Az ideális alkalmazott ért a szakmájához, képességeit minden helyzetben kibontakoztatja, határozott, ám igazi csapatjátékos, türelmes, törekvő, jó teherbíró képessége van, és lételeme a munka. A munkaadók elvárásai igen magasak, ám ha mindezt honorálni is kell, sokan hajlamosak megfeledkezni kincset érő alkalmazottaikról. Ha nem vagy járatos abban, hogyan képviseld és érvényesítsd érdekeidet, hoppon maradhatsz, plusz munkád, erőfeszítéseid értékedet ugyan növelik, ám pénztárcád és bankszámlád ettől még nem gyarapodik.
Piackutatás: értékeld magad!
Megérett benned az elhatározás: évek óta hajtasz, ideje fizetésemelést kérned? Mielőtt odaállsz főnököd elé, végezz egy kis kutatást: nézz utána, hogy mások, a tiédhez hasonló pozícióban, hasonló háttérrel (tapasztalat, nyelvtudás stb.) mennyit keresnek. Gondold át, hogy eleget teszel-e munkaköri kötelességeidnek, teljesíted-e mindazt, amit főnököd elvár tőled, és amiben a kezdet kezdetén megállapodtatok. Ha mindez egyértelmű, ne habozz, az első alkalmas időpontban beszélj feletteseddel!
Hogyan, és mikor? Túlzott igények? © sxc.hu |
Ne szégyelld növekvő igényeidet! Sokéves munkaviszonnyal a hátad mögött egyáltalán nem kínos, vagy „ciki”, ha felmerül benned a gondolat, hogy fizetésemelést kérj. Az időpontot és a módot azonban gondosan válaszd meg. Ne zavard főnöködet, ha látod, hogy egész nap rohangál, nincs egy nyugodt perce. Ez az állapot állandósult? Kérj tőle egy időpontot, amikor nyugodtan - négyszemközt - beszélhettek.
Mérd fel főnököd lelkiállapotát, és mondandód terjedelmét, stílusát ehhez igazítsd! Ha látod, hogy felettesed ideges, vagy gondolatai másfelé kalandoznak, kérdezd meg, alkalmas-e az időpont arra, hogy megvitassátok problémádat. Minden adott? A főnök csak rád koncentrál? Röviden, de határozottan add elő - és indokold meg - kérésedet. Ne dadogj, ne esengj: „ha esetleg, lehetne szó arról”, „hogyha nem túlzott kérés”. Ha a cég éppen nehéz helyzetben van, extra kiadások merültek föl, és tudod, hogy főnököd nincs olyan helyzetben, hogy megemelheti fizetésedet, várj, míg a vállalat ügyei újra egyenesbe jönnek!
Bizonyítsd be, hogy kérésed jogos!Érvekkel, konkrét példákkal, adatokkal támaszd alá igényedet: főnököd is lássa, hogy a fizetésemelés már régóta várat magára. Sorold fel azokat a feladatokat, amelyekben részt vettél, a projekteket, amelyeket te vittél, az üzleteket, amelyeket tető alá hoztál. Említsd meg eredményeidet (kitüntetéseidet, ha vannak), utalj a visszajelzésekre, amelyek munkádat pozitívan minősítik. Megemlítheted azokat az ügyfeleket is, akik különösen elégedettek voltak munkáddal, és a nagy kihívást jelentő, ám kevésbé látványos feladatokról se feledkezz meg, amelyeket sikeresen oldottál meg! Ha teheted, számokkal, statisztikákkal (eladási adatokkal) támaszd alá mondanivalódat. Hogyha a cégvezető látja, tudja, hogy munkáddal a vállalatot gyarapítod, nem fog visszakozni, ha szóba kerül a fizetésemelés vagy extra juttatás.
Készülj fel a tárgyalásra!Gondolj arra, hogy első nekifutásra nem biztos, hogy eléred célodat. Lehet, hogy a főnök rábólint, és megállapodtok, ám valószínűbb, hogy hosszas tárgyalás előzi meg a fizetésemelést. Az is előfordulhat, hogy felettesed kerek perec kijelenti: ne számíts fizetésemelésre a közeljövőben. Ekkor eldöntheted, ilyen feltételekkel is megéri-e, hogy erődön felül teljesíts, vagy megfelelő állásajánlat esetén továbbállsz. Ha van a tarsolyodban konkrét ajánlat, és úgy érzed, nincs mit veszítened, megemlítheted főnöködnek, hogy máshol kedvezőbb feltételekkel és tárt karokkal várnak. Előfordulhat, hogy rögtön beleegyezik a fizetésemelésbe, mert nem akarja elereszteni a jól képzett munkaerőt, de az sem kizárt, hogy még ekkor sem áll kötélnek.
Mielőtt hosszas alkudozásba kezdesz, gondold át, mekkora fizetésemelést kérsz - reális keretek között maradj -, és készülj fel rá, hogy ebből engedned kell, egészen addig, amíg egy mindkét fél számára előnyös egyezségre juttok.