Tetszett a cikk?

Az ALS-beteg Karsai Dániel sorstársai sírva beszéltek csalódottságukról a döntés után.

„Megyünk tovább az úton” – ígérte a Nemzeti Választási Iroda épülete előtt tartott sajtótájékoztatón Karsai Dániel testvére, Karsai Péter, miután a Nemzeti Választási Bizottság elutasította népszavazási kezdeményezésüket az eutanáziáról.

Az NVB azzal indokolta döntését, hogy a kérdések Alaptörvénybe ütköznek, ezzel azonban többen sem értettek egyet a vitán, amelyről ebben a cikkünkben írtunk bővebben:

Nem lehet népszavazás az eutanáziáról, az NVB elutasította Karsai Dánielék kezdeményezését

Nem lehet népszavazást tartani, mert ha igenek győznének, az sértené az Alaptörvényt. A referendum tétje az lett volna, kaphassanak-e a jelenlegi szabályokkal szemben büntetlenséget bizonyos esetekben az aktív eutanáziát segítők.

Az NVB döntése ellen 15 napon belül lehet a Kúriához felülvizsgálati kérelmet benyújtani. A Kúria ezután 90 napon belül dönt arról, hogy a választási bizottság határozatát helybenhagyja vagy megváltoztatja. A következő lépcső az Alkotmánybíróság.

„Ez mindannyiunk ügye, ezért azt gondolom, ki lehetett volna írni egy ilyen kardinális kérdésben a népszavazást” – tette hozzá Karsai Péter. Öccse, az ALS-beteg Karsai Dániel jelenleg kórházban van, egy kisebb beavatkozáson esett át, ezért nem tudott eljönni az ülésre.

Reviczky Zsolt

Bedő Dávid, a Momentum frakcióvezető-helyettese a sajtótájékoztatón úgy fogalmazott: ismét bebizonyosodott, hogy ebben az országban valódi kérdésekben nem lehet népszavazást tartani, a rendszer pedig gyáva ahhoz, hogy megvitassanak ilyen társadalmi kérdéseket.

„Ez az állampárt mely minden évben hangoztatja, mennyire fontos a magyarok véleménye, sok tízmilliárdot költ el nemzeti konzultációra, propagandára, nem kíváncsi a magyarok véleményére ebben a meghatározó társadalmi kérdésben, hogy az emberek dönthessenek saját életükről” – mondta.

A döntést csalódásnak nevezte, ugyanakkor azt is elismerte, hogy nem volt meglepetés. Az ügyet folytatni fogják, és arra kéri a kormányt, hogy ha ők úgy látják, hogy a kérdések jogi okok miatt nem mehettek át, írjanak ki olyan népszavazást, ami nem ütközik az alkotmányba.

Az NVB ülésére eljött Karsai Dániel két sorstársa is, akik mindketten sírva számoltak be csalódottságukról.

Dunavölgyi Erzsébet és Skripeg Béla
Reviczky Zsolt

A szintén ALS-beteg Dunavölgyi Erzsébet úgy fogalmazott, egészen lesújtotta a helyzet, nem azért, mert drámázni akar, hanem mert

ez az ország maga a dráma”.

„A felháborodásom sincs meg, hogy tovább kell küzdeni olyan betegeknek, akiknek csak hónapjai, hetei vannak hátra” – mondta.

Skripeg Béla, akinél tavaly januárban diagnosztizálták az ALS-betegséget, szintén könnyei között tette hozzá, mennyire megdöbbent a döntésen. „Majdnem 50 éve ledolgoztam ennek az országnak és azt nem adják meg nekem, hogy úgy haljak meg, ahogy akarok” – mondta.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!