szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Forbes magazin összeállította a haláluk után legjobban „kereső” sztárok listáját. 2009-ben összesen 886 millió dollár folyt be 13 elhunyt híresség, többek között Michael Jackson, Elvis Presley és Albert Einstein örököseihez.

A haláluk után legjobban kereső sztárokat rangsoroló Forbes-lista első helyén a 2008-ban, 71 éves korában elhunyt divatcézár, Yves Saint Laurent áll. A nevével fémjelzett termékek 350 millió dollárt (közel 68 milliárd forintot) hoztak az örökösöknek 2009-ben. Februárban a Christie’s Aukciósház 3 napos árverésén kalapács alá került az agydaganatban elhunyt francia divattervező ingóságainak jó része: görög és etruszk műtárgyaiból, antik bútoraiból és egyéb használati tárgyaiból összesen 443 millió dollár gyűlt össze. A pénzt jótékony célra fordították: két alapítvány számlájára került.

Richard Rodgers zeneszerző és Oscar Hammerstein dalszövegíró, producer áll a lista 2. helyén: kettőjük neve összesen 235 millió dollárt (körülbelül 45,5 milliárd foinrtot) „hozott” tavaly. Rodgers, aki több mint 900 dal és 43 Broadway-musical szerzője, krónikus betegségben szenvedett, 1979-ben halt meg. Hammerstein gyomorrákban hunyt el 1960-ban. A szerzőpáros dalainak jogdíjaiból tavaly több mint 200 millió dollár folyt be.

A 2009 júniusában, otthonában elhunyt 50 éves Michael Jackson „csak” a lista 3. helyére került a 90 millió dolláros (közel 17,5 milliárd forintos) bevétellel, amely a róla szóló film, a This Is It filmes jogaiból, valamint a lemezeladásokból, és egyéb Jackson-relikviák eladásából jött össze.

Elvis Presleyé a lista negyedik helye. Az 1977-ben szívrohamban elhunyt Presley örököseinek tavaly 55 millió dollárt hozott a konyhára a „Király” neve. 2009-ben ünnepelte fennállásának 75. évfordulóját a Graceland-birtok, amely mai is a Presley-rajongók zarándokhelye. Az évforduló alkalmából rendezett kiállítások is dollármilliókat hoztak, ehhez jött még a Mattel céggel kötött szerződés: Jailhouse Rock néven új Barbie-kollekciót dobott piacra a játékgyártó cég.

Elvis Presley. Halhatatlan kincs
AP

Az 1973-ban elhunyt J.R.R Tolkien, A gyűrűk ura szerzője a lista 5. helyén áll. A gyűrűk ura filmes jogaiból tavaly 50 millió dollár folyt be. Az előzetes tervek szerint 2011-ben kerül a mozikba Tolkien A hobbit című regényének megfilmesített változata, amelyet Guillermo del Toro és Peter Jackson rendez majd.

Charles Schulz karikaturista, rajzoló - többek között az 1950-től 2000-ig megjelenő Peanuts című képregény megálmodója és rajzolója, ezzel együtt a kétbalkezes, mindent elügyetlenkedő Charlie Brown alakjának megteremtője - 2000-ben hunyt el. Munkásságának köszönhetően tavaly 35 millió dollárral gazdagodtak örökösei: nem véletlenül, megjelent ugyanis egy hat Peanuts-epizódot tartalmazó DVD.

Az 1980-ban elhunyt John Lennon dalainak szerzői jogaiból tavaly 15 millió dollár csorgott be. 2009 amúgy is a Beatles éve volt a lemezpiacon, szeptemberben ugyanis kijött egy 16 lemezes Beatles-box, és a rajongók - bizonyos összegért - a netről is letölthetik a banda albumait. Lennon a Forbes-lista hetedik helyét foglalja el.

A nyolcadik helyen 15 millió dollárral az 1991-ben elhunyt Theodor Geisel, ismertebb nevén Dr. Seuss áll. Az egyik legismertebb gyermekkönyv-szerző művei két évtizeddel a halála után is az eladási listák élén állnak: 2008-ban 5 millió könyve kelt el. A tervek szerint 2012-ben kijön a The Lorax című mesekönyvből forgatott 3D-s film is. (Az eredeti mű 1971-ben jelent meg.) Dr. Seuss közel 60 gyerekkönyvet publikált. A The Cat in the Hat-ből (magyarul A Macska - Le a kalappal!) készült vígjáték 2003-ban került a mozikba.

Albert Einstein neve még ma is jövedelmező, noha a Nobel-díjas fizikus 1955-ben hunyt el. 2009-ben róla neveztek el egy német bevásárlóközpontot (Das Einstein), A Disney cég a Baby-Einstein termékekhez használta nevét, míg a Nestlé és (Japánban) a Toyota Prius reklámcélokra. Mindezért összesen 10 millió dollárt fizettek.

A 2008-ban, rákban elhunyt Michael Crichton művei tavaly 9 millió dollárt hoztak az örökösöknek. A híres író, forgatókönyvíró, rendező legutolsó könyve - Pirate latitudes - halála után, 2009 novemberében jelent meg. Steven Spielberg megszerezte a jogokat és máris a bestseller megfilmesítésén dolgozik. Crichton írta többek a Kongó, A gömb és a Jurassic Park (Őslénypark) című regényt, amelyekből film is készült. Szintén Crichton nevéhez fűződik a Vészhelyzet (ER) című nagysikerű kórházsorozat forgatókönyve.

A lista 11. helyén az 1970-ben - 27 éves korában - elhunyt Jimi Hendrix áll. Az énekes, zeneszerző lemezeladásaiból tavaly 8 millió dollár gyűlt össze, igaz, ebben benne van az a 3,2 millió dolláros kártérítés is, amely egy Hendrix nevével fémjelzett vodka forgalomba kerüléséért járt az énekes hagyatékát kezelő húgnak, aki nem egyezett bele Hendrix nevének használatába.

A 2006-ban stroke-ban elhunyt Aaron Spelling producer, forgatókönyvíró munkássága 2009-ben 8 millió dollárt ért örököseinek. Ennyi folyt be ugyanis a filmes jogokból: Spelling nevéhez olyan sorozatok fűződnek, mint a Dinasztia, a Starsky és Hutch, a Beverly Hills 90210, a Melrose Place vagy a Bűbájos boszorkák. Ezeket világszerte még ma is sugározzák.

A lista 13. helye Andy Warhol amerikai képzőművészé, aki 1987-ben hunyt el. Novemberben Diane von Furstenberg jellegzetes, Warhol-képekkel díszített fürdőruha kollekciót dobott piacra, a Pepe Jeans pedig legújabb darabjait próbálja eladni Warhol nevével. Mindezért tavaly 6 millió dollárt fizettek a cégek.

Életveszélyes trükkökkel próbálja megállítani a sofőröket egy férfi a 37-es főúton

Életveszélyes trükkökkel próbálja megállítani a sofőröket egy férfi a 37-es főúton

Íme a magyar tervezésű új kabrió Suzuki Vitara

Íme a magyar tervezésű új kabrió Suzuki Vitara

Mostantól itthon is legálisan lehet LED-esre cserélni a régebbi autók izzóit

Mostantól itthon is legálisan lehet LED-esre cserélni a régebbi autók izzóit

15 milliárd dolláros üzletre mondott nemet Biden elnöksége utolsó napjaiban

15 milliárd dolláros üzletre mondott nemet Biden elnöksége utolsó napjaiban