szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A diákok 68 százaléka bízik abban, hogy az érettségi évében felveszik az egyetemre, s mindössze 3 százalékuk vélekedik úgy, egyáltalán nem lesz képes bejutni felsőoktatási intézménybe - állapította meg a Felvételi Információs Szolgálat (FISZ) felmérése.

A felmérés szerint a diákok 24 százaléka legkésőbb az érettségi utáni évben, 5 százalékuk pedig a matúrát követő néhány évben számít sikeres felvételi vizsgára.

A vizsgálat rámutatott arra is, hogy különbség van a gimnazista és a szakközépiskolai tanulók várakozásai között: míg a gimnazisták 73 százaléka biztos az azonnali sikerben, addig a szakközépiskolás tanulók mindössze fele érzi úgy, hogy sikeres felvételi vizsgát tesz az érettségi évében.

Az emelt szintű érettségire vonatkozó kérdésekre adott válaszokból kiderült: a diákok 46 százaléka szerint egy tantárgyból kell emelt szintű érettségit tenni ahhoz, hogy bekerüljenek a népszerű felsőoktatási intézmények karrierszakjaira. A megkérdezettek 41 százalékának a véleménye az, hogy ehhez két tantárgyból kell nehezített vizsgát tenni.

A felmérés alapján megfigyelhető tendencia: amíg a végzősök nagyobb arányban gondolják, hogy egy emelt szintű vizsga elég a bejutáshoz, addig a fiatalabb diákok két tárgyból is vállalkoznának a magasabb szintű vizsgára.

A diákok válaszai szerint az emelt szintű érettségi legfőbb motiváló tényezője a megszerezhető többletpont, illetve az a megszerezhető tudás, amellyel nemcsak a bekerülésük biztosított a kiválasztott intézménybe, hanem a bennmaradásuk is.

A FISZ vizsgálata a pedagógusokra is kiterjedt: háromnegyedük úgy gondolja, hogy az orvosi és egészségügyi pályára készülő diákoknak a bejutáshoz mindenképpen emelt szinten kell érettségizniük, míg a legkevésbé a művészeti, a pedagógus, a nemzetvédelmi és katonai, az agrár, valamint a sporttudományi szakokon tartják szükségesnek az emelt szint megszerzését.

A tanárok úgy vélekedtek, hogy a legjobb elhelyezkedési lehetőségekre az informatikai és műszaki végzettséggel rendelkezők számíthatnak. A pedagógusok szerint nagy valószínűséggel beléphetnek a munkaerőpiacra még az orvosi és egészségügyi, a gazdasági, valamint a katonai és nemzetvédelmi szakcsoportban diplomát szerzett fiatalok. A leginkább a pedagógusi, az agrár, a bölcsészettudományi és a művészeti végzettségű diákokról gondolják, hogy egyáltalán nem tudnak majd elhelyezkedni.

A FISZ tavaly december és az idén február között 512 érettségit adó középiskola 2273 pedagógusát és 2863 olyan diákját kérdezte meg, aki 2008-ban, 2009-ben vagy 2010-ben tesz érettségi vizsgát.

A 2008-as felvételi ponthatárokat csütörtökön hirdetik ki.

MTI Karrier

Kétezerrel többen tanulhatnak a Miskolci Egyetemen

Kétezer diákkal több tanulhat a következő tanévben a Miskolci Egyetemen, az intézmény maximális hallgatói létszámra vonatkozó kérelmét ugyanis teljesítette az Oktatási Hivatal - írta pénteki számában az Észak-Magyarország.

MTI Karrier

Magas ponthatárok várhatók a legnépszerűbb szakoknál

A felsőoktatási jelentkezések alapján várható, hogy a hagyományosan kedvelt szakokon és intézményekben idén is magasak lesznek a ponthatárok - közölte az Országos Felsőoktatási Információs Központ. A pontokat július 24-én határozzák meg.

A szakszervezetekkel kötött megállapodás után 300 millió euróval csökkentik a Volkswagen vezetőségének bérét

A szakszervezetekkel kötött megállapodás után 300 millió euróval csökkentik a Volkswagen vezetőségének bérét

Hat évet kér az ügyészség az MSZP zuglói „erős embereire”, Horváth Csabára és Tóth Csabára

Hat évet kér az ügyészség az MSZP zuglói „erős embereire”, Horváth Csabára és Tóth Csabára

Komoly hibát tapasztal sok iPhone-os, frissítés után nem működik a kamera

Komoly hibát tapasztal sok iPhone-os, frissítés után nem működik a kamera

50%-kal nagyobb képernyő gombnyomásra: gördíthető kijelzős laptopot mutatott be a Lenovo

50%-kal nagyobb képernyő gombnyomásra: gördíthető kijelzős laptopot mutatott be a Lenovo