Tetszett a cikk?

Fenyő János médiavállalkozó 1998 februári, kivégzésszerű meggyilkolása után 27 évvel hozott ítéletet a Fővárosi Ítélőtábla. Gyárfás Tamás felbujtóként hétéves börtönbüntetést kapott, később kell majd bevonulnia, a bíróságról most hazamehetett.

Jogerős ítéletet hirdetett a Fenyő-gyilkosság ügyében a Fővárosi Ítélőtábla. A Fenyő János médiavállalkozó 1998 februári, kivégzésszerű meggyilkolása után 27 évvel hozott másodfokú döntés szerint 

Gyárfás Tamást emberölés bűntettében felbujtóként hét év börtönbüntetésre ítélte. Portik Tamás ítéletét helybenhagyták, az ő esetében így a büntetés életfogytig tartó fegyház.

Gyárfás Tamás az ítélőtábla folyosóján
Fazekas István

A csütörtök délelőtt kezdődött határozathozatalon Portik Tamás videókapcsolaton sem vett részt, Gyárfás Tamás viszont személyesen is ott volt, higgadtan viselte az ítéletet. Újságíróknak az ítélet előtt a folyosón azt mondta, nincs mit szégyellnie.

Az elsőfokú ítéletet Gyárfás Tamás esetében tehát megváltoztatta az ítélőtábla, emberölés bűntettében felbujtóként ítélték el, nem pedig bűnsegédként.

Indoklásában Rédai Géza bíró elmondta, hogy bár Gyárfás Tamást súlyosabb cselekményben mondták ki bűnösnek, az extrém hosszú időre és idős korára tekintettel nem kell súlyosbítani a kiszabott börtönt. Az ítélet háromnegyed részének kitöltése után bocsátható feltételesen szabadlábra. Vagyis

a most 76 éves Gyárfás legkorábban 5 év 1 hónap múlva hagyhatja el a börtönt.

Gyárfás eddig bűnügyi felügyelet alatt állt, nem hagyhatta el az országot, ezt most megszüntették, és a bíróságról hazamehetett. A büntetés-végrehajtástól ezután behívót fog kapni, és ezután kell bevonulnia a börtönbe. Ha ezt önként nem teszi meg, akkor automatikusan elveszíti a feltételes szabadságvesztés kedvezményét.

Gyárfás az ítélet után nem kívánt nyilatkozni az újságíróknak. Ügyvédje azt mondta, valószínűleg perújítást kérnek majd, a többi között az elutasított bizonyítási indítványukra figyelemmel. Zamecsnik Péter hozzátette azt is:

védence meg van győződve arról, hogy semmilyen bűncselekményt nem követett el, ezért nem erre az ítéletre számítottak, és nem tud egyetérteni az ítélet indoklásával sem.

gyárfás tamás ítélethirdetés bíróság
Fazekas István

Az ügyészség a másodfokú eljárásban életfogytiglani szabadságvesztést kért a másodrendű vádlott Portik Tamásra, míg az elsőrendű vádlott Gyárfás Tamásra súlyosabb büntetés kiszabását indítványozta. Elsőfokú, idén február elejei ítéletében a Fővárosi Törvényszék Gyárfást Tamást bűnösnek mondta ki emberölésben elkövetett bűnsegédlet miatt. Ezért őt 7 év szabadságvesztésre és 10 év közügyekre való eltiltásra ítélték. Portik Tamást emberölésre való felbujtásért ítélték életfogytiglani börtönre a néhai médiavállalkozó, Fenyő János 1998-as megöletése miatt. 

A Nap-király bukása: politikusok és bűnözők között vezetett Gyárfás Tamás útja az elsőfokú ítéletig

Igyekezett mindenkivel jóban lenni, noha a Fidesz éveken át bojkottálta a műsorát. Később viszont annyira befolyásos lett az úszósportban, hogy még Orbán Viktor is megveregette a vállát. A Fenyő-gyilkosság miatt évekig összesúgtak a háta mögött, és ha nem zsarolják meg azok, akik egykor Portik Tamásnak dolgoztak, talán soha nem is derül ki a bűnözővel való titkos kapcsolata, ahogy kettejük közös titka sem.

A Vico médiabirodalom alapítóját, több újság, köztük a Népszava tulajdonosát 1998. február 11-én Budapesten, az utcán lőtték le, amikor kocsijával a piros lámpánál állt. Tizenöt év sikertelen nyomozás után a rendőrség 2013-ban nevezte meg a gyilkosság lehetséges elkövetőjét: az Aranykéz utcai robbantással is gyanúsított Jozef Roháčot. A szlovák férfi DNS-ét megtalálták az elkövető által hátrahagyott sapkán. Roháčot 2017-ben el is ítélték Fenyő meggyilkolásáért. A megbízó kilétére akkor még nem derült fény. 2018 áprilisában Gyárfás Tamás producert, a Magyar Úszó Szövetség korábbi elnökét és Portik Tamást gyanúsítottként hallgatták ki, majd vádat is emeltek ellenük. 

Az első fokon eljáró bíróság – a váddal egyezően – ítéletében arra jutott, hogy Gyárfás azért ölette meg Fenyő Jánost, mert nagyon komoly üzleti konfliktusuk volt. A bíróság bizonyítottnak látta, hogy Fenyő és Gyárfás üzleti konfliktusban állt egymással a Nap TV miatt. Fenyő ugyanis meg akarta szerezni a Nap TV-t, illetve annak szerkesztési jogát. A bíró szerint a Fenyő és Gyárfás közötti konfliktus odáig fajult, hogy még Horn Gyula miniszterelnök is megpróbált közvetíteni köztük. Gyárfás ügyvédje az elsőfokú ítélet indoklását és az ügyészség vádpontjait képtelenségnek nevezte. Úgy vélte, a hatóságok bizonyítékokat gyártottak, az indoklásokat pedig értelmezhetetlennek minősítette. 

És a kezét széttáró Gyárfás ezzel beleegyezését adta Fenyő János meggyilkolásához – szól a bíróság indoklása

Gyárfás Tamást és Portik Tamást is bűnösnek mondta ki a Fővárosi Törvényszék Fenyő János meggyilkolása ügyében. Gyárfást 7 év fegyházra, Portikot életfogytig tartó fegyházra ítélte a bíróság. Fontos bizonyítékai voltak az eljárásnak azok a hangfelvételek, amelyeket Portik titokban rögzített. A bíró szerint Gyárfás vallomásai ellentmondásosak, az ellentmondásokat nem tudta feloldani.

„Eleve nincsenek gyilkos hajlamaim” – ezt Gyárfás Tamás mondta még az utolsó szó jogán. Hozzátette: a Napkelte tévéműsor visszanyerése után nem volt indoka, hogy Fenyő megöletésének “hatalmas kockázattal járó lépésre” szánja el magát, és amúgy sem volt már köztük ellentét 1997-re. A perben fontos bizonyítékká vált, Portik által titokban rögzített hangfelvételekről Gyárfás azt mondta, szerinte Portik feladatul kapta, hogy ráterelje a gyanút, és állította: nem volt szerepe abban, hogy Portik megszervezze a gyilkosságot és szerinte Portikot azért nem zavarta el, mert az ráijesztett. 

„Szétb*sszuk?” – kérdezte Portik Tamás, mire Gyárfás Tamás széttárta a kezét. Az elsőfokú ítélet indoklása szerint a kezét széttáró Gyárfás ezzel beleegyezését adta Fenyő János meggyilkolására. Az, hogy egy ilyen párbeszéd – még a gyilkosság előtti időszakban – elhangzott, onnan lehet tudni, hogy amikor a kétezres években Portik és Gyárfás beszélgetett, felidézték ezt a jelenetet – ezt pedig Portik titokban diktafonra vette. Később éppen ez okozta a vesztüket, a rendőrség ugyanis megtalálta a felvételeket, és meg tudta gyanúsítani őket a Fenyő-gyilkosság ügyében. 

Portik és Gyárfás – Egyikük az alvilágban, a másikuk a felvilágban akart első lenni

Mindketten alulról jöttek, és a saját területükön jutottak a csúcsra, majd eltérő ütemben ugyan, de onnan zuhantak a mélybe. Portik Tamás és Gyárfás Tamás sorsát egy olyan gyilkossági ügy köti össze, ami Magyarországon példa nélküli: sem előtte, sem azóta nem lett bérgyilkosság áldozata olyan ember, aki annyira befolyásos lett volna, mint annak idején az áldozat, Fenyő János.

Akárhogy is, az 1998. február 11-én elkövetett gyilkosság azért rendkívüli, mert sem előtte, sem azóta nem végzett ki profi bérgyilkos olyan nagy hatalmú embert, mint amilyen halálakor Fenyő János médiamágnás volt. Gyárfás Tamás elítélése pedig azért számít rendkívülinek, mert ilyen súlyú bűncselekmény miatt még nem ítéltek el olyan nagy hatalmú embert, mint amilyen a Nap Tv egykori tulajdonosa volt. Ahhoz ugyanis kétség sem fér, hogy volt időszak, amikor a Nap Tv-n keresztül Gyárfás valóban meghatározó szereplője, alakítója volt a magyar a politikai közéletnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!