szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Akár tízezer fontos (csaknem 4 millió forintos) tandíjat is elkérnének évente a hallgatóktól a vezető brit állami egyetemek, a jelenlegi 3 ezer font helyett.

A brit kormány éppen az ősszel kezdődött idei egyetemi tanévtől tette lehetővé - a diákok érdekképviseleteinek hangos tiltakozása közepette - az állami egyetemeknek, hogy évente 3 ezer fontig (1,2 millió forint) terjedő tandíjat szedjenek a diákoktól; a korábbi egységes hallgatói hozzájárulás 1100 font volt. Az új tandíjrendszer vonatkozik a többi EU-tagállamból brit egyetemekre jelentkező hallgatókra is.

A legnagyobb brit baloldali napilap, a The Guardian  által végzett, az összes brit egyetemre kiterjedő felmérés szerint azonban a válaszadók a 3 ezer fontos felső tandíjhatár legalább megkétszerezését tartanák szükségesnek az új rendszer 2009-ben esedékes felülvizsgálata során. Egyes tudományos szakok azonban a tanévenkénti 10 ezer fontos tandíjat tartanák elfogadhatónak a megfelelő képzési színvonal költségeinek fedezésére.

A felmérésbe bevont dékán azt mondta: a tandíjrendszerhez kapcsolódó jelenlegi „nagyvonalú” hitelfeltételek „a tehetős középosztálynak nyújtanak hatalmas támogatást”, mivel a diákok alacsonyan tartott kamatú hitelekhez jutnak, miközben olyan karrier áll előttük, amely az országos átlagnál jóval magasabb fizetést ígér.

„Az emberek világszínvonalú oktatást akarnak gyerekeiknek, ingyen vagy olcsón, a szegények adójából finanszírozva”, fogalmazott az egyetemei vezető.

A The Times nemrégiben közzétett éves világfelmérése szerint amerikai és brit egyetemek kikezdhetetlennek tűnő minőségi egyeduralma jellemzi a felsőoktatási intézmények világrangsorát.

A vezető brit napilap által több ezer kutató és tudós megkérdezése alapján, számos kritérium figyelembevételével évente összeállított százas listára tavaly 33 amerikai és 15 brit egyetem került fel. Az első tíz között csak e két ország felsőoktatási központjai vannak: hét az Egyesült Államokból, három Nagy-Britanniából.

A világ legjobb egyeteme az előző évi rangsorhoz hasonlóan az amerikai Harvard, a második és a harmadik Cambridge, illetve Oxford.

A The Times a legutóbbi éves listához fűzött elemzésében megjegyezte, hogy a Harvard működését finanszírozó 26 milliárd dolláros (5000 milliárd forintos) alapítvány vagyona meghaladja az összes brit állami egyetem évenkénti teljes költségvetését.

MTI Itthon

Hiller: a HÖOK már nem utasítja el mereven a tandíjat

Már nem utasítja el mereven a tandíj bevezetését a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) - mondta Hiller István oktatási és kulturális miniszter pénteken reggel az MTV Nap-kelte című műsorában.

MTI Itthon

Mégis egységes lesz a tandíj

Mégis teljesen egységes lesz a 2008-tól a felsőoktatásban fizetendő fejlesztési részhozzájárulás összege, a Semmelweis Egyetemen sem differenciálják a tandíj összegét - közölte az intézmény.

hvg.hu Karrier

Hogyan számítják a tandíjat?

Az Országgyűlés a 2006. évi nyári ülésszakán fogadta el – a felsőoktatási törvény módosításaként – a tandíj bevezetését a 2008. szeptemberi tanévkezdettől, a felsőfokú tanulmányokat 2007-ben kezdő hallgatókra.

EduPress Itthon

A rektorok 105 ezer forintos tandíjat javasolnak

A Magyar Rektori Konferencia azt javasolja, mindenhol 105 ezer forint legyen a tandíj, ellenkező esetben ugyanis - ha ettől eltérnek - rossz fényt vetne az oktatásra, mert azt sugallhatná, hogy nem egyforma a minőség a különböző intézményekben.

MTI Itthon

A HÖOK ragaszkodik az „államilag finanszírozott” felsőoktatáshoz

Az utólagos képzési hozzájárulásra vonatkozó szándék visszavonására szólítja fel a kormányt a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK). Szerinte a kormányzat tervezett lépéseivel a felsőoktatás teljes mértékben "tandíjas" lesz – közölte a HÖOK elnöke.

hvg.hu Itthon

HÖOK-tüntetés: „Nem kell tandíj!”

Négyezer egyetemista és főiskolai hallgató gyűlt össze a Budai Várban csütörtök délután, hogy a kormány által bevezetett hallgatói részhozzájárulás, azaz a tandíj ellen demonstráljon. Álláspontjuk szerint a kormányzat kiárusítja a fiatalok jövőjét, noha a jelenlegi intézkedési csomagnál számos jobb, okosabb és takarékosabb megoldást javasolt már a HÖOK. Helyszíni tudósítás.

Megszámolták a sirályokat Magyarországon

Megszámolták a sirályokat Magyarországon

Napfény és vitalitás: miért fontos a D-vitamin?

Napfény és vitalitás: miért fontos a D-vitamin?

Bepoloskázott rabok segítségével emeltek újabb vádat egy börtönben ülő moszkvai képviselő ellen

Bepoloskázott rabok segítségével emeltek újabb vádat egy börtönben ülő moszkvai képviselő ellen

Hatályon kívül helyezi a CEU kiűzését megalapozó jogszabályt egy új törvénymódosítás

Hatályon kívül helyezi a CEU kiűzését megalapozó jogszabályt egy új törvénymódosítás