Tetszett a cikk?

A német orvosok szövetsége „történelmi győzelemről" s kormányblamázsról beszél, az orvosi kamara pedig arról, hogy véget ér a túlterhelt német orvosok „kizsákmányolása". Ezekhez a véleményekhez a szakszervezeti tábor szíves-örömest csatlakozott.

Régen fogadta ennyi elégedett hang Németországban a luxemburgi Európai Bíróság döntését. A testület azt mondta ki a minap, hogy a kórházi orvosok készenléti ügyelete is munkaidőnek számít, bármit mondjon is a német jog. Márpedig ilyen esetekben az Európai Unió bírói testületének az állásfoglalása számít, ehhez kell igazítani a nemzeti jogot is.
Az EU bírósága szerint döntő szempont, hogy az orvos a készenléti ügyelet idején a kórházban tartózkodik, s mivel az ügyeleti időben is a munkaadó rendelkezésére áll, az ügyeletben eltöltött idő munkaidőnek számít. Németországban ezzel szemben azzal érveltek eddig, hogy az orvos a kezelések közötti szünetben, azaz ügyeletben „nincs az éber figyelem állapotában", nincs alávetve a munkaadó utasításainak, nem kezel ténylegesen senkit, úgymond nem dolgozik, az ügyelet pihenőidőnek tekintendő.
Az Európai Bíróság Norbert Jaeger kieli orvos panasza nyomán hozta meg döntését. Túlságosan meglepő mégsem volt, miután a luxemburgi testület 2000 októberében már spanyol orvosok hasonló panaszának is helyt adott .
A kormány mintha lélekben már készült is volna erre az ítéletre. Wolfgang Clement, a gazdasági tárca vezetője rögvest bejelentette: a luxemburgi határozatot, mihelyt lehet, átültetik a német jogba, ráadásul az ítélet nemcsak a kórházakat érinti, hanem mindazokat a szakmákat, ahol hasonlóan szervezik a munkát (városi tűzoltóság, beteggondozói szolgálatok, őrző-védő cégek).
Véget ér tehát a harminc órás maratoni szolgálatok kora, hisz mostanáig nem volt ritka, hogy az orvos a napi munka után bent maradt a kórházban ügyelni, majd ismét napi szolgálatba állt. Az orvosok szövetsége és a kamara rögtön kiszámolta, hogy minimum 15 ezer új orvosra van szükség, ápolók, nővérek, műszakiak ezreire, s főleg pénzre: legkevesebb egymilliárd euróval többre. Ulla Schmidt egészségügyi miniszter a spekulációt leseperte az asztalról, mondván, hogy a kórházaknak új munkaidő-modellek kidolgozására az idén is, jövőre is 200 millió euró áll rendelkezésre, elégedjenek meg ennyivel. (MTI)
Az igazi február: +10 és -15 fok között bármi lehet ma az országban

Az igazi február: +10 és -15 fok között bármi lehet ma az országban

Megnéztük a vevőre váró több milliárd forintos és 1600 lóerős szuperritka Bugattit

Megnéztük a vevőre váró több milliárd forintos és 1600 lóerős szuperritka Bugattit

Havasi Bertalan elárulta, miért mondott le sajtófőnöki állásáról

Havasi Bertalan elárulta, miért mondott le sajtófőnöki állásáról

Az euró bevezetése ellen tüntettek Bulgáriában

Az euró bevezetése ellen tüntettek Bulgáriában