szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

De csak volt: a NAV kapcsolt, miután a szankciókat bevezették. Az azonban rejtély, miből termelt bevételt a cég. Kapcsolatai viszont voltak, ráadásul egy olyan emberrel, aki érintett volt a letelepedési kötvények körüli bizniszben.

Magyarországon jegyzett be céget az Átlátszó cikke szerint egy uniós szankciók hatálya alatt lévő, a fehérorosz kormányhoz közel álló, korábban pénzügyi bűncselekményekkel gyanúsított fehérorosz üzletember, Viktor Csevcov (a cégadatbázis szerint Viktor Chevtsov). Az oknyomozó portál erről a Belarusz Oknyomozó Központ (BIC) egyik újságírójától értesült még nyáron, így a két csoport közösen tárta fel Csevcov tevékenységét.

A fehérorosz oligarcha magyar cége, a PS Commodities Kft., erről nem sokkal azután jelent meg adat a budapesti cégbíróság közlönyében, hogy az újságírók kutatni kezdtek utána. A közlöny szerint a NAV felfüggesztette a cég működését, ugyanis megállapították, hogy tulajdonosa „az Ukrajna területi integritását, szuverenitását és függetlenségét aláásó, vagy fenyegető intézkedések miatti korlátozó intézkedésekről szóló (…) vagyoni korlátozó intézkedés alá esik”.

Csevcov cége azonban a nyomozás eredményei szerint több szálon is kötődik egy magyar nőhöz, aki a letelepedési kötvényekkel foglalkozó osztályt vezeti a VolDan Investments nevű cégben. Ha valakinek ismerős ez utóbbi cég neve, az nem véletlen: ez volt az a Rogán Antal miniszter barátjához, Shabtai Michaelihez köthető cég, mely korábban orosz ügyfeleknek segített a letelepedési kötvények vásárlásában.

Az oligarcha magyarországi cégét 2019-ben jegyezték be, fő tevékenysége először zöldség-, gyümölcs-nagykereskedelem volt, ezt pár nappal a bejegyzése után módosították fa-, építőanyag-, szaniteráru-nagykereskedelemre. A cég hivatalos honlapján a Molt is említette, mint partner, hiszen szerintük forgalmazták a cég motorolajait, azonban a Mol az Átlátszónak cáfolta, hogy beszállítói lennének a PS Commodities Kft.-nek.

A cég látható tevékenységet nem végzett, valahogy mégis produkált 2020-ban 180 milliós árbevételt. 2021-ben ezt nulla forint követte, majd 2022-ben valahogy 264 millióra ugrott fel az összeg. Tavaly pedig még szebben alakult: 346,57 millió forint folyt be. Hogy miből, azt nem tudni.

A cég magyarországi telephelye egy budapesti társasházi lakás, az ingatlan azonban a Book Halter Kft. tulajdonában van. Ennek ügyvezetője Simon Krisztina, aki máshogy is kapcsolódik Csevcovhoz: ugyanazon a címen van bejegyezve egy egyéni vállalkozása, mint ami az oligarcha személyes címének van megadva.

Csevcov az Aljakszandr Lukasenka vezette fehérorosz diktatúra egyik intézője már évtizedek óta. Az Átlátszó azt írja, hogy már 2004-ben írt róla egy jelentésében az amerikai igazságügy-minisztérium, ugyanis a hozzá tartozó Infobank pénzmosásban vett részt. Ráadásul nem kispályáztak: Szaddám Huszein rezsimjének mostak tisztára vagyonokat. Néhány évvel később már Venezuela fővárosában, Caracasban bizniszelt, egyik cégével az ottani állami projektekre repültek rá. 2011-ben a belarusz hatóságok rövid időre őrizetbe vették a venezuelai balhé miatt, ott ugyanis felmerült a sikkasztás gyanúja is.

Az pedig már idén májusban derült ki a BIC jóvoltából, hogy az oligarcha az egyik fő részvényese annak a cégnek, ami monopóliumot kapott a Lukasenka-rezsimtől a hivatalos dokumentumok és termékek azonosítására szolgáló hologramok gyártására. Csevcovra az EU és Svájc is szankciókat vetett ki, hiszen a hologram-bizniszen keresztül az ukrajnai háborút támogató Lukasenka-rezsim haszonélvezője.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!