Tetszett a cikk?

A serdületlen gyermekeknek általában azt tanítják, hogy saját erejükből kell valamire vinniük. Akik pedig protekciót használnak, később képtelenek lesznek megállni a helyüket. A felnőttek világában azonban a protekció helyére más kifejezések kerülnek: mentor, hálózat, kapcsolati tőke, stb. Ráadásul ezek használatát a szakemberek kifejezetten ajánlatosnak tartják az érvényesüléshez.

Ha a protekció jó, akkor alighanem rosszul lettünk nevelve (szocializálva). Ha pedig valóban rossz, akkor a karrier-tanácsadók vezetnek félre bennünket. Kinek higgyünk hát: aggódó anyánknak vagy a „gonosz” profiknak? Az alábbi útmutató igyekszik rávezetni az érvényesülés arany középútjára, ahol a tisztesség még megmarad, de a hatékonyság sem vész el.



1.Mozgósítsd az atyai jóbarátokat! Szinte nélkülözhetetlen, hogy legyen a környezetedben egy olyan független személyiség, aki fel tudja mérni, hogy mire vagy képes, s hozzásegít a neked megfelelő lehetőségekhez. Majd abban is támogat, hogy meg tudd ragadni a kínálkozó alkalmat, s megakadályozza, hogy elszalaszd a szerencsédet. Ez a tapasztaltabb, széles kapcsolati rendszert működtető, veled érzelmi kapcsolatban is lévő támasz lehet például egy atyai jóbarát, akiben fenntartások nélkül megbízhatsz, s aki fantáziát lát benned.



2. Keress magadnak mentort! Ritkán fordul elő azonban, hogy azon a munkahelyen, ahol éppen dolgozol egy jó pozícióban lévő rokon vagy atyai jóbarát egyengethetné a pályádat. Szerezni kell hát egy támogatót, vagy mentort. A mentorálást sok vállalatnál professzionális menedzsment-fejlesztési eszközként is használják, de ezek a hivatalból működő mentorok nem azok, akik önzetlenül (szeretetből, megbecsülésből vagy családi-, baráti kötődés miatt) segítik a pályádat. A hivatalosan kijelölt mentorod akár személyes támaszoddá is válhat, de segítőt ott is találhatsz, ahol nem adnak melléd fejlődésedet segítő kalauzt. Figyeld meg, hogy a környezetedben kire hallgatnak a leginkább, kinek van a szervezeten belüli legnagyobb informális befolyása, ki a legnyitottabb más munkatársak problémáira, ki hajlandó a munkaköri kötelességét meghaladó mértékben támogatni kollégái tevékenységét. Vonj egyenleget a tapasztalataidból, s csapódj ahhoz, akit a legvonzóbb és az előrejutásod szempontjából a legértékesebb személyiségnek tartasz! És reménykedjél benne, hogy megkedvel, s igazi mentoroddá válik. De ne feledd, hogy ehhez jó teljesítményt kell nyújtanod! A lusta vagy tehetségtelen karrieristák (akiket éppen a lustaság vagy a szakmai szempontokat mellőző gátlástalan törtetés különböztet meg az ambiciózus szakemberektől) csak önmagukra számíthatnak, legjobb esetben is csak bábuk lehetnek mások szervezeti játszmáiban.



3. Szerezz belső szövetségeseket! Az előrejutáshoz (tekintve, hogy a vállalati szervezetet emberek alkotják) szövetségesekre van szükséged. Kivárhatod persze, hogy a kiváló munkádra a főnököd felfigyeljen, s megjutalmazzon, magasabb fizetést vagy szélesebb hatáskört bízzon rád. De nála sohasem juthatsz magasabbra, hacsak nem szerzel szövetségeseket a gyorsabb előrelépéshez. Ehhez ismertté kell tenned magad a szervezeten belül. Például azzal, hogy önként elvállalsz olyan feladatokat, amelyek során a cég más osztályain dolgozó emberekkel létesíthetsz kapcsolatot, s szabad mozgásra teszel szert a cég különböző osztályai, részlegei között. Azon kívül, hogy széles ismeretségi körre teszel szert, értékelni fogják az ügybuzgalmadat. Amikor a következő kinevezésekre kerül sor, már csak azért is támogatásra lelhetsz, mert a döntéshozók nem ismeretlen ember kezébe tesznek majd nagyobb felelősséget, hanem olyanéba, akit akár neve vagy a munkája szerint is ismernek. Ha kiemeltek, azok az emberek, akikkel egy szinten és együtt dolgoztál nem irigykedni fognak rád, hanem igyekeznek fenntartani a jó kapcsolatot és támogatni téged, hiszen segítséget remélnek az előrejutásukhoz. Igyekezz érzékeltetni velük, hogy alkalmasint nem idegenkedsz attól, hogy segíts nekik.



4. Építs külső hálózatot! Igazán sikeres karrierre csak az számíthat, aki a vállalat kerítésén kívül is felépíti a kapcsolatait. Az előre menetelben sokat számít, hogy: ki kit ismer? Ki kivel dolgozott már? Ki kivel kötött már üzletet? Ezért ehetőség szerint részt kell venni a szakmai életben. Meg kell jelenni azokon a konferenciákon, szakmai rendezvényeken, ahol szakma vagy a megrendelők fontos képviselőivel lehet találkozni. Itt kialakítható az a kép, hogy ennél a cégnél te lehetsz az egyik fontos kapcsolati láncszem. Ha téged ismernek személyesen alkalmasint téged fognak megkeresni, hogy segíts elérni a megfelelő embert. A kapcsolatteremtő szerep (persze meg kell válogatni, hogy kit kihez segítesz eljutni) egyenrangúvá tesz, de legalább is lényeges szerepet játszik a szakmában való elfogadtatásodban. Ekkor már arra is számíthatsz, hogy az előrejutásod más cégnél is folytatódhat.



5. Jó, ha vannak lekötelezetteid A szívességek viszonzást remélnek. Ezt az üzleti életben és a szervezeti játékokban mindenki tudja. Kisebb-nagyobb szívességekkel sok lekötelezettet szerezhetsz. De vigyázz, a túlzottan nagy lekötelezettség sok embert rosszindulatúvá tesz. A nagy dolgokat nem mindig szívesen viszonozzák, sőt eltakarítják az útból azt, akinek tartoznak. A rendes, segítőkész embert a gátlástalan manipulátortól csak szűk mezsgye választja el. Igyekezz megállni ezen a határon a hosszú távú érdekeid védelmében!



6. Félni- és élni hagyni Az emberek jók, rosszak, semlegesek, mindenfélék. Vannak, akik a segítőkészséget gyengeségnek értékelik és megpróbálnak félretaszítani az útból. Ilyenkor illik keménynek lenned. Ne félj felhasználni a kapcsolataidat a védekezésnél. Mutasd meg, hogy erősek a szövetségesei és a támogatóid. Ha kell, vágj vissza, de ne tégy tönkre másokat. Így tartani fognak tőled, de nem válnak az esküdt ellenségeiddé.



7. Protekció és karrier Ne feledkezz meg róla, hogy az állások betöltésének nagy részét nem a fejvadászok intézik el, nem is az internetes állásközvetítés során lehet megszerezni őket, de még csak nem is a vállalati HR-osztályokra beküldött életrajzok leválogatása útján találják meg a megfelelő jelöltet, hanem a protekció, az ajánlók segítségével. Ha úgy építed a karrieredet, hogy mindig elegen lesznek a támogatóid, akkor sikeres pályára számíthatsz. Egyébként, magányos harcosként könnyen belefáradhatsz az állandó csetepatékba, s a végén már ott is ellenséget sejtesz, ahol különben barátokra találhatnál. Ezért ne félj igénybe venni a protekciót, és ne félj másoknak segítséget nyújtani. Hiszen ez a legjobb mindenkinek, aki megérdemli.



MZ
Minden irányba hajlítható, testmeleg plüssállat, ami eltűri, hogy szereted – hogyan lett a kutyából négylábú gyerek?

Minden irányba hajlítható, testmeleg plüssállat, ami eltűri, hogy szereted – hogyan lett a kutyából négylábú gyerek?

A Meta nemcsak a tényellenőröket dobja ki, hanem a sokszínűséget is

A Meta nemcsak a tényellenőröket dobja ki, hanem a sokszínűséget is

Nem kell laborba mennie: megjelent a hormonszintjeit megmutató otthoni teszt

Nem kell laborba mennie: megjelent a hormonszintjeit megmutató otthoni teszt

40 éves rejtélyt oldottak meg, titokzatos vegyületet azonosítottak az amerikai ivóvízben

40 éves rejtélyt oldottak meg, titokzatos vegyületet azonosítottak az amerikai ivóvízben