szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A tanácsadói pozíciója lehet, hogy még nem is létezett, amikor a gyermekotthon igazgatóhelyettese már megkapta a kegyelmet.

Novák Katalin kegyelmi botránya
Még a kormánypártok soraiban is komoly felzúdulást keltett, hogy Novák Katalin köztársasági elnök megkegyelmezett a bicskei gyermekotthonban történt pedofil ügy egyik érintettjének, K. Endrének. A botrányba Novák Katalin, valamint Varga Judit igazságügyi miniszter is belebukott. Az ügy legfrissebb fejleményeit cikksorozatunkban követhetik.
Friss cikkek a témában

Több mentegetőzést is hallhattunk már Balog Zoltántól arra vonatkozóan, milyen minőségében támogatta, esetleg biztatta Novák Katalint abban, hogy kegyelmet adjon a bicskei pedofil-ügy eltussolásának kísérletéért elítélt K. Endrének.

A Direkt36 szerint a református püspök azzal védekezett, hogy ez nem az ő személyes döntése volt, hanem a református egyház vezetésében többen szerették volna elérni, később pedig arról beszélt, Novák tanácsadó testületének tagjaként foglalt állást bizonyos ügyekben.

Tíz erős mondat Balog Zoltántól azon túl, hogy elismerte: támogatta K. Endre kegyelmét

Balog Zoltán elismerte kedd esti nyilatkozatában, hogy hibázott, de minden felelősséget igyekezett hárítani magától a kegyelembotrány ügyében. Igaz, azt is mondta, még egy kicsit gondolkodik a saját szerepéről. Összeszedtük Balog legerősebb állításait.

A tanácsadói testület azonban tavaly május 10-én ült össze először, legalábbis a köztársasági elnök akkor számolt be róla először, K. Endre kegyelmét azonban április 27-én írta alá - szúrta ki az ellentmondást a Telex. Előfordulhat persze, hogy hamarabb is összeült a hírességekből álló csoport, minthogy arról Novák posztolt volna, de Balog érvelését gyengíti az, hogy többen is úgy nyilatkoztak, csak a botrány kirobbanása után, a sajtóból értesültek K. Endre kegyelméről.

A hírességek ingyen adják Novák Katalinnak a tanácsaikat

A Sándor-palotának 17 fizetett tanácsadója van vezető-főtanácsosi munkakörben, de az a 16 személy, akikkel az államfő hivatalba lépésének egyéves évfordulóján fotózkodott, ingyen dolgozik.

Miután kiderült, a püspök is érintett lehet a kegyelembotrányban, sajtóértesülések szerint Orbán Viktor is számon kérte emiatt – igaz, ezt először Havasi Bertalan, majd Gulyás Gergely is cáfolta a pénteki kormányinfón. Kedden református vezetők hallgatták meg Balogot, ahol bizalmat szavaztak neki arra, hogy továbbra is maradjon az egyház élén.

Nem lemondani, mosakodni érkezett Balog a református vezetők elé

Kedd délelőttre rendelték be Balog Zoltán püspököt, a Magyar Református Egyház zsinata lelkészi elnökét az egyház hivatalába, hogy magyarázatot adjon arra, mi köze volt K. Endre kegyelmi ügyéhez. Az ülésen szimpátiaszavazás volt, a többség támogatta Balogot, aki később videónyilatkozatban beszélt arról, hogy valóban kiállt K. Endre kegyelme mellett, de hibázott.

Nem sokkal később Bayer Zsolt és L. Simon László is arról beszéltek, le kéne mondania és vállalnia a felelősséget a - saját maga által is beismert - hibáért. Péntekre a református egyház rendkívüli zsinatot hívott össze, ahol ismét Balog Zoltán pozíciója volt a téma.

Nagy Iván Zsolt: Balog Zoltán főbűne

Palotásra koreografált sunnyogásával Balog óriási hibát vétett, mégpedig nem más, mint Orbán Viktor kárára. Vélemény.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!