Hamvay Péter
Hamvay Péter
Tetszett a cikk?

Az Orbán-rendszer egyik legnagyobb kultúrát érintő megszorító csomagjáról döntött a miniszterelnök, köztük emblematikus beruházások is szerepelnek.

130 pontból álló megszorító csomagról határozott a kormány csütörtök este, a legtöbb esetben az adott kormányrendeletet egy sablon mondattal egészítették ki, hogy „a kormány egyetért azzal, hogy további központi költségvetési többletforrás biztosítása nem szükséges”. Ez gyakran azt jelenti, hogy folyó projektek esetében az idei évre ígért forrást, vagy annak fennmaradó részét nem kapják meg, vagy a pótlólagos forrást húzták le, de van olyan is, ahol csökkentették a megítélt összeget. De vannak olyan kormányhatározatok is, amelyeket teljes egészében visszavontak.

Számos közlekedési, oktatási, és egészségügyi beruházás is van a csomagban, de a legtöbb a kultúrát érinti. Igaz, a legtöbb projekt eleve a holdudvarnak szólt, de van köztük néhány olyan, amiért kár. 

Amiért kár

Az 1,8 milliárdos folyóirat-támogatási alapból leginkább kormányközeli műhelyek részesültek, de még mindig finanszíroztak belőle minőségi tartalmakat is. A folyóirat-támogatást először elvették a Nemzeti Kulturális Alaptól, és a Demeter Szilárd-féle Petőfi Irodalmi Ügynökség szerezte meg.

A legtöbb irodalmi és tudományos folyóirat nem tud megjelenni állami támogatás nélkül, a kormányhoz nem közel álló lapok egy része már régen nem kap támogatást, számos meg is szűnt. Az, hogy Demeter nem tudta, vagy nem akarta megvédeni a magyar irodalom egyik legfontosabb szegmensét a folyóiratok beszántását, jól mutatja valódi súlyát. Mások szerint csupán kapkodásról van szó, akkora baj nem lehet.

Kár a 6 milliárdos Lázár Ervin-program befagyasztásáért is, amely az általános iskolások színházba járását támogatta. Igaz, nem bármilyen, a pedagógus által kiválasztott előadásra mehettek a gyerek, csak azokra, a „nemzettudatot erősítő” előadásokra, amiket a kormányközeli zsűri megfelelőnek tartott számukra, a támogatás legnagyobb szelete a NER-kedvenc színházainak a megsegítésre ment. Veszteség, hogy az Árpád-ház Program sem kap többletforrást. Kevesebb jut a Magyar Nemzeti Levéltár átfogó megújítására és a Hagyományok Háza filmarchívumának digitalizálására is. A Fiumei úti Nemzeti Sírkert, a Salgótarjáni utcai zsidó temető és a Rákoskeresztúri Újköztemető Nemzeti Gyászpark üzemeltetéséhez szükséges források is csökkentek, csakúgy, mint a zeneművészeti szervezetek támogatása. Elengedte a kormány a Diákváros beruházást is. Úgy tűnik, hogy a Magyar Építészeti Múzeum túlméretezett fejlesztése is leáll. Az sem mentette meg őket, hogy a NER-közeli Magyar Művészeti Akadémiához tartoznak.

Nem baj, ha átgondolják

Érhetetlen, hogy a mohácsi emlékhely rekonstrukciójára és a kiállítás megújítására miért szavazott meg a kormány 15 milliárd forintot. A kiállítás valóban már kínosan lepusztult volt, és a parkra is ráfér egy ráncfelvarrás, de valószínű ennek töredékéből megvalósítható. A Magyar Állami Operaház működési költségeinek kiegészítő támogatásának hiánya is leginkább Ókovács Szilveszternek okoz fejfájást, és kényszeríti rá takarékosabb működésre. Az sem baj, hogy Citadella vitatott átalakítása sem kap további támogatást. A Szabadság-szobor talapzatára jogsértő módon elhelyezni tervezett keresztet például nyugodtan elhagyhatják.

Amiért nem kár

Van köztük számos olyan kulturális beruházás, amit el sem kellett volna kezdeni. Ilyen a lassan tíz milliárd forintot elnyelő, tíz éve húzódó Sorsok Háza, amelyet először elvettek az ötletgazda Páva utcai intézménytől, de a NER történésze, Schmidt Mária sem boldogult vele, így került a Köves Slomó-féle EMIH-hez. Ők nagy elánnal kezdtek neki a kiállításnak, de szellemi, szakmai kapacitások hiány amiatt hamar megfeneklett a munka. Nem véletlenül, a Páva utcai Holokauszt Központban van egy korrekt kiállítás, szükségtelen azt megismételni. A mostani rendelkezés visszavonja azt a határozatot, amivel a EMIH-nek adták magát a józsefvárosi ingatlant is.

Arról fogalmunk sincs, hogy a szintén szükségelten, és különösebb visszhang nélkül tavaly zajlott 6,8 milliárdba kerülő Színházi Olimpiának miért és mennyi többletforrásra lenne szüksége. Mindenesetre ezt most elvonták Vidnyánszky Attilától. Valószínűleg nem vesztünk olyan sokat azzal sem, hogy a Nemzeti Vallásturizmus Intézkedési Tervnek idén meg kell elégednie az egymilliárd forinttal, mert ezt az összeget azért nem vették el, csak a további pénzekért nem tarthatják a markukat. A magyar történelmi és irodalmi örökséget bemutató nagyprodukciók létrehozását is befagyasztották. Ahogy a washingtoni Kommunizmus Áldozatai Emlékmúzeumának felállításához sem ad több pénzt a kormány.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!