szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A becslések szerint 40 ezer ételallergiás gyerek él Magyarországon.

Egészség 2024
A HVG-ben kiemelten fontosnak tartjuk az egészséges életmódot, a betegségek megelőzését. November közepén print melléklettel jelentkezünk, készülünk a HVG Health Excellence 2024 rendezvényre és a betegközpontúságot díjazó HVG Betegbarát pályázatra.
Friss cikkek a témában

Február 9-től tilos lesz felhasználni a közétkeztetésben néhány allergén alapanyagot: a földimogyorót, dióféléket és a szezámmagot – vette észre a Magyar Közlönyben a 24.hu. Ez a gyakorlatban ez azt jelenti, hogy eltűnik a menzák asztalairól többek között a diós tészta, a müzliszelet és a mogyorókrémes kenyér.

A cikkben megjegyezték: becslések szerint 40 ezer ételallergiás gyerek él Magyarországon, közülük nagyjából 20 ezernél életveszélyes anafilaxiás reakció alakulhat ki. Többségük a földimogyoróra allergiás, náluk akkor is súlyos reakció lehet a következmény, ha csak érintkeznek az allergénnel. 

Az Anafilaxiás Allergiásokért Egyesület (AAE) szóvivője, Janklovics Natasa a rendeletmódosítás kapcsán a lapnak úgy nyilatkozott, még soha nem voltak az érintett és a még nem diagnosztizált ételallergiás esetek olyan biztonságban, mint a jövő évtől lesznek. Ezen kívül a pedagógusok is megnyugodhatnak, hiszen így minimálisra csökken a veszélye egy esetleges anafilaxiás reakciónak az oktatási intézményekben.

„Volt, hogy kihánytam a tortát, mert halálfélelmem volt” – anafilaxiás gyerekek Magyarországon

Magyarországon a legújabb becslések szerint több mint 25 ezer gyereknek kell együtt élnie anafilaxiás allergiával. De milyenek a mindennapok, ha valakinek még az is életveszélyt jelent, ha mellette mogyorót esznek? A Deutsche Welle magyar stábja ennek járt utána.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!