válaszolta Tőkésnek Németh Zsolt. Hozzátette: érti a kritikát, hogy nem elég erőteljes a román-magyar kapcsolat, diplomácia, de felidézte: Orbán Viktor romániai látogatását Bukarestben kezdte a román miniszterelnöknél. Azt külön megköszönte a román hatóságoknak, hogy biztosítják a "tábor biztonságát".

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4

Orbán érkezése

Legyen vége már, legyen béke már

A kárpátaljai magyarok sorsa a mi sorsunk, nem akarunk belesodródni a háborúba, legyen vége már, legyen béke már

- puffogtatja a közhelyeket Tőkés László. Össze kell fognia a külhoni magyaroknak. A békével várhatóan új korszak fogja kezdetét venni - állítja.

Nem akarunk Európa migránsaivá válni, nekünk itt a helyünk Erdélyben

Tőkés szerint a Fidesz jár az élen a nemzetegyesítésben, Tusványos pedig a határokon átívelő nemzeti összefogásról szól. Az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács szerepvállalását ajánlotta fel a szemben álló erdélyi felek között, mindenkit tárgyalóasztalhoz hívott. A tárgyalások eredményességéhez kérte Orbán közreműködését és támogatását.

Beszélt a népszámlálásról és a kivándorlásról is, szerinte ezek fokozott politikai cselekvést és együttműködést követelnek meg. Ilyen helyzetben félrevezetőnek nevezte, hogy vannak, akik a magyar közösségek erősödéséről beszélnek. Ennek az ellenkezője igaz szerinte.

Nem akarunk Európa migránsaivá válni, nekünk itt a helyünk Erdélyben

- mondta.

Tőkés tovább rugdossa az RMDSZ-t

Az erdélyi magyarság ügyét azonban nem csak a román politika tartja vissza, hanem a magyar politika megosztottsága is. Szerinte ebben az RMDSZ is nagy akadály, hiszen rajtuk keresztül olyan nehéz a kommunikáció, mintha közvetlenül a románokkal beszélne a magyar kormány. Tőkés pedig nem áll le az RMDSZ rugdosásával: szerinte a párt nem nemzetben gondolkozik, hanem saját szavazóit számolgatja. Nem integrálni és együttműködni, hanem dominálni akarnak szerinte. Viszont - mint mondta - a párbeszédnek és az összefogásnak nincs alternatívája.

Kollaboráns RMDSZ-ről beszél Tőkés

Tőkés arról beszél, hogy az RMDSZ kollaborál a román elittel, megfelelési kényszere van az amerikaiak felé, de már kiestek a pikszisből. Így nagy nehézségekbe ütközik a magyar-román párbeszéd, elnehezült a román-magyar diplomáciai kapcsolat helyzete is. Ennek ellenére a két nemze között stratégiai partnerséget sürgetett, ehhez szerinte pedig az erdélyi magyarok helyzetét rendezni kell. Autonóm jogokat kell biztosítani az erdélyi magyaroknak - mondta.

Tőkés szerint Románia hungarofób

Tőkés felidézte, hogy tavaly Románia gyűlöletbeszédnek minősítette Orbán tavalyi beszédének egyes részleteit. Szerinte Romániában állami szintre emelkedett a hungarofóbia, amire viszont a román hatóságoknak egy szava sincsen.

Köszöntések, köszönetek

Mind Németh Zsolt, mind Tőkés László köszöneteket mond. Tőkés Orbán Viktort a "gondoskodó nemzet képviselőjének" nevezte. Tőkés szerint a 2023-as fesztivál a a békéről szól, a kormány pedig békediplomáciát folytat.

1 2 3 4
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!