szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Volt, akit a testsúlyáról kérdeztek, de olyan is akadt, akinek arra kellett válaszolnia, mit tenne, ha orvosként egy fiatal lány hallgatója fel szeretne menni a lakására.

A megváltozott felvételi eljárásoknak köszönhetően idén először az egyetemeknek lehetőségük van rá, hogy szóbeli beszélgetésre is behívják a hozzájuk jelentkező tanulókat. A lehetőséget az orvosképző hazai egyetemek, így a Semmelweis Egyetem, a Pécsi Tudományegyetem, a Szegedi Tudományegyetem és a Debreceni Egyetem is megragadták, és kötelező felvételi elbeszélgetést tartottak.

Debütál az új egyetemi felvételi rendszer – elmondjuk, mi változik, elmagyarázzuk, ami nehezen érthető

Decemberben elindult a jelentkezés az egyetemek szeptemberben induló képzéseire, a pontszámítás azonban nagyban különbözik a korábbi évekétől. Idén például extra pontok járhatnak azért is, ha valaki eredményes e-sportoló, vagy tehetségesen legózik.

Az általános orvosi képzésre jelentkezőknek a szóbelire vinniük kellett egy önéletrajzot, motivációs levelet és egy tanári ajánlást. Emellett a diákoknak 37 kisfilmet, egyetemi oktatóvideót kellett megnézniük, a szóbelin pedig arra voltak kíváncsiak a bizottságok, hogy a diákok megnézték-e a videókat, és hogy azok közül melyik tetszett nekik és miért. Ezenkívül egy szituációs feladatsort is meg kellett oldaniuk a jelentkezőknek, amely segítségével a vizsgáztatók a diákok személyiségét, problémamegoldó képességét elemezték.

Arcpirító kérdések

Az Eduline-nak a Semmelweisre jelentkező egyik diák mesélt a felvételi beszélgetéséről, ahol igencsak furcsa és személyes kérdéseket kapott. A lány, akit a lap Helgának nevez az anonimitás érdekében, 3 nappal a vizsga előtt kapott egy telefont, hogy tudna-e két órával korábban, tehát 10 helyett 8 órára érkezni. Egy időpontra több diákot is behívtak, ők pedig abban állapodtak meg, hogy érkezési sorrendben mennek be – a vizsgabizottságnak ugyanis teljesen mindegy volt, hogy ki megy be először –, így Helga végül több mint 2 óra várakozás után került sorra.

Volt, akinek a testsúlyára, másnak az orvos rokonaira voltak kíváncsiak a Semmelweis szóbeli felvételijén

Mit tenne, ha orvosként egy fiatal lányhallgatója fel szeretne menni a lakására? Maga egyébként hány kiló? A családjában van orvos? Ilyen, és ehhez hasonló kérdésekre is kellett válaszolnia több jelentkezőnek a Semmelweis Egyetem felvételi elbeszélgetésén.

A vizsgabizottság tagja a beszélgetés elején telefonálásba kezdett, addig egy másik hölgy tett fel kérdéseket Helga önéletrajza alapján, így például arról, hogy vannak-e orvosok a családban. A beszélgetés egy pontján a telefonáló visszacsatlakozott, és átvette a szót, arról kérdezve Helgát, melyik videó tetszett neki. Helga elmondása szerint végig azt érezte, hogy mindenbe bele akarnak kötni, amit mond, majd amikor a diabéteszről beszélt, arról kérdezték, hogy „ő egyébként hány kiló?”.

Mivel nem akartam megmondani, ezért azt feleltem, hogy a korábban beszélt 60 kilónál biztosan több vagyok. Erre a férfi bejelentette, hogy az elég nagy baj, hogy én már túlsúlyos vagyok, de szerencsém van, mert kórosan túlsúlyosnak nem nézek ki

– mondta az Eduline-nak Helga, a kérdés pedig a másik vizsgabiztost is meglepte, az arcáról legalábbis ezt lehetett leolvasni.

A diákok visszajelzései szerint azonban nemcsak Helga kapott személyeskedő megjegyzéseket a Semmelweis felvételijén, erről tett közzé egy posztot egy érettségis csoportban Palya Tamás, aki korábban a VI. kerületi Kölcsey Ferenc Gimnáziumban volt matematika–kémia szakos tanár. Palya Tamás az Eduline-nal több ilyen történetet is megosztott. Volt olyan, akitől azt kérdezték, van-e barátja, egy másik, iszlám vallású, hidzsábban érkező felvételizőt pedig a palesztin–izraeli konfliktusról kérdezgették, de akadt olyan is, akinek egy szituációs gyakorlatban kellett részt vennie, amelynek a lényege az volt, mit tenne, ha férfi orvosként egy fiatal lány hallgatója rákérdezne, hogy feljöhet-e a lakására. Miután a diák erre egyértelmű nemmel felelt, a bizottság megjegyezte, hogy a régi időkben nem biztos, hogy belefért a normába hasonló munkahelyi kapcsolat, de ma már talán igen.

A gyereknek azt is meg kell tanítani, hogy állj ki magadért – Palya Tamás kirúgott tanár a HVG Teraszon

„Néha azt érzem, én már annyi mindent tettem, csináljon már más is valamit”, mondja a Kölcsey gimnáziumból négy kollégájával együtt elbocsátott pedagógus, aki fél, hogy a megmozdulások kifulladnak, és nem fognak nagy dolgok történni. Úgy véli, ez akkor változhat, ha a szülők vállalnak nagyobb szerepet a tiltakozásokban.

A portál megkereste a Semmelweis Egyetemet is, akiktől azt a tájékoztatást kapták, hogy „az egyik bizottság két tagjától is panasz érkezett a bizottsági elnök túlságosan kritikus megnyilvánulásai miatt, és az eset azonnali kivizsgálása után az adott vizsgaelnök eredményeit kizárták, és az érintett diákok felvételi pontszámánál a másik két tag véleményét figyelembe véve állapították meg a pontszámot”.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!