Tetszett a cikk?

Egy repülőgépeket takarító dolgozó perelte be a cégét, miután gerincsérvet kapott, és a betegállomány lejárta után nem kapott munkát és fizetést.

A testület egyhangú döntéssel megsemmisítette a Munka Törvénykönyve egyik, 2023-ban bevezetett szövegrészét, és alkotmányos követelményként kimondta: a munkáltató köteles továbbra is munkát adni annak, aki egy bizonyos munkakört egészségi okból már nem tud betölteni.

Egy repülőgépeket takarító dolgozó perelte be a cégét, mert miután az orvosok gerincsérve miatt eltiltották a görnyedéssel, terhek emelésétől járó munkától, a betegállomány lejárta után nem kapott semmilyen munkát – és így fizetést sem. De a munkáltató felmondani sem volt hajlandó, hanem azt mondta, hogy mondjon fel ő. Csakhogy akkor elesett volna az egyébként járó végkielégítéstől. Mindezt a Munka Törvénykönyvének egy 2023-tól érvényes mondatrészével támasztották alá. A dolgozó pert indított, az azt tárgyaló Fővárosi Törvényszék Szabó Anna vezette tanácsa pedig az Alkotmánybírósághoz fordult, mert szerinte az alkalmazandó paragrafus az Alaptörvénybe ütközik.

A testület egyhangúlag igazat adott neki. (Az előadó alkotmánybíró Handó Tünde volt, korábban maga is munkaügyi bíró.) Megállapította: az érdemi indoklás nélkül 2023-tól újonnan bevezetett jogszabályhely egyenlően kezeli a keresőképtelen és az adott munkakör ellátására egészségi okból alkalmatlan munkavállalókat, pedig helyzetük nagyon is eltér. A keresőképtelen munkavállaló azért nem részesülhet távolléti díjban, mert a betegállománya alatt társadalombiztosítási ellátásban részesül. Ezzel szemben az adott munkakör ellátására egészségi okból nem alkalmas munkavállaló semmilyen társadalombiztosítási ellátásra nem jogosult. Szociális juttatást sem kaphat, sőt elveszti az egészségbiztosítási ellátásokra való jogosultságát, ha nem mond fel ő maga, ez esetben viszont nem kaphat végkielégítést. A munkáltató adhatna olyan munkát, amelynek ellátására az illető orvosilag alkalmas, vagy ennek hiányában felmondhatna ő maga, de erre nem köteles. Mindezzel az egészségi okból alkalmatlanná vált dolgozó többszörösen hátrányos helyzetbe kerül.

Mindezek alapján az Alkotmánybíróság egyhangú határozatával megsemmisítette a törvénynek azt a részét, amely szerint nem illeti meg távolléti díj azt, aki munkaköre ellátására egészségi okból alkalmatlan, továbbá alkotmányos követelményként kimondta, hogy „a munkavállalónak az adott munkaköre ellátására egészségi okból való alkalmatlansága esetén a munkáltató általános foglalkoztatási kötelezettsége változatlanul fennáll”.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!