szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az európaiak és az amerikaiak többsége megveti az üzleti vezetőket, túlfizetettnek tartja őket, és visszavenné tőlük a nagyvonalú nyugdíj- és prémiumjuttatásokat, ha az adott cég állami tőkejuttatásra szorult - ez derül ki a Financial Times kedden közölt átfogó felméréséből.

A londoni üzleti napilap a Harris közvélemény- és piackutató céggel közösen Nagy-Britanniában, Franciaországban, Olaszországban, Spanyolországban, Németországban és az Egyesült Államokban tette fel körkérdéseit.
 
A válaszokból kiderül, hogy a megkérdezettek jelentős többsége egyszerűen etikátlannak tartja a vállalatvezetőket. A legindulatosabbak a németek: közülük 81 százalék vélekedett így. Az amerikaiaknak és a franciáknak is a háromnegyede ért egyet ezzel a megállapítással, és a legelnézőbb olaszok is csaknem kétharmados arányban minősítették etikátlannak a vállalati igazgatók magatartását.
 
A válaszadóknak átlagosan a kétharmada - de a franciáknak és a németeknek több mint a 80 százaléka - támogatna olyan kormányintézkedéseket, amelyekkel meg lehetne vonni a költségvetési forrásból kisegített vállalatok vezetőinek prémiumait, vagy kiemelt nyugdíját. Az ezzel kapcsolatos indulatokat szítják az olyan esetek, mint Sir Fred Goodwiné, a Royal Bank of Scotland volt vezérigazgatójáé, akinek nyugdíjügye belpolitikai botránnyá fajult Nagy-Britanniában.
 
Az RBS, amely a teljes összeomlását megelőzni hivatott költségvetési tőkepótlások révén csaknem háromnegyedes állami tulajdonban van, néhány hete az egyetemes brit gazdaságtörténet legnagyobb vállalati veszteségét jelentette be, közölve: tavalyi pénzügyi évét 24,1 milliárd font mínusszal zárta. Az alig 50 éves Sir Fred azonban, aki már tavaly távozott a bank éléről, olyan nyugdíj-megállapodást kötött, amelynek alapján élete végéig évi 693 ezer font (jóval több mint 200 millió forint) nyugellátásban részesül.
 
Az ügy hatalmas felháborodást kavart a súlyos recessziótól szenvedő Nagy-Britanniában, és Gordon Brown miniszterelnök többször is személyesen felszólította a volt bankvezetőt arra, hogy mondjon le nyugdíjáról. Sir Fred azonban közölte, hogy erre nem hajlandó.
 
A Financial Times kedden ismertetett felméréséből az is kiderül, hogy a megkérdezettek nagyon nagy többsége - 80-90 százaléka - túlfizetettnek tartja a vállalatvezetőket.
 
A londoni napilap a kimutatáshoz fűzött kommentárjában azt írta: az üzleti vezetők iránti közmegbecsülés mára gyakorlatilag eltűnt. Ezt a vállalati igazgatók is érzik, ugyanakkor tanácstalanok is.
 
Az elemzésben - név nélkül - idézett egyik német középvállalati vezető úgy fogalmazott: az igazgatóknak kollektív módon kellene tenniük valamit.

MTI Karrier

Egyre több kelet-európai kér segélyt Nagy-Britanniában

Kelet-európai uniós munkavállalók ezrei - zömmel lengyelek - folyamodnak szociális juttatásokért Nagy-Britanniában, ahol a súlyos recesszió miatt egyre többen veszítik el állásukat - írta a Financial Times hétfői számában.

MTI Karrier

Lassan elszivárog a külföldi munkaerő Csehországból?

Több mint 261 ezer külföldi munkavállaló dolgozott Csehországban március végén - közölte a cseh munkaügyi tárca csütörtökön, megjegyezve, hogy ez ugyan 5600-zal több, mint tavaly ilyenkor, de az év elejihez képest 23 ezerrel kevesebb. Februárban 12 ezerrel csökkent a külföldi munkások száma.

Starmer és Macron megegyezett, hogy egyesített erővel támogatják Ukrajnát

Starmer és Macron megegyezett, hogy egyesített erővel támogatják Ukrajnát

Nagy Ervin szerint politikai okok miatt nem kap szerepet az RTL-nél, a csatorna cáfolja ezt

Nagy Ervin szerint politikai okok miatt nem kap szerepet az RTL-nél, a csatorna cáfolja ezt

Újra nőtt Orbán Viktor fizetése

Újra nőtt Orbán Viktor fizetése

Fenekestül felforgathatja a magyar válogatottat Dárdai Bence megjelenése

Fenekestül felforgathatja a magyar válogatottat Dárdai Bence megjelenése