szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A munkáltatók 57 százaléka befagyasztaná a béreket 2010-ben, 6 százalékuk bércsökkentésen gondolkodik és csak 37 százalék tervez emelést - derül ki a DGS Global Research legfrissebb kutatásából.

A szervezetek 31 százaléka csökkentené jövőre az alkalmazottaknak adott választható béren kívüli juttatásokat. Csak a cégek 15 százaléka tervez emelést, ennek átlagos mértéke 10,65 százalék lesz - többek között ez is kiderül a DGS Global Research „Bértervezés 2010” felméréséből, amelyet 654 munkaadó megkérdezésével végeztek.

A felmérés apropójául a válság kiváltotta céges gyakorlat szolgált: egyre több vállalat csökkenti dolgozói létszámát, akad, amelyik átszervezéssel próbál megoldást találni a bevételkiesésből adódó hiány pótlására, mások csoportos elbocsátással faragnak le a céges költségekből. A legtöbb humánerőforrás menedzsmenttel foglalkozó szakember egyetért abban, hogy a minőségi munkaerő megtartása lehet a kulcs a cégek számára a válság átvészelésére. Az értékes - többéves szakmai tapasztalattal bíró - pénzügyi vezetőkre, közép- vagy felsővezetőkre, IT-szakemberekre továbbra is nagy az igény a munkaerő-piacon, a vállalatok elsősorban a minőségi főcserékre koncentrálnak, a számukra legértékesebb munkaerőt igyekeznek megtartani vagy éppen megszerezni a konkurenciától.

© sxc.hu
Komoly probléma ugyanakkor a teljesítménynövelés: a felmérés szerint egyre több cég helyez hangsúlyt a valós teljesítmény értékelésére, a teljesítményértékelési rendszerek bevezetésére, a munkatársak ösztönzésére. Korábban már részletesen foglalkoztunk a  teljesítményértékelési rendszerek működésével, hasznával és hátulütőivel. Azzal, hogy a munkaadók és munkavállalók számára egyaránt fontos az egyéni teljesítmények mérése, a visszajelzés, hogy az alkalmazott tudja, jól végzi-e a dolgát, elégedett-e vele főnöke. Mindennek alapja a két fél közötti zavartalan kommunikáció, hogy már az elején tisztázzák a vállalati stratégiát és az egyéni célokat, majd ezeket össze is hangolják. A számszerű értékelés (hogy erre mikor kerül sor, egyénenként és a vállalati gyakorlattól függően változik) a következő évi béremelést, az év végi jutalom összegét is befolyásolja.

A létszámleépítés, a teljesítménynövelés mellett továbbra is dilemma a bércsökkentés, a bérbefagyasztás, a béren kívüli juttatások optimalizása, visszafogása vagy éppen átcsoportosítása. Míg korábban az egyéni teljesítményre, a kompetenciák és készségek teljes körű kihasználására épített elsősorban egy vállalatvezető, amikor a bérek felől döntött, sokak ma  már csak a gazdasági bizonytalanságot szem előtt tartva mérlegelnek - áll a DGS felmérésében. Előrejelzésük szerint azok a munkavállalók járnak jól, akik a 250 és 5000 fő közötti létszámot foglalkoztató cégeknél dolgoznak, e vállalatoknál emelik majd legtöbben jövőre - az előzetes tervek szerint - a jövedelmeket. Bérfejlesztést leginkább a közüzemi szolgáltatók, valamint az ipari termelővállalatok terveznek, szinte minden munkakörre kiterjedően -prognosztizálják.  

 

Akkumulátor, ami együtt hajlik a telefonnal? Áttörést hozhat a Samsung új szabadalma

Akkumulátor, ami együtt hajlik a telefonnal? Áttörést hozhat a Samsung új szabadalma

Eladó egy Banksy-mű, de egy egész épületet is meg kell venni hozzá

Eladó egy Banksy-mű, de egy egész épületet is meg kell venni hozzá

Koncz Zsuzsa arénakoncertet ad jövő októberben

Koncz Zsuzsa arénakoncertet ad jövő októberben

Moszkva azt állítja, hogy nem kavartak a román elnökválasztásnál

Moszkva azt állítja, hogy nem kavartak a román elnökválasztásnál