szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Tesztet fejlesztettek ki két német egyetem munkatársai annak kiszűrésére, hogy kinek van hajlama a korrupcióra, lopásra, csalásra.

A darmstadti műszaki egyetem (TUD) és a regensburgi egyetem kutatói szerint mérhető a potenciális munkavállaló azon tulajdonsága, vajon hajlamos-e kárt okozni lopással, csalással, esetleg csúszópénz elfogadásával a munkaadójának - írja A Die Welt című német napilap online változata.

"Létezik egy alapvető pszichológiai dimenzió, az "integritás" fogalma, amely pontosan körül tudja írni, hogy egy adott személy mennyiben hordoz magában kockázatot káros magatartásra" - jelentette ki Jens Hoffmann pszichológus.

Ha valakinek a teszt szerint alacsony integritás értékei vannak, az nagy valószínűséggel hajlamosabb a problematikus magatartásra, vagyis a munkahelyi lazítástól, lógástól kezdve a cégtulajdon megkárosításáig sok mindenre. A kutatás során a tudósok először olyan faktorokat azonosítottak, amelyek segítségével azt szűrték ki, hogy egy adott személy mennyire hajlamos a lopásra. A második fázisban 320 munkavállalót kérdeztek névtelenül, különböző ágazatokból és a munkahelyi hierarchia különböző szintjeiről. Ennek alapján az integritás 14 kategóriáját vizsgálhatták, amelyek a kutatók véleménye szerint "szoros statisztikai összefüggésben állnak a munkahelyen tanúsított káros magatartással".

A vizsgálat eredményeiből alakították ki az a kibővített pszichológiai integrációs tesztet, amely minden "káros" szempontra kiterjed. A kutatók úgy vélik, hogy az új vizsgálati módszer minden munkaterületen és a munkahelyi hierarchia minden szintjén alkalmas a vizsgálatok elvégzésére - írja a német napilap online változata. A tesztek iránt már most meglehetősen nagy érdeklődés mutatkozik a munkaadók részéről, azt egyelőre nem tudni, hogy a német jogvédők kifogást emelnek-e a teszttel szemben.

Meixner Zoltán (hvg.hu) Gazdaság

Kornai Gábor: a korrupció nemzeti kulturális elemmé vált

Nem az építkezések, hanem a díjak éve lesz 2007: nem autópálya, hanem autópályadíj, nem út, hanem úthasználati díj - állítja Kornai Gábor, az AAM Vezetői Informatikai Tanácsadó Zrt. elnöke, a Vezetési Tanácsadók Magyarországi Szövetségének alelnöke. Szerinte ma nálunk felesleges az ólomkatonáskodó hadsereg, a magyar agráriumot pedig be kellene zárni, csakhogy a belőle élő milliókat nem lehet hazaküldeni, mert hát itthon vannak. Az ismert közgazdász megosztja konkrétabb tanácsait is.

MTI Világ

A Siemens vezetőségéig nyúlik a korrupciós botrány

Már a Siemens vezetőségét "súrolja" a másfél hete kirobbant korrupciós botrány. Hétfői értesülések szerint a müncheni főügyészség a közeli jövőben arra készül, hogy kihallgassa Klaus Kleinfeldet, az egyik legtekintélyesebb európai, illetve német vegyes ipari és elektronikai cég, a Siemens igazgatótanácsának elnökét, a részvényesek pedig "tetőtől-talpig" terjedő átvilágítást követelnek.

MTI Gazdaság

Korrupciógyanú nagy német kereskedőláncoknál

Korrupcióval gyanúsítanak néhány, Magyarországon is kiterjedt láncolattal rendelkező német kereskedelmi hálózatot. A Der Spiegel információi szerint a drezdai főügyészség megvesztegetés gyanúja miatt vádat készül emelni az említett kereskedelmi hálózatok több vezetője ellen.

A kormánynak kiemelkedő szerepe van abban, hogy az egekbe szöktek a lakásárak – Simor András volt MNB-elnök írása

A kormánynak kiemelkedő szerepe van abban, hogy az egekbe szöktek a lakásárak – Simor András volt MNB-elnök írása

Megér 2000 milliárd forintot az Apple-nek az okosgyűrű?

Megér 2000 milliárd forintot az Apple-nek az okosgyűrű?

Orbán Viktor találkozik a pápával

Orbán Viktor találkozik a pápával

Orbán Viktor: Varga Mihály lesz az új jegybankelnök

Orbán Viktor: Varga Mihály lesz az új jegybankelnök