Tetszett a cikk?

A vád szerint Schadl kiszólt a börtönből a feleségének és az apjának, hogy vigyék be egy banki széfbe az ékszereket és órákat. Pár hónappal később annak ellenére tartottak kutatást budai villájában, hogy az ügyészség ekkorra a lehallgatott telefonbeszélgetésekből már pontosan tudta, hogy hol vannak az ékszerek.

Schadl-Völner-ügy
Máig nem tudjuk pontosan, ki lehet "Tóni, Barbara és Ádám", de legalább azt már sejtjük, hova tűnt Schadl György kisrepülője és luxusautói. Számos kérdőjel maradt még az elmúlt évek legsúlyosabb korrupciós ügyében (amibe a végrehajtói kamara elnöke mellett Völner Pál igazságügyi államtitkár is belebukott), ezeket igyekszünk tisztázni, tartsanak velük!
Friss cikkek a témában

2022. március 2-án Schadl György délelőtt fél tizenegy előtt pár perccel a börtönből felhívta feleségét, aki a lehallgatási jegyzőkönyv szerint közölte vele, hogy nem szeret reggel hatkor a készenléti rendőrségre ébredni. A végrehajtók vezérének budai, háromszintes, wellnessrészleggel, medencével és garázzsal is rendelkező házát aznap hajnalban valóban átkutatták, a bíróság kedden hallgatta meg tanúként azt a férfit, H. Pétert, aki a vagyonvisszaszerzési eljárást vezette.

Schadl ekkor már szűk öt hónapja börtönben volt, vádat azonban még nem emeltek ellene, a nyomozás zajlott. Ennek részeként mentek ki házukhoz a nyomozók. H. Péter a bíróságon arról beszélt, „nullás helyszínről” volt szó, vagyis nem találtak semmi érdemlegeset, bár átnéztek mindent. Schadl feleségével azonnal közölték, mit keresnek, készpénzt, arany ékszereket, bármi olyat, ami lefoglalás alá eshet, ő azonban állította, hogy nincs ilyen otthon.

Ennek ellenére H. Péterék a harmadik emeleti dolgozó szekrényében dobozokat találtak. Ékszeres- és órásdobozokat, köztük két rolexes dobozt is, amelyek üresek voltak, Schadl neje a kérdésükre nem tudta megmondani, hogy hol vannak akár az órák, akár a nagy értékű ékszerek.

A kutatást reggel negyed hétkor kezdték a jegyzőkönyv szerint, bő háromnegyed órával később pedig befutott két ügyvéd is. Schadl felesége kereste férje ügyvédjét, Morvai Attilát is reggel hat óra után pár perccel, Morvai azonban akkor még nem vette fel a telefont.

Schadl György a Fővárosi Törvényszéken 2024. június 4-én
Veres Viktor

Az ékszerek akkor még nem kerültek elő, Schadl 2022. március másodikán viszont a lehallgatási jegyzőkönyv szerint azonnal visszakérdezett, amikor felesége a kutatást említette: „Ékszerek?”. Felesége közölte, hogy igen, azt keresték, meg pénzt, nagy értékű vagyontárgyakat, ékszert. De le nem foglaltak semmit, majd férje kérdésére hozzátette, nem tudja, miért tartották ezt fontosnak. Schadl értetlenkedett is egy kicsit: „Hát akkor?”, a felesége pedig annyit kért tőle, inkább fejezzék be ezt a beszélgetést. Azt viszont nem tudta megmondani, hogy a nyomozók mentek-e máshová is kutatni.

Schadlék nem véletlenül aggódtak azon, hogy máshol is lesz kutakodás az ékszerek után, a vádirat szerint ugyanis a hatóságok pontosan tudták, hogy azok hol vannak. A nyomozó hatóságok ugyanis egyszer már megtalálták ezeket, hiszen Schadl 2021. november 5-i letartóztatása után tartottak egy kutatást a villában, akkor azonban nem foglalták le ezeket. Pont ezért tűnhetett fel nekik 2022 elején az, hogy sem az ékszerek, sem az órák nincsenek ott. Schadl felesége és édesapja ezért kerültek vád alá az ügyben.

2022 elején ugyanis a vád szerint Schadl György arra kérte feleségét és apját, hogy béreljenek a saját nevükön egy széfet egy bankfiókban, és helyezzék el ott az órákat és ékszereket. 2022. január 4-én a kérésnek eleget is tettek: a budapesti, Bartók Béla úti OTP-ben nyitottak egy széfet Schadl György apja nevén, ehhez pedig Schadl felesége is hozzáférést kapott. Majd odavitték az ékszereket. Ezt az ügyészség két dolog miatt látja bizonyítottnak. Egyrészt azért, mert az ékszereket ott találták meg. Másrészt viszont azért, mert ebben az időszakban lehallgatták Schadl György apját és feleségét. Telefonbeszélgetésükből pedig kiderült, hogy január negyedikén fél tizenegy körül találkoztak a Bartók Béla úti OTP előtt. Mivel látták a telefon adatforgalmát, tudtak arról is, hogy Schadl felesége mikor vásárolt parkolójegyet az autójára.

Majd végighallgatták azt a beszélgetést, amikor Schadl január negyedikén a börtönből felhívta a feleségét. A beszélgetésben a szó szoros értelmében sem az ékszerek, sem az órák nem kerültek szóba. A jegyzőkönyv azonban a beszélgetés egy részét így írja le: „Schadl kérdezi, hogy milyen biztosítást? H. [Schadl felesége – a szerk.] figyelmezteti, hogy „Szívem!”. Schadl erre azt mondja, hogy „Ja, aha!”. Majd szóba került kettejük között egy biztosítás, amelynél Schadl apja nem engedte meg, hogy a fia felesége nevére kerüljön.

Sem a vádirat, sem a hvg.hu által megismert nyomozati irat nem taglalja pontosan, hogy milyen típusú ékszerekről, órákról van szó. Az értéküket viszont mindkettő megjelöli:

összesen 109 992 745 forintot értek.

Schadl György a bíróságon 2024. június 4-én
Veres Viktor

A közel 110 milliós csomag legnagyobb részét egy hetvenmilliós pakk tette ki, melyet Schadl egyben vásárolt a vád szerint a budapesti, Fehérvári úti boltban. Ezzel a hetvenmilliós ékszer- és órakupaccal a hatóságoknak más szempontból is bajuk volt. Az ügy egyik vádpontja szerint Schadlnek erre abból volt pénze, hogy két korábbi végrehajtó, M. Eszter és F. Miklós is fizettek neki korrupciós kapcsolatuk részeként. F. Miklós és M. Eszter amúgy az ügy előkészítő ülésén 2023-ban mindketten a váddal egyező, beismerő vallomást tettek. Más kérdés, hogy Schadl állította, legális a jövedelme, amikor az órákat és ékszereket vette, irodája adózott jövedelme kétmilliárd forint körül volt, vagyis gond nélkül meg tudta venni a százmilliós értékű ékszereket.

Schadl és ügyvédje a keddi tárgyaláson elsősorban a kutatás részleteibe kötöttek bele. Ott pedig valóban akadt furcsaság, még a jegyzőkönyv szerint is. Abban a határozatban ugyanis, amely alapján H. Péterék kutatni mentek 2022 márciusában, nem szerepelt, hogy pontosan mit keressenek. Schadlék pedig minimum furcsának tartják, hogy nem foglalták le sem a garázsban álló három, nagy értékű autót, sem mást. Azt, hogy pontosan mit lehetett volna még lefoglalni, nem tudjuk, ugyanis hivatalos iratban nem tűnik fel más vagyontárgy, Morvai Attila pedig ugyan a keddi tárgyaláson célzott rá, hogy lehetett a villában más nagy értékű tárgy is, a sajtó jelenlétében nem akarta elmondani, miről van szó.

Schadl szerint a kutatást végzők célzottan ékszereket kerestek. A jegyzőkönyv szerint pedig már azelőtt rákérdeztek a hiányzó ékszerekre és órákra, hogy megtalálták volna az üres dobozokat. „Nem a tanúnak szól ez a vehemencia, hanem a vádpontnak – magyarázta felindultan Schadl –, ez még a többi ismeretében is ocsmány.” „Önök kifejezetten azokra a dolgokra mentek rá, amikről az ügyészség a lehallgatási adatok alapján már régen tudta, hogy nincsenek ott!” – magyarázta Schadl H. Péternek. Annyiban igaza volt, hogy a tanú is elismerte: a vagyonvisszaszerzési eljárás valóban el volt késve az ügyészség nyomozásához képest.

Schadl apja a bíróságon kedden koncepciós pernek nevezte az ellene zajló eljárást. Őt, valamint Schadl György feleségét társtettesként, különösen nagy értékre elkövetett pénzmosás bűntettével vádolja az ügyészség.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!