szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Gyermek- és kényszermunkások aranyat bányásznak, ruhákat varrnak vagy éppen kakaót szüretelnek a világ számos részében – hívja fel a figyelmet egy amerikai kormányjelentés, amelyben első ízben ismertetik a gyermek- vagy kényszermunkából származó termékek listáját. A beszámoló szerint India az ilyen áruk legfőbb forrása.

Az Egyesült Államok munkaügyi minisztériuma csütörtökön tette közzé a jelentést, amelyet a kongresszus kezdeményezésére állítottak össze. A tárca szakértői 58 ország 122 termékét vették górcső alá. Gyermekmunkának tekintették a 15 vagy 18 év alatti gyerekek által végzett, egészségre ártalmas tevékenységet, míg kényszermunka alatt a dolgozók akaratán kívül vagy fenyegetés hatására végrehajtott feladatokat értették.

A vizsgálatból kiderült, hogy Indiából származik a legtöbb olyan áru, amely gyermek- vagy kényszermunka eredménye. Ilyen például a gazdagabb országokban élő kamasz fiúk által nyúzott focilabda vagy az olcsón megvásárolt csinos gyerekruha. Mianmarból érkezik a legtöbb ilyen jellegű mezőgazdasági termék: rizs, cukornád és gumi.

A beszámoló szerint Brazília, Banglades, Kína és a Fülöp-szigetek szintén az élcsapathoz tartozik a gyermekmunka és a kényszermunka alkalmazásában. „A jelentés célja, hogy rávilágítsunk a jelenségre, és többet tudjunk tenni a probléma ellen – húzta alá Sandra Polaski, a munkaügyi minisztérium nemzetközi ügyekért felelős főcsoportfőnöke. „Mi úgy hisszük, hogy ez XIX. századi probléma, valójában azonban XXI. századi.”

Az amerikai szakértők felhívták a figyelmet arra is, hogy a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) adatai alapján a gyermekmunkaerő 69 százalékát a mezőgazdaságban veszik igénybe. Gyapot, cukornád, kakaó, dohány, kávé és rizs – világszerte ezek a leggyakoribb termékek, amelyek gyermekmunkából vagy kényszermunkából származnak. A gyapottermelésben Kína és Üzbegisztán használja a legtöbb ilyen munkaerőt. Elefántcsontpart és Nigéria a kakaótermesztésben kényszerít munkára akaratukon kívül felnőtteket és gyerekeket, míg Peruban és Burkina Fasóban az aranybányákban senyvednek kényszermunkások.

A gyermekmunkát érintő törvények rendkívül eltérő képet mutatnak, számos országban tilos a gyermeki munkaerő alkalmazása. 154 ország nemzetközi szerződésben állapodott meg a minimum korhatárról és a gyermekmunka eltörlése felé vezető lépések megtételéről.

Karrier

Szociális foglalkoztatás helyett rabszolgamunka?

A legalapvetőbb munkafeltételeket sem biztosítja a helyi cigány kisebbségi önkormányzat elnöke azoknak a roma származású munkásoknak, akik szociális foglalkoztatottként dolgoznak - írja a Zalai Hírlap a helyi szociális földprogram egyik érintettjének tapasztalatairól beszámolva.

MTI Karrier

Ki számít gyerekmunkásnak?

Június 12-én van a gyermekmunka elleni világnap, amelyet 2002-ben tartottak meg először a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) kezdeményezésére.

MTI Itthon

Rabságban tartottak egy férfit, s kilőtték a fél szemét

Fogva tartották, munkára és kölcsönfelvételre kényszerítettek, majd egy légpuskából kilőtt kenyérgalacsinnal súlyosan megsebesítettek a szemén egy csépai férfit - közölte az MTI-vel a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Rendőr-főkapitányság sajtószóvivője pénteken.

Karácsony Gergely: Tegyük kisebbé Budapestet?

Karácsony Gergely: Tegyük kisebbé Budapestet?

Infarktust szimulálva próbálta meg ellopni egy budapesti uszoda defibrillátorát egy férfi, két évet kapott

Infarktust szimulálva próbálta meg ellopni egy budapesti uszoda defibrillátorát egy férfi, két évet kapott

Bemutatkoztak a Huawei új mobiljai: itt a Mate 70 és a Mate 70 Pro

Bemutatkoztak a Huawei új mobiljai: itt a Mate 70 és a Mate 70 Pro

Betiltaná az ausztrál képviselőház a 16 éven aluliak közösségimédia-használatát

Betiltaná az ausztrál képviselőház a 16 éven aluliak közösségimédia-használatát