szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az életvégi döntések szabadságáért küzdő, gyógyíthatatlan beteg Karsai Dániel jogász azt tervezi, hogy Novák Katalin után az utód Sulyok Tamás államfőnél is lobbizik azért, hogy kegyelmet kaphassanak a gyógyíthatatlan betegek méltóságteljes halálában segédkezők.

Még nem jött el az a pont, amikor Karsai Dániel élete puszta létezéssé degradálódott volna, de az ALS-beteg, gyógyíthatatlan alkotmányjogász úgy érzi, nem hagyja meghalni a Fidesz. Karsai erről az RTL Házon kívül című műsorában beszélt, miután tüdőgyulladással kórházban ápolták, de már hazaengedték.  

Karsai Dániel jelenleg nem élne az eutanázia jogával, ha engedélyeznék

A halálos beteg alkotmányjogászt gyomorszondán keresztül táplálják, de nem érez fájdalmat.

Az életvégi döntések szabadságáért a maga és sorstársai érdekében a halálos betegsége tudatában elszántan küzdő Karsai lényegében csak eldöntendő kérdésekre válaszolt, de már ez is láthatóan gyorsan kifárasztotta, ami nem csoda, segítője és testvére beszámolója szerint állapota rohamosan romlik, szinte mozgásképtelen, már gyomorszondán keresztül kell táplálni

Karsai Dánieltől megkérdezték: ez az utolsó interjúja?

Az eutanázia jogáért küzdő Karsai állapota rosszabbodott, miután hazaengedték a kórházból, ahova tüdőgyulladás miatt került. Optimista abban, hogy azt gondolja: meg fogja érni, hogy dönthessen a haláláról.

A Fidesz úgy került szóba, hogy Karsai és az őt ebben támogató ellenzéki pártok hiába sürgetik az életvégi döntések szabadságát, és azt, hogy a gyógyíthatatlan betegeket a méltóságteljes halálba segítők ne legyenek büntethetők, a kormánypártok elzárkóznak még a javaslat megfontolása elől is. 

Karsai Dániel jelenlétében szavazták meg a kormánypártiak, hogy még vitázni se lehessen az eutanáziáról a parlamentben

A halálos betegséggel küzdő alkotmányjogász elmondása szerint nem lepődött meg az eredményen.

A Házon Kívül műsorából kiderült az is: Karsai azt tervezi, hogy az új köztársasági elnöknek, Sulyok Tamásnak is eljuttatja azt a kegyelmi javaslatát, amit Novák Katalinnak korábban már elküldött, és amelynek a megbeszélésre nyitottnak tűnt az akkori államfő, ám a kegyelembotrány közbeszólt. 

Ahogy arról a hvg.hu annak idején beszámolt, Novák januárban a Sándor-palotában fogadta Karsai Dánielt és öccsét, Karsai Pétert. A körülbelül egyórás beszélgetés alapján Karsai utóbb megállapította, hogy Nováknál „abszolút nyitott hozzáállással” találkozott. 

Karsai azoknak kért kegyelmet Nováknál, akik gyógyíthatatlan betegek méltóságteljes halálában segédkeznek. Javaslatát úgy foglalta össze: “A köztársasági elnök nyilvánosan vállalja fel előre, hogy gyógyíthatatlan betegek esetében kegyelmet ad az öngyilkosságukban közreműködőknek”. 

Javaslata szerint ez a családtagokra, barátokra, egészségügyi személyzetre is vonatkozna. Az ilyen kegyelmi döntés megalapozottságához egy bizottság segíthetné az elnök munkáját, amelynek tagja lenne orvos, pszichiáter és büntetőjogász. Novák lemondása után jelezte, megkeresi az utódját is: 

Karsai Dániel az új államfőt is meg fogja keresni, hogy adjon kegyelmet azoknak, akik az eutanáziában segítik a gyógyíthatatlan betegeket

Karsai Dániel mára a „teljes önállótlanság állapotában” van, de életvégi döntést egyelőre nem hozott. Azt mondta, egészen addig nem fogja feladni, míg képes kifejezni gondolatait.

A hvg.hu kereste az ügyben a Sándor-palotát, azt tudakolva, megérkezett-e hozzájuk Karsai javaslata, illetve mit gondol arról Sulyok Tamás államfő, támogathatónak tartja-e, ő megadná-e ilyen esetekben a kegyelmet, beszélne-e erről Karsaival, de cikkünk megjelenéséig nem kaptunk választ. 

Karsai Dániel alkotmányjogász – akit a HVG olvasói a 2023-as év emerének választottak – tavaly állt nyilvánosság elé ALS-betegségével, életvégi döntésének jogáért pedig az Emberi Jogok Európai Bíróságán perelte be a magyar államot. A vele, illetve a testvérével és ápolójával készült interjút a hvg360-on olvashatja el: 

Karsai Dániel testvére és ápolója: Ő nem drámázik, nekünk sincs jogunk összesírni egy százas papírzsepit

Milyen érzés a családnak, a testvérnek vagy a segítőnek átélni egy nyilvánosság előtt vállalt halálos betegséget? Karsai Dániel öccse, Karsai Péter és ápolója, Márkovics Ákos hónapok óta közvetlen közelről követik végig az ALS-beteg alkotmányjogász küzdelmét, de még három hónapja sem gondolták volna, hogy a történet ennyi pozitív dolgot rejt magában.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!