szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Gabrielius Landsbergis úgy véli, ha az EU nem cselekszik, az orbáni politika úgy fog terjedni, mint a rák.

Folytatódnak Magyarország kísérletei, hogy vétókkal és zsarolással megbénítsa az Európai Unió külpolitikáját, és azzal, hogy Brüsszel ennek nem szab gátat, normalizálja ezt a magatartást – írta véleménycikkében Gabrielius Landsbergis volt litván külügyminiszter. 

Landsbergis szerint a magyar aknamunka eklatáns példája, hogy Magyarország minden egyes, az ukrajnai háborúval és az Oroszországgal elleni védekezéssel kapcsolatos uniós döntés előtt kifogást emelt, azt állítva, hogy Ukrajna elmaradt a kisebbségi jogok biztosításában és a korrupció visszaszorításában. „Ez több, mint ironikus, tekintve Magyarország saját gyenge teljesítményét (a korrupció terén)” – fogalmazott a litván politikus, hozzátéve, úgy tűnik, hogy „ez a taktika egyenesen a Kreml forgatókönyvéből származik”. 

A volt külügyminiszter úgy véli, az EU azzal, hogy Magyarországot büntetlenül hagyja, sőt, megjutalmazza Orbánt a „romboló magatartásáért”, normalizálja a zsarolást. Megjegyezte: Magyarország az EU külpolitikai döntéseinek több mint felét blokkolja, és továbbra is akadályozza az Európai Békefenntartási Eszközt, az Ukrajna védelmének támogatására létrehozott alapot.  

Landsbergis aggasztónak nevezte, hogy Orbán egyre több tagállamot toboroz, hogy csatlakozzon a „bénító tengelyhez”, amely az egység elvét, az európai projekt alapját „kiforgatta és fegyverré tette”.  

Mint írta, az EU ettől függetlenül nem tehetetlen Orbánnal szemben, majd az uniós alapszerződés 7-es cikkelye szerinti jogállamisági eljárásra hivatkozott, amely szerint amennyiben az egyik tagállammal szemben fennáll az európai értékek súlyos megsértésének „egyértelmű kockázata”, és ez a veszély megerősítést nyer, az Európai Tanács pedig megállapítja a jogsértést, a tagállamra szankciókat lehet kiszabni, beleértve a szavazati jog felfüggesztését is. 

„Ez az eljárás azonban nehezen végrehajtható, mivel a vádlott kivételével valamennyi tagállam kollektív hozzájárulása szükséges hozzá” – fogalmazott Landsbergis, aki szerint ugyanakkor elképzelhető, hogy más, „kevésbé elkötelezett bomlasztók” meghátrálnának, ha látnák, hogy Magyarországgal példát statuálnak.  

„Ha az EU nem cselekszik, a válság nem csak Magyarországot fogja érinteni. Úgy fog terjedni, mint a rák. Más uniós tagállamok politikusai látni fogják, hogy a zsarolás működik, a korrupció kifizetődő, és az európai értékek védelme tranzakciós jellegű. Ha pedig egynél több gazemberállam van, a 7-es cikkely szerinti eljárást lehetetlen lefolytatni” – írta a volt litván külügyminiszter. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!