szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Csak felszerelés után szembesült a miniszterelnöki hitvallással felújított iskolája falán a csepeli Jedlik Ányos Gimnázium igazgatója, de csak akkor takarja le, ha megérkezik a belügyminisztériumi állásfoglalás. A csepeli alpolgármester Gyurcsányt idézve bizonygatta, hogy a táblával minden a legnagyobb rendben.

„Mi is szembesültünk a táblával, amikor már fölszerelték” – mondta a Szeretlek Magyarországnak a csepeli Jedlik Ányos Gimnázium igazgatója, miután kiderült, Orbán Viktor-idézetek kerültek az felújított intézmény falára.

A miniszterelnöki bölcsességcsokor megléte valószínűleg nem is derült volna ki iskolakezdésig, ha arról Dömötör Csaba fideszes képviselő nem posztol büszkén a saját Facebook-oldalán. Neki valószínűleg már van is belőle egy, hiszen az Orbán Viktor 2020. augusztus 20-ai beszédében elhangzott nemzetpolitikai hitvallás nemcsak tükörként díszíti a miniszterelnöki dolgozószoba falát. Azt elvileg a Fidesz alapításának március 30-i évfordulóján a párt alapítói is megkapták, majd a párt valamennyi tagja részesült a becses ajándékból. Azért csak elvileg, mert később kiderült, nem mindenkihez jutott el.

 


A csepeli diákok így duplán szerencsésnek érezhetik magukat, hiszen lépcsőzés közben bármelyikük okulhat a miniszterelnöki idézetekből, ehhez pedig még Fidesz-tagoknak sem kell lenniük. Arról nem is beszélve, hogy az Orbán-idézet mellett egy a felújításnak emléket állító táblát is avattak, ezen Orbán Viktor neve mellett a csepeli fideszes országgyűlési képviselő, Németh Szilárd neve is szerepel.

Biztos, ami biztos, a Demokratikus Koalíció – élén csepeli polgármester-jelöltjével, Paál Gézával – péntek délután lefóliázta a gimnázium bejáratát, hogy a Fidesz is megértse: nincs helye kormánypropagandának az iskolákban.

Aggályok azért vannak

Azt, hogy egyáltalán kinek az ötlete volt a tábla elhelyezése, Bese Benő igazgató sem tudta megmondani. Azt azonban elárulta, hogy ahogy meglátta a művet, rögtön jelezte, hogy ez így nincs rendben.

Nyilván nekem is aggályaim vannak, mert a köznevelési törvény foglalkozik azzal, hogy a politikának nincs helye az iskolában

– mondta. Az ezzel kapcsolatos kérdéseit el is küldte a Dél-pesti Tankerületi Központhoz, és most a Belügyminisztérium állásfoglalását várják – jelezte, egyúttal azt is ismertetve, mennyi autonómiája van a jelenlegi rendszerben egy iskolaigazgatónak azzal kapcsolatban, mi kerül ki az intézménye falára. Letakarni mindenesetre nem fogja, amíg az állásfoglalás megérkezik.

Kevésbé volt szemérmes Ábel Attila, Csepel - exfideszes - alpolgármestere, aki egy Facebook-kommentben reagált a történtekre – szúrta ki Vadai Ágnes, a Demokratikus Koalíció frakcióvezető-helyettese.

"Orbán Viktor a legsikeresebb magyar politikus a rendszerváltás óta, és ez egy objektív tény. Ha Kossuth, Petőfi, Arany idézetek lehetnek az iskolákban, ha idézhetnek Szent Istvántól, akkor Orbántól ugyanúgy lehet, és attól még egyikük se lesz Sztálin. Van híres Gyurcsány idézet is" – szúrta még oda a végére az örök érvet a csepeli politikus.

Ábel egy másik posztjában is megvédte a táblát. Facebook-oldalán vitathatatlannak nevezte a hét pontot, melynek csak a forrását támadják, pedig szerinte történelmi személyiség.

A rendszerváltás óta eltelt 33 év legsikeresebb miniszterelnöke. Van-e helye híres emberek gondolatainak egy-egy iskolában? Na ugye - tette hozzá.

A táblával kapcsolatban az RTL Híradó megkérdezte Aáry-Tamás Lajost, az oktatási jogok biztosát, hogy szerinte van-e helye a pártpolitikai idézetnek egy közoktatási intézményben. Az ombudsman azt mondta, erre egyelőre nem tud választ adni, mert panaszt kapott az ügyben, ezért vizsgálatot indított.

A híradó kérdéseire a Belügyminisztérium azt írta, hogy nem a kormány, a Belügyminisztérium, a köznevelési államtitkárság vagy a Klebelsberg Központ dönt a köznevelési intézmények belső tereinek dekorációjáról.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!