Mennyivel keresnek kevesebbet a nők, mint a férfiak?
A gyereket nevelő nők közel harmadával kevesebbet keresnek a férfiaknál és még mindig akadályokkal kell szembesülniük pályafutásuk során - hívta fel a figyelmet jelentésében egy nemzetközi szakszervezet.
A mindennapi teherviselésben mutatkozó tartós egyenlőtlenség gátolhatja a nők karrierjét - hangsúlyozta a Nemzetközi Szakszervezeti Szövetség (ITUC). A gyereket nevelő nők a férfiak keresetének átlagosan 68 százalékát kapják.
A munkaadók sokszor törvényt szegnek azzal, hogy kevesebbet fizetnek a nőknek mint a férfiaknak, vagy éppen azzal, hogy nem hagynak nekik elég hosszú szülési szabadságot - részletezi a jelentés, amely azokra a kellemetlenségekre is rávilágít, amelyekkel a női munkavállalók szembesülhetnek. Ilyen például a terhességi teszt elvégzése állománybavétel előtt (törvénytelenül) vagy az előléptetés megtagadása, arra hivatkozva, hogy a nő kisgyermeket nevel, kevesebb ideje jut a munkára.
A hvg.hu által megkérdezett munkaerő-közvetítő cégek tapasztalatai szerint nincsenek könnyű helyzetben a felsővezetői pozícióba kerülő nők, mert keményebben kell helytállniuk, mint férfitársaiknak, ha bizonyítani akarnak - meg kell küzdeniük az előítéletekkel, hogy a „gyengébb nem” tagjaiként kevésbé rátermettek mint a férfiak -, ugyanakkor gyorsan kiesnek a helyükről, ha úgy döntenek, hogy gyermeket vállalnak.
A legtöbb igazságtalanság, hátrányos megkülönböztetés a vidéken vagy a mezőgazdaságban dolgozó nőket érinti - derül ki a 155 ország 176 millió munkavállalóját képviselő ITUC jelentéséből, amely több mint 40 ország adatait összegezte. Mindeközben az ENSZ becslései szerint, ha a nők a férfiakéval egyenlő keresethez jutnának, az Egyesült Államok bruttó hazai összterméke 9, az eurozónáé 13, Japáné pedig 16 százalékkal lenne magasabb. A nők keresete azonban annak ellenére is elmarad a férfiakétól, hogy ők teljesítik a munka 66 százalékát és ők termelik az élelmiszerek 50 százalékát. Becslések szerint a gazdasági válság világszerte további 22 millió nőt foszt meg munkahelyétől, ezzel körükben 7,4 százalékra nő a munkanélküliség, szemben a férfiak esetében mért 7 százalékkal.