Tetszett a cikk?

Sóskúton, Bátonyterenyén és Fóton bukott a kormány embere, igaz, utóbbin csak úgy, hogy el sem indult. A többi olyan településen, ahová az elmúlt években akkuipari beruházás érkezett, maradtak a fideszes támogatású vezetők.

Önkormányzati választások
A főpolgármester-választás nem lefutott meccs még Vitézy Dávid és Karácsony Gergely között - utóbbi 324 vokssal nyert ugyan, de újraszámolás és fellebbezés miatt ez nem végleges. Győrben, ahol a Fidesz veszített, szintén újraszámolják a voksokat. A kormánypártok eggyel több megyei jogú várost irányíthatnak ugyan, mint eddig, de volt több olyan település is, amit évtizedek után veszítettek el.
Friss cikkek a témában

Zöld energia – a kormányzati kommunikáció ezzel a két szóval igyekezett átkeretezni azt, amit az ellenzék és a helyi civilek egyszerűen akkugyárnak hívnak, és idehaza egyet jelentett a külföldi, jellemzően távol-keleti munkaerővel, a gyárvárosi léttel, a vízhiánnyal, a környezeti aggályokkal és a veszélyes anyagokkal.

Ám annak ellenére, hogy az elmúlt években kifejezetten heves indulatokat kiváltó témává vált ez az országban, az ellenzéknek a legtöbb olyan településen, amely az elmúlt néhány évben akkuipari beruházást kapott, még csak jelöltet sem sikerült állítania. Ez alapján semmi meglepő nincs abban, hogy a legtöbb ilyen várost simán behúzta a Fidesz, vagy az általuk támogatott jelölt.

Akad azért kivétel is, bár nem sok. Ilyen például Szeged, amit Botka László hatalmas, 67,75 százalékos eredménnyel nyert meg, bő harmincezer szavazóval vert rá fideszes kihívójára. Botka ellenzéki polgármester, de a kínai BYD-beruházás lehetősége elől nem ugrott el. Igaz, nem is akkumulátorgyárat kap Szeged a megállapodás értelmében, hanem elektromos autógyárat. Helyben pedig, mivel a kormány szándéka is a BYD Szegedre telepítése volt, érdemi kihívót és komoly kritikát nem is kapott Botka a Fidesztől. Elég furcsán is vette volna ki magát, ha a fideszes kihívó, Fülöp László pont egy kínai gyár miatt kezdi támadni Botkát.

Botka László és családja szavaz
Facebook / Botka László

Sóskúton viszont bukott az akkuügyes polgármester. König Ferencre azt követően zúdult népharag januárban, hogy megírtuk: Alsózsolca helyett a szlovén Andrada-csoport a Budapest agglomerációjához tartozó település határában fogja felhúzni akkubontóját. Sóskúton még ha egyelőre nem is üzemel, már ott a Dongwha, mellé érkezik az Andrada is, Königet pedig ez a kettő kiütötte: csupán 810 szavazatot kapott, ami az összes voks 43,48 százaléka, míg ellenfele, a Sóskúti Civil Kör által indított Mészáros József 957 szavazattal beülhet a polgármesteri székbe. Az már más kérdés, hogy kiemelt kormányzati beruházásokkal szemben feltehetően annak ellenére sem tehet majd semmit, hogy ez lenne felé a választói elvárás.

Bátonyterenyén, ahol a dél-koreai SungEel akkubontóban több súlyos baleset is volt, szintén megbukott a Fidesz. Nagy-Majdon Józsefet Orosz István győzte le, akinek jelölőszervezete a Mátravölgye Sport Club volt. Nagy-Majdon 1962, Orosz pedig 2327 szavazatot szerzett.

A SungEel HiTech Hungary Kft. üzeme Bátonyterenyén
MTI / Komka Péter

Fóton, ahová a BYD és a HTNS is tervezett akkumulátoripari beruházást, szintén hatalmas felháborodás fogadta mindkettőt. Vass György azonban feltehetően nem csak ennek köszönheti, hogy elbukta polgármesteri székét: ő volt az, aki hatmilliós jutalmat szavaztatott meg magának a képviselő-testülettel. Vass érzékelhette, hogy ennyi balhé után nem fog tudni nyerni, nem is indult el. Indult a Fidesz is, Biró Zoltán jelöltjük 34 százalékig jutott, az ellenzéki Gariscsák Erzsébetnek pedig mindössze 17,15 százalék jött össze, Biró mégsem örülhetett. Merkwart Krisztián civilként húzott be 44,13 százalékot, így ő lesz októbertől az új polgármester.

Az azonban a többi akkumulátoripari létesítménnyel ellátott település eredményén látszik meg igazán, hogy az akkuipart az ellenzék képtelen volt még ott, helyben is tematizálni. A kampányt országos szinten elvitte Magyar Péter, a kegyelmi botrány és a Fidesz válsága, helyben viszont sikeres kampányokat vittek a már meglévő, jellemzően fideszes vezetők.

A sorból kicsit Szigetszentmiklós, a másik SungEel feldolgozóval és balesetek sorával gazdagon megvert város lóg ki (ezekről ugyanabban a cikkünkben számoltunk be, amelyben a bátonyterenyei balesetekről is). Itt Nagy János, aki 2019-ben még az ellenzéki összefogás jelöltjeként lett polgármester, újrázni tudott. Nagy ellen nyolcan indultak, állított jelöltet a Fidesz, de az ellenzéki pártok is, ráadásul elég furcsa felállásban. Kocsis Évát a DK, a Párbeszéd, az LMP, az MSZP és a Nép Pártján támogatta, míg Gyurcsik Józsefet a Momentum, de Botló Kornél Levente például a Mi Hazánk színeiben, Dorogi Gyula pedig a Szolidaritás jelöltjeként indult. Sőt, bekapcsolódott a versenybe három független is.

Nagy János Szigetszentmiklós polgármestere
Facebook / Nagy János

Nagy János idén tavasszal azzal került be a hírekbe, hogy felszólalt Magyar Péter áprilisi, fővárosi tüntetésén, ezért pedig a helyi DK kezdte intenzíven támadni. Nagy azonban úgy fest, ütésálló, kampányán pedig lendíthetett egy nagyot, hogy Magyar Péter támogatásáról biztosította, még ha jelölőszervezetként a Tisza Párt nem is állt oda mögé.

Iváncsán, ahol az SK On akkumulátorgyár üzemében hamarosan elindítják a munkát, nagyon simán újrázott a fideszes Molnár Tibor, a szavazatok majdnem nyolcvan százalékát szerezte meg. A másik SK-s városban, Komáromban szintén fideszes jelölt nyert, ott Molnár Attila örülhetett a győzelemnek.

Ikladon, ahol akkugyártásból hátramaradt hulladékot talált az Átlátszó tavaly nyáron, nem is volt verseny, Ungi József egyedül indult, így egyáltalán nem meglepő, hogy az összes szavazat rá érkezett.

Ácson is újraválasztották Szentirmai Istvánt, igaz, ő hivatalosan most függetlenként indult, 2019-ben viszont még a Fidesz volt a jelölőszervezete. Ácson 2023 októberében jártunk, ekkor tartottak lakossági fórumot, amelynek kicsit híján ugyanolyan balhés vége lett, mint januárban Sóskúton.

Ácsi lakossági fórum 2023 októberében
Reviczky Zsolt

Debrecenben pedig annak ellenére is simán újrázott a fideszes Papp László a szavazatok 48 százalékával, hogy az utóbbi években derült ki, hogy a városban építik fel a CATL és az Eve Power akkugyárát is, sőt, érkezik a BMW elektromos autókat gyártó üzeme is. Érdekesség, hogy a civilként második helyre befutó Gondola Zsolt Zoárd és a harmadik helyen álló Mándi László szavazatai még összeadva sem lettek volna elegen ahhoz, hogy Papp megbukjon.

(Címlapképünkön az iváncsai akkumulátorgyár látható.)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!