szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A SYMA Sport- és Rendezvényközpont adott otthont a 94 kiállító részvételével megrendezett HVG Állásbörzének, ahol az ÁllásTéren a munkaadók az álláskeresőknek mutatták be ajánlataikat, a KépzésTéren pedig a felsőoktatási intézmények és a képzéseket kínáló vállalkozások várták a továbbtanulni vágyó érdeklődőket október 30-31-én.

A HVG Állásbörze kiemelt célja az volt, hogy országos szintű találkozási lehetőséget nyújtson a látogatók és az állást vagy képzést kínálók számára: az eredmény pozitívnak bizonyult. A kiállítók jelentős része a Közép-Magyarországi régióban (33,10 százalék) kínált munkát, ám a rendezvényen az összes régió képviseltette magát. A dobogó második és harmadik fokát a Közép-Dunántúli (18,11 százalék) és az Észak-Magyarországi (11,81 százalék) régió foglalta el. A HVG Állásbörzén a kiállítók 9,44 százaléka kínált nemzetközi karrierlehetőséget.

A munkát keresők legszívesebben Budapesten (67,6 százalék) vagy külföldön (10,9 százalék) szeretnének elhelyezkedni, míg a látogatók 65,4 százaléka úgy nyilatkozott, hogy az elsődleges preferenciáktól függetlenül, hajlandó lenne elköltözni, ha munkája úgy kívánná.

Bajnai Gordon és Szauer Péter, a HVG Kiadó Zrt. vezérigazgatója a megnyitón
© Túry Gergely
Az állásbörze cégkatalógusában és honlapján megjelenő, összesen 4122 állásajánlat az összes kiállító és a rendezvényen csak hirdetőként megjelent munkaadók ajánlataiból állt össze. Ez a szám nagyjából megegyezik az Állásbörzére látogatók számával, a rendezvényt két nap alatt 4400 látogató kereste fel.

A kereslet és a kínálat összességében egyensúlyban volt, az elvárásokat is figyelembe véve két szakterületen találhattak hatékonyan egymásra a munkaadók és az álláskeresők. A látogatók 38 százaléka gazdasági vagy pénzügyi képesítést szerzett, az állásajánlatok 31 százaléka nekik szólt, míg a mérnöki, műszaki végzettségűek (az álláskeresők 18 százaléka) jelentkezését az állások 22 százalékára várták. Az informatikai képesítéssel rendelkező álláskeresők aránya alacsony, mindössze 6 százalék volt, pedig a kiállítók 44 százaléka IT-diplomás munkatársakat keresett. A bölcsészettudományi karokon végzettek iránt (a látogatók 22 százaléka) a kiállítók mindössze 3 százaléka érdeklődött. Az állásbörzén megjelenő, továbbképzési lehetőséget kínáló kiállítók többsége gazdasági, pénzügyi oklevelet ad, és ilyen jellegű képzéseikre várták látogatóink jelentkezését.

A HVG Állásbörzén kiemelt szerepet kaptak a képzést kínáló intézmények és vállalatok is. Majdnem minden kiállító (94 százalék) támogatja munkavállalói rendszeres továbbképzését, és erre - a látogatók válaszai alapján -van is igény. A HVG Állásbörze nemcsak friss diplomásoknak, pályakezdőknek kínált munkalehetőségeket, hanem a már tapasztalatot szerzett álláskeresők és a munkaadók egymásra találását is segítette. A kiállítók a pályakezdők (31,35 százalék) mellett majdnem hasonló arányban kerestek 1-3 év szakmai gyakorlatot felmutató fiatalokat (23  százalék) és gyakorlott, többéves tapasztalattal rendelkező szakembereket (32,56 százalék).

Mit kínál a munkaadó, és mit szeretne a munkavállaló?

Az állásbörze szervezői kérdőívükben arra is keresték a választ,  hogy melyek azok a tényezők, amelyek fontosak egy állás kiválasztásánál, és hogy a kiállító cégek a felsorolt állítások közül mit kínálnak munkavállalóik számára.

Az álláskeresők szerint a legfontosabb a magas alapbér; a stresszmentes, barátságos légkör, a jól definiált feladatok; a kihívás, a változatosság biztosítása; valamint a rendszeres továbbképzés vagy annak támogatása. A potenciális munkaadók válaszai hasonló eredményeket mutattak. A mérhető juttatásoknál fontosabbnak tartották hangsúlyozni a vállalat jó légkörét, a fejlődés lehetőségét és a folyamatos motiváció meglétét. Ezt mutatja az is, hogy a magas alapbéren kívül a leggyakrabban bejelölt ajánlat ugyanaz a négy tényező volt, mint amelyet látogatók is megjelöltek. 

A legnagyobb fizetésre az informatikus szakemberek számíthatnak, utánuk a gazdasági, pénzügyi, majd a műszaki, mérnöki végzettségűek következnek. A bérek átlagáról és a részletes eredményekről a kérdőíveket értékelő tanulmányokban számoltunk be, amit a HVG Állásbörze honlapján találhatnak meg.

Melyek a legnépszerűbb munkaadók hazánkban?

Az álláskeresők többsége elsőként a Bosch-csoportot, másodikként és harmadikként pedig a Nokiát jelölte meg.
Az egyes cégekre leadott szavazatok összesítése alapján a legnépszerűbb munkaadó a Bosch-csoport, második a Nokia, harmadik pedig az IBM lett.

Putyin rálicitálna Zelenszkijre a ritkaföldfémek tekintetében

Putyin rálicitálna Zelenszkijre a ritkaföldfémek tekintetében

Tompos Kátya-emlékkiállítás nyílik a Bajor Gizi Színészmúzeumban

Tompos Kátya-emlékkiállítás nyílik a Bajor Gizi Színészmúzeumban

Először még lerázta a rendőröket egy szombathelyi ámokfutó, de pár nappal később elkapták – videó

Először még lerázta a rendőröket egy szombathelyi ámokfutó, de pár nappal később elkapták – videó

Gideon Rachman: Trump biztonságos világot akar a tekintélyuralom számára

Gideon Rachman: Trump biztonságos világot akar a tekintélyuralom számára