szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Varese-tó melletti villát egy magyar tőkealap vásárolta meg, a vezetőjének neve már korábban felbukkant az Orbán-közeli körökben.

Potom 4,3 millió euróért (kb. 1,7 milliárd forint) vásárolta meg egy magyar cég tavaly a Milánótól nem messze található Varese egyik legszebb, az Alpokra és a helyi tóra is panorámát biztosító villáját – írja az olasz Domani portál, amit a 444 szúrt ki.

A villában van minden, aminek lennie kell: csak a garázsa 256 négyzetméter, maga a villa meghaladja az ezret is, van hozzá természetesen edzőterem, egy hatalmas kert és úszómedence is. A villa belteréről a korábbi tulajdonos idejéből egy olasz magazin készített képeket, ezeket itt lehet megnézegetni.

A vásárló a milliárdos összeget mindenféle hitel nélkül, azonnal kifizette. A vevő egy Influentia Kft. nevű cég, amelynek a tulajdonosa egy bizonyos Progressus Magántőkealap – írja az olasz lap. Akinek ismerős a név, az nem téved, utoljára a mini-Dubaj-projekt környékén sertepertélt, és jó időérzékkel vásárolta be magát Rákosrendező területére, mindössze néhány nappal azelőtt, hogy megkötötték a magyar állam és az arab befektetők közötti szerződést.

Ugyan a sajátos magyar törvények védik a magántőkealapok kedvezményezettjeinek személyazonosságát, azt tudni lehet, hogy az alapok befektetéseit kezelő vállalkozásokat ki vezeti. Ebben az esetben a cég a TripleHill Capital Kockázati Tőkealap-kezelő Zrt., és a vezérigazgatója – egyben egyedüli részvényese is – egy bizonyos Tiszolczi Renáta.

Tiszolczi azután vált a TripleHill vezérigazgatójává, hogy a korábbi igazgató távozott posztjáról, mert összeférhetetlenné vált az új hivatalával, amely a honvédelmi miniszteri tárca lett. A TripleHillt ugyanis a miniszteri kinevezéséig Habony Árpád hajdani üzlettársa, Szalay-Bobrovniczky Kristóf vezette.

Hatvanpuszta drága titkai – a HVG360 dokumentumfilmje Orbánék főhercegi birtokának átalakulásáról

Az egykori tulajdonos, József nádor megirigyelhetné, amit hatvanpusztai majorsága romjaiból emel az Orbán család – sok-sok milliárdból. Közel fél órás dokumentumfilmen minden, amit a miniszterelnök családjának beruházásáról tudni érdemes.

Tiborcz bankja és egy nagyvonalú előleg

A történetet érdekesebbé teszi, hogy az olasz lap szerint eredetileg nem az Influentia tett ajánlatot a villára, és még az előleget sem ő fizette ki, hanem egy másik magyar cég, a Praedium Property Kft., még 2023 decemberének végén. A vételár 10 százalékának megfelelő előleget is ez a cég állta, amit a Tiborcz-féle Gránit Banknál vezetett számlájáról folyósított.

A Praedium Property aztán az előleg kifizetése ellenére nagylelkűen elállt a vásárlástól, és hagyta, hogy inkább az Influentia szerezze meg az ingatlant, sőt átruházta a már kifizetett előleget és az eladóval kötött előszerződést is az Influentiára, ráadásul tette ezt mindenféle ellenszolgáltatás nélkül.

Persze megvan az oka ennek a gavalléros előzékenységnek, hiszen a Praedium Property és az Influentia tulajdonosa közös, a TripleHill Capital.

Az olasz lap ezt követően a magyar magántőkealapok világának sajátosságairól tartott egy gyorstalpalót az olvasóinak. Legfontosabb megállapítása, hogy bár a pénzmosás kockázata miatt létezik olyan uniós előírás, amely megkövetelné, hogy hozzák nyilvánosságra a magántőkealapok tulajdonosainak listáját, ám ennek a magyar kormány eddig nem tett eleget. Olyannyira nem, hogy az uniós nyomásnak valamelyest engedő, átláthatóbb piaci viszonyokat teremtő módosítás kivitelezését is gondosan eltolták a 2026-os választások utánra.

Dióhéjban arról van szó, hogy a magántőkealapok tulajdonosaira per pillanat a hatóságok sem látnak rá, nemhogy a nyilvánosság, ám az uniós nyomás hatására 2024 végén született egy olyan módosító, amely előírja, hogy ezek listáját a NAV egy zárt rendszerébe fel kell tölteni. Igen ám, de a Magyar Narancs szerint a módosítást aztán azzal módosították, hogy ezen feltöltést bőven ráér 2026 júliusában megkezdeni.

Így tehát a jelenleg rendelkezésre álló nyilvános adatok alapján nem lehet megmondani, hogy ki a valódi tulajdonosa a vareséi villának. Tiszolczi az olasz lap kérdéseire nem válaszolt, így az olaszok a biznisz nyilvánvalóan kormányközeli jellegét kidomborítandó keresztelték el Orbán-villának a lombardiai ingatlant. 

Most magántőkealapok mögé bújva kapják az állami milliárdokat a csókosok, de arra is van megoldásuk, ha ez tilos lesz

2015-ben egy darab volt belőle, 2023-ra 161 lett. A magántőkealapok elszaporodtak, és bár létezésük nem, a használatuk módja hungarikum.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!