Milliárdokat spórolunk az országnak, megmondjuk, mi a magyarok véleménye Ukrajna EU-tagságáról
A hétvégén még zajlott a Medián kutatása, Hann Endre és csapata a többi közt azt kérdezte a magyaroktól, tudnák-e támogatni, hogy Ukrajna csatlakozzon az Európai Unióhoz. Hétfő reggelre már az eredményeket is be tudjuk mutatni.
Orbán Viktor a múlt heti EU-csúcs szünetében jelentette be, hogy „véleménynyilvánító szavazást” kezdeményez. Ez az intézmény szerinte arra való, hogy „ezeket a kérdéseket mind végigbeszéljük úgy, mint a nemzeti konzultációk idején szoktuk, ezt ugyanúgy érdemes lebonyolítani, gyorsan, hatékonyan, mindenki hadd mondja el a véleményét. A kérdés egyszerű: igen-nem.” Az időzítésről pedig azt mondta a Kossuth Rádiónak:
Nem gatyáznék, igyekszem, amilyen gyorsan csak lehet, ezt tető alá hozni.
Szerénység nélkül jelenthetjük: a Medián gyorsabb volt, és az adófizetőknek egy fillérébe sem kerül, hogy egy reprezentatív mérés alapján pillanatnyi eredményt hirdethessünk. A március eleji nagy politikai felmérés részeként a közvélemény-kutató intézet kíváncsi volt arra is, mit gondol a felnőtt lakosság Ukrajna uniós csatlakozásáról. Az összesítés zajlik, hétfőre a HVG közölni is tudja a kérdésre adott válaszokat.
A kormány ennél lassabban és költségesebben kérdezi majd meg az embereket, ami kevésbé lesz átlátható, és az eredménye is torzítani fog.
Akárhogy is hívjuk, egy nemzeti konzultáció lesz, és ugyanúgy nem kötelezi a kormányt semmire az Ukrajna EU-tagságáról szóló véleménynyilvánító szavazás, amit Orbán Viktor bejelentett. Kockázata nincs, mert a többség – főleg a Fidesz-szavazók – ellenzi Ukrajna felvételét. Orbán persze nem iránymutatást vár ettől, hiszen már rég döntött, hanem politikai erőt gyűjt, és beáll Magyar Péter mellé az utcai mozgósító versenybe.
Ahogy a HVG korábban megírta, Orbánék vezették ki a véleménynyilvánító népszavazás intézményét, amikor az alkotmányból törölték ezt a lehetőséget. Hogy Hofit citáljuk, ebből az intézményből is a „népet” törölték. Így aztán nem is beszél a kormányfő referendumról. Ha azonban a kérdést nem a szavazófülkékben teszik fel, hanem a nemzeti konzultáció mintájára levélben és interneten, akkor hiába hoz ki a kormány milliós részvételt, az eredmény nem lesz reprezentatív, szemben a Medián ezerfős professzionális mérésével.
Hétfőn mutatjuk tehát a számokat.
Megjegyzés: talán nem rugaszkodunk el teljesen a valóságtól, ha feltételezzük, Orbán napra pontosan tudja, mit gondolnak a magyarok a lehetséges EU-tagságról, és ennek tudatában, önérdekből kezdeményezi a nemzeti konzultációt utánzó szavazást. Ezeket a közvélemény-kutatásokat (szemben a Mediánnal) az adófizetők finanszírozzák jelentős felárral.
A hamarosan elbábozandó „véleménynyilvánító szavazás” így nemcsak költséges lesz, de az alapkérdés tekintetében felesleges is. Jogi következménye ugyanis nincs a nép szavának, a véleményét pedig már ismeri a miniszerelnök. Hiszen maga formálta olyanra, amilyen.
Büszkén hirdeti magát Budapest legelőkelőbb éttermei közt a Nobu, az étterem alapvetés a világsztárok között is. Most betekintést kaptunk arról, hogy az alapító Nobuyuki Matsuhisa szellemében hogyan készül náluk a japán konyha egyik legegyszerűbb, mégis legelőkelőbb fogása, a szasimi.