szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Hátrányos megkülönböztetés, munkanélküliség, kitaszítottság és idegenellenes indulatok fenyegetik a válság miatt a munkát kereső bevándorlókat, akiknek óriási szerepük volt a korábbi években a jómódú országok gazdaságának fellendítésében - áll a nemzetközi Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) kedden megjelent elemzésében.

A legfejlettebb államokat tömörítő szervezet szerint a befogadó országok felelősséggel tartoznak a bevándorlók iránt. "A migráció nem csap, amelyet tetszés szerint lehet csavargatni" - áll a jelentésben, amely szerint a mostani válságot megelőző évtizedben az OECD-tagországokban a munkavállalók között igen jelentős volt a külföldiek aránya. Az Egyesült Államokban például a válság előtti évtizedben a foglalkoztatás bővüléséhez 58 százalékban, Nagy-Britanniában 71 százalékban járult hozzá a külföldiek új alkalmazása, vagyis a külföldi dolgozók nélkül alig lehetett volna bővíteni a kapacitásokat, hiányuk erősen fékezte volna a gazdasági növekedést. 

Az 1930-as évek óta legmélyebb recesszió miatt a munkanélküliség a magasba szökik, jövőre az OECD-átlag elérheti a tíz százalékot. A folyamat aránytalanul nagy mértékben sújtja a bevándorlókat, mert főleg azokban a szektorokban dolgoznak, amelyekben a legnagyobb a visszaesés, így például az építőiparban és a kereskedelemben. A kormányok ugyanakkor gyakran csak a hazai munkaerőt igyekeznek megóvni a válságtól, a bevándorlókat pedig magukra hagyják, kitéve őket a munkanélküliség kockázatának, a diszkriminációnak és a növekvő idegengyűlöletnek - áll az OECD jelentésében. 

A szervezet azt tanácsolja a kormányoknak, hogy erősítsék a bevándorlók beilleszkedését segítő programokat, és növeljék a hátrányos megkülönböztetés elleni erőfeszítéseiket. Az OECD szerint hasznos lenne nagyobb távlatban szemlélni a migráció kérdését, és a döntéshozóknak érdemes lenne megjegyezniük, hogy "a nemzetközi migráció, az országhatárokat nem ismerő vándormozgalom várhatóan újra megindul, amint talpra áll a gazdaság ."

MTI Karrier

Mi lesz a turizmusban dolgozókkal?

Az idei év első negyedében több mint 13 ezer dolgozót bocsátottak el a szálláshely- szolgáltatás-vendéglátás területén, a turizmusból élő munkaadók azonban további leépítésekre kényszerülhetnek, mivel a válság miatt kevesebb a turista, ráadásul a kormány adójavaslatának több eleme is inkább nehézséget jelent számukra. Az Országgyűlés elfogadta azt a javaslatot, amely szerint az étkezési utalványok, az üdülési csekk után 25 százalékos adót kell fizetni, de a kormány emelné a szervízdíj kedvezményes adótételeit is, illetve törölné a falusi turizmus részleges adómentességét is.

hvg.hu Karrier

Milyen esélyeink vannak a munkaerőpiacon?

Növekszik az elkötelezettség, a felelősségvállalás, és az együttműködési készség a hazai munkavállalók körében – derül ki az IBM munkaerő-piaci tanulmányából.

MTI Karrier

Európai fellépést sürgetnek a nemzetközi szakszervezeti vezetők

Az Európai Uniónak nagyobb felelősséget kellene vállalnia a gazdasági válság által leginkább sújtott országokban - állapította meg egybehangzóan Guy Ryder, a Nemzetközi Szakszervezeti Szövetség (ITUC) és John Monks, az Európai Szakszervezeti Szövetség (ETUC) főtitkára Budapesten sajtótájékoztatón.

Ezért vannak színes csíkok az új autóabroncsokon

Ezért vannak színes csíkok az új autóabroncsokon

Túl drága lett az új autó még a németeknek is

Túl drága lett az új autó még a németeknek is

Hegyekben állt a kokain Robin Williams filmjének forgatásán

Hegyekben állt a kokain Robin Williams filmjének forgatásán

Hadházy megtapsoltatta a rendőröket, mert „nincs ennél nyomorultabb szakma most Magyarországon”

Hadházy megtapsoltatta a rendőröket, mert „nincs ennél nyomorultabb szakma most Magyarországon”