Lengyel Tibor
Lengyel Tibor
Tetszett a cikk?

Kegyelmi kérvény helyett perújításban gondolkodik a Fenyő-gyilkosság ügyében jogerősen 7 év szabadságvesztésre ítélt Gyárfás Tamás védője. Zamecsnik Péter a HVG-nek azt is mondta, ettől függetlenül a volt producernek börtönbe kell vonulnia.

Nem kegyelmi kérvényben, hanem más, jogi megoldásban gondolkodom – mondta a HVG kérdésére Zamecsnik Péter ügyvéd, amikor arról kérdeztük, fordulnak-e Sulyok Tamás köztársasági elnökhöz kegyelmi kérvénnyel, miután csütörtökön védencét, Gyárfást Tamást jogerősen 7 év szabadságvesztésre ítélték a Fenyő-gyilkosság miatt. 

A Fenyő János médiavállalkozó 1998 februári, kivégzésszerű meggyilkolása után 27 évvel hozott másodfokú döntésében a Fővárosi ítélőtábla Gyárfás Tamás volt producert emberölés bűntettében felbujtóként – az elsőfokú ítélettel egyezően – 7 év börtönre ítélte, míg vádlott-társa, Portik Tamás életfogytig tartó fegyházbüntetést kapott. 

A perújítás a büntetőeljárásoknál egyfajta rendkívüli jogorvoslati lehetőség, amellyel jogerős, azaz fellebbezéssel már nem támadható bizonyos ítéleteknél lehet élni. Zamecsnik Péter a HVG-nek azt mondta, arra hivatkozva tervez perújrafelvételi kérelemmel élni, hogy egyes bizonyítási indítványaikat elutasította a bíróság. 

Perújítás ugyanis valóban kérhető arra hivatkozva, hogy egyes tényeket vagy bizonyítékokat a bíróság a perben nem bírált el, márpedig azok elbírálása a perújítást kérő félre nézve kedvezőbb ítéletet eredményezhetett volna, de önhibáján kívül ezeket nem tudta érvényesíteni a büntetőeljárásban. Gyárfás és védője erre fog hivatkozni. 

Csakhogy a perújrafelvételi kérelemnek – amit az ügyvéd majd az írásba foglalt ítélet alapján később tud benyújtani – nincs halasztó hatálya, vagyis ettől függetlenül a jogerős ítélet szerinti börtönbüntetés végrehajthatóvá válik. Zamecsnik Péter kérdésünkre megerősítette:  

Gyárfás Tamásnak a perújítás ellenére be kell vonulnia a börtönbe, meg kell kezdenie a büntetését – méghozzá a gyakorlat és a tapasztalatok szerint néhány hét múlva. 

Általában néhány hétig tart ugyanis, míg megérkezik az elítélt számára a „behívó”, hogy egy adott időpontban kezdje meg a jogerősen kiszabott börtönbüntetésének letöltését a kijelölt büntetés-végrehajtási intézményben. Zamecsnik Péter jelezte, hogy se védencének, se neki nincs beleszólása abba, hogy ez melyik intézmény legyen az ország mely pontján. Erről a büntetés-végrehajtási bíró és a Büntetés-Végrehajtás Országos Parancsnoksága (BVOP) dönt – például a szabad helyek alapján.

A csütörtöki jogerős határozatában amúgy az elsőfokú ítéletet Gyárfás Tamás esetében megváltoztatta az ítélőtábla, emberölés bűntettében felbujtóként ítélték el, nem pedig bűnsegédként, ahogy korábban. Indoklásában Rédai Géza bíró elmondta, hogy bár Gyárfást súlyosabb cselekményben mondták ki bűnösnek, az extrém hosszú időre és idős korára tekintettel nem kell súlyosbítani a kiszabott börtönt. Az ítélet háromnegyed részének kitöltése után bocsátható feltételesen szabadlábra. Vagyis

a most 76 éves Gyárfás legkorábban 5 év 3 hónap múlva hagyhatja el a börtönt.

Gyárfás eddig bűnügyi felügyelet alatt állt, nem hagyhatta el az országot, ezt most megszüntették, és a bíróságról hazamehetett. Az egykori producert kereste a HVG, de jelezte, nem kíván nyilatkozni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!