Folytatódnak a tavaly februári budapesti antifatámadások tárgyalásai, szerdán videófelvételeket mutattak be az ügyészek.
Rajmon Balázs, az ügy harmadrendű vádlottjának védője szerint a felvételek alapján a rendőrség tévesen azonosította védencét. A videókon a nyomozók ruházata alapján azonosították be a vádlottat, miközben az egyik felvételen nem is fehér nadrág volt a német nőn, ahogy azt a nyomozóhatóság állította, hanem sötétszürke. A bemutatott videókon a Telex szerint az látható, amint a nő egy férfival vásárol egy budapesti élelmiszerboltban. Utóbbit a nyomozók másodrendű vádlottként azonosítanak. A korábban bűnösségét tagadó német nő, A. C. M. az ügy egyetlen olyan vádlottja, aki ellen jelenleg is eljárás folyik, írja a Telex.
Az ügy másodrendű vádlottját, egy német férfit is meghallgatott volna szerdán a bíróság, ám ő a vallomástételt megtagadta, csak annyit árult el, ismeri A. C. M., az ügy harmadrendű vádlottját. A férfi korábban bűnösnek vallotta magát, ezért három év fegyházra ítélték, és öt évre kiutasították Magyarország területéről bűnszervezetben való részvétel miatt. Büntetését később a Fővárosi Ítélőtábla enyhítette, másodfokon egy év tíz hónap börtönt kapott.
Az ügy elsőrendű vádlottja Ilaria Salis, volt milánói tanárnő, akit a nyáron EP-képviselőnek választottak az olasz Zöldek és Baloldaliak Szövetsége (AVS) színeiben. A képviselőséggel együtt mentelmi jog is megilleti, ezért a Fővárosi Törvényszék felfüggesztette a vele szemben folytatott büntetőeljárást. A Fővárosi Törvényszék viszont az Európai Parlament elnökéhez fordult, hogy az európai testület hozzon döntést a nő mentelmi jogának felfüggesztéséről, ez utóbbi nélkül ugyanis nem lehet folytatni vele szemben az eljárást. Szerdán Soós József bíró megerősítette, hogy kérelmük eljutott az Európai Parlamenthez.
Salist azzal vádolták, hogy 2023 februárjában, a kitörés napjára szerveztek akciót társaival Budapesten, amiben öt alkalommal idegenekre támadtak. A vád szerint a szélsőbaloldali, antifasiszta ideológiát valló vádlottak olyan emberekre támadtak, akikről azt feltételezték, hogy a szélsőjobboldali Kitörés Emléktúrán terveztek részt venni. Salis tagadta az ellene felhozott vádakat, embertelen börtönkörülményekre panaszkodott a tárgyalása alatt, később pedig egy októberi EP-ülésen szemtől szemben kritizálta Orbán Viktort.