Lassul a munkanélküliség növekedése a Közép-dunántúli régióban, de a regisztrált álláskeresők még mindig annyian vannak, mint az 1990-es évek elején.
A régióhoz tartozó Fejér, Komárom-Esztergom és Veszprém megyében február végén mintegy 69 500 regisztrált álláskeresőt tartottak számon. A munkanélküliségi ráta 13,8 százalék, s régiós szinten egy év alatt 3,1 százalékkal nőtt - mondta Zimmermann József, a Közép-dunántúli Regionális Munkaügyi Központ főigazgatója.
Csökkent a csoportos leépítéssel elbocsátottak száma a régióban. Míg 2008 októberétől 2010 januárjáig csaknem 12 ezer ember került utcára csoportos leépítés keretében, év elejétől február végéig ebben a formában csak 260 dolgozó elbocsátásának szándékát jelezték a három megyében. Veszprém megyében nincs csoportos létszámleépítési szándék, Komárom-Esztergom megyében 60, Fejérben 200 dolgozó elküldését tervezik.
Az 1990-es évekhez képest változatlan a hátrányos helyzetű kistérségek száma. Akárcsak akkor, ma is az ajkai, a pápai, a sümegi, a várpalotai, a sárbogárdi, az enyingi és a dorogi van foglalkoztatás szempontjából a legrosszabb helyzetben a régióban. Változás viszont, hogy míg az 1990-es évek elején a szocialista nagyvállalatok átalakulása, összedőlése okozta a létszámleépítések többségét, 2008 végétől az év elejéig 14-15 ezer, a csoportos leépítésben nem szereplő, zömében a kisebb cégektől elbocsátott került be a munkaügyi központok regisztrációjába. Ezt az úgynevezett "terülő" munkanélküliséget pedig nehezebb kezelni, mivel ellentétben az akkori "pontszerű" leépítésekkel, a munkaügyi szervezet nem tud rá előre felkészülni - mondta Zimmermann József. A régió több mint 2,2 milliárd forintos decentralizált alapjának 35 százalékát az idén képzésre, továbbképzésre szánják.