A múlt év októbere óta kiadott startkártyák száma már több mint 14 ezer, az igényelt kártyák száma meghaladta a 16 ezret, a fiatalok és a munkáltatók körében közkedveltté vált ez a foglalkoztatási forma - tájékoztatott a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium.
A fiatal munkavállalók 2005. október 1-jétől használhatják a startkártyát, ami lehetőséget ad arra, hogy az őket foglalkoztató munkáltatók 32 százalékos járulékteher helyett az első évben 15, a második évben 25 százalékot fizessenek.
A kártya lényege, hogy nem kell kifizetni a fiatal munkavállaló után a tételes egészségügyi hozzájárulást, a 29 százalékos társadalombiztosítási, a 3 százalékos munkaadói járulékot. Ehelyett az első évben a bruttó munkabér 15 százalékát, a második évben 25 százalékát fizeti be a munkáltató járulékként. A kedvezményt a minimálbér másfélszereséig, felsőfokú végzettségűeknél annak kétszereséig érvényesítheti a foglalkoztató.
A kedvezmény egymást követően több munkáltatónál is igénybe vehető. Az igazolványt az adóhatóság állítja ki. A kártyán az adóazonosító jel, a pályakezdő neve, személyes adatai, a kiállítás és az érvényesség ideje szerepel. A kártya a kiváltásától számított két évig érvényes, figyelembe véve azt is, hogy a munkavállaló 25 évnél, felsőfokú végzettségű esetében 30 évnél fiatalabb legyen. A kedvezményt ugyanis csak ez a korosztály veheti igénybe.
Mivel a kártya érvényességi ideje lejár, feltételezhető, hogy a fiatalok csak akkor váltják ki, ha konkrét, elfoglalható munkahelyet találnak. Azaz a több mint 14 ezer kiváltott kártya hasonló számú fiatal elhelyezkedését jelenti.