szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) pénteki ülésén körvonalazódott, hogy milyen keretek között állapodhat meg a fórum a jövő évi keresetemelési ajánlásról. A munkaadói oldal egy része bruttó 4,5 százalékot ajánlott, a munkavállalói oldal 10 százalékot javasolt, a kormányzati oldal már korábban 4,5 százalékot tartott lehetségesnek.

Az október 12-én megkezdett tárgyalást a pénteki ajánlatok mérlegelésével később folytatják. A munkaadói oldalt alkotó érdekképviseletek fele viszont úgy nyilatkozott, hogy még a 4,5 százalékot is megvétóznák, ha nem sikerül megegyezni az alacsonyabb bérszínvonalú szakmákban arról, hogy csak 2008 második félévétől alkalmazzák a szakképzetteknél a 86 300 forintos bérminimumot. Az első félévben csak a 80 ezer forintos mértéket tartják elfogadhatónak a jelenlegi 75 300 forint helyett.

A szakszervezetek szerint ezt a problémát az ágazati párbeszéd során kell megoldani, információk szerint több szakterületen már rendeződött a szakképzettek bérminimumának kérdése. Ezt a munkáltatói oldal vitatta és kérte, hogy ha nem sikerül ágazati szinten megegyezni a kritikus szakterületeken, akkor a problémát az OÉT szintjén rendezzék.

A szakszervezetek szerint az OÉT szintjén nem állapodhatnak meg arról, hogy egyes ágazatokban a 2005-ös három évre szóló bérmegállapodásban szereplő tételek közül valamelyiket csökkentsék.

A kormányzati oldal azt kérdezte a szakszervezetektől, hogy miként jött ki a 10 százalékos bruttó keresetemelésre vonatkozó javaslatuk.

A szakszervezetek nevében Pataky Péter szóvivő elmondta, hogy optimista módon a 4,5 százalékos inflációval, az adójóváírással, a 2,8 százalékos GDP-javulással számoltak, valamint azzal, hogy  nulla százalékos lesz a foglalkoztatás bővülése. Ilyen feltételekkel a 10 százalékos bruttó keresetemelés körülbelül 4 százalékot jelent reálbérjavulásban.

Herczog László, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium szakállamtitkára, a kormányzati oldal szóvivője rámutatott: a kormány nulla százalék körüli reálbérjavulással számol jövőre, ehhez képest lényegesen több a szakszervezetek által igényelt 4 százalék. A 2,8 százalékos GDP-javuláshoz mérve is magas ez az igény.

A 2005-ben kötött OÉT-egyezség szerint már 2006. második félévében kötelező volt az akkori 62 500 forintos minimálbérnél magasabb bérminimumot fizetni azoknak, akiket olyan munkakörökben foglalkoztatnak, amelyhez középiskolai végzettség és/vagy szakképzettség szükséges. Ez akkor a minimálbér 1,05, illetve 1,1-szeres szorzóval számított mértéke volt attól függően, hogy az adott dolgozó rendelkezett-e már kétéves munkagyakorlattal. Az akkori egyezség 2007-re azt tette kötelezővé, hogy a minimálbér 1,1, illetve 1,15-szörös mértékét fizessék ebben a kategóriában, illetve 2008-ra az 1,2-szeres, illetve 1,25-szörös mértéket. Az akkori megállapodás alapján 2006-ban 62.500, 2007-ben 65 500, 2008-ban 69 ezer forintra kell emelni a minimálbért.

A munkáltatói oldal már a korábbi tárgyalásokon is szóba hozta, hogy bizonyos ágazatokban, így a mezőgazdaságban, a textil-, ruha-, bőriparban, a fafeldolgozásban, a kiskereskedelemben, a szálláshely-vendéglátás területén jövőre nem tudják teljesíteni ezt a magasabb szakképzetti bérminimumot a 86 300 forintot. A 2005-ös megállapodás szerint ágazati szinten ennél a kötelező mértéknél alacsonyabb szakképzetti bérminimumról is meg lehet állapodni.

A munkáltatói oldal nevében Dávid Ferenc szóvivő pénteken kompromisszumos megoldásként elfogadhatónak nevezte, hogy a 86 300 forint helyett a kritikus helyzetű ágazatokban jövőre az első félévben csak 80 ezer forintra emeljék ezt a bértételt, és a második félévben 86 300 forintra.

MTI Karrier

OÉT: a szakszervezetek elutasították a nyugdíjrendszer szigorítását

Az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) pénteki ülésén a szakszervezetek elutasították, hogy tovább szigorodjanak az előrehozott nyugdíj szabályai, s bár ezzel a munkaadói érdekképviseletek közül többen egyetértettek, ez a tárgyaló oldal nem kifogásolta a kormányzati módosítási javaslatot.

MTI Karrier

OÉT: ma kezdődik az országos bértárgyalás

Ma kezdi el a szokásos évi bértárgyalását az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT), a fórum a jövő évi béremelési mértékre próbál meg ajánlást tenni a versenyszférának.

21 Kutatóközpont: A válaszadók szerint Magyar Péternek nem kell koalíciós partner, de lenne egy politikus, aki javítaná az esélyeit

21 Kutatóközpont: A válaszadók szerint Magyar Péternek nem kell koalíciós partner, de lenne egy politikus, aki javítaná az esélyeit

Kínával kötött kiadatási egyezményről döntött Orbán Viktor

Kínával kötött kiadatási egyezményről döntött Orbán Viktor

Sűrű köd miatt adott ki figyelmeztetést a HungaroMet

Sűrű köd miatt adott ki figyelmeztetést a HungaroMet

Teljes nukleáris készültség volt Oroszországban az ukrajnai invázió megindításakor – állítja egy orosz dezertőr

Teljes nukleáris készültség volt Oroszországban az ukrajnai invázió megindításakor – állítja egy orosz dezertőr