szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

A felsőoktatásba jelentkezők kétharmada (69,6 százaléka), 97 ezer hallgató jutott be valamely egyetemre vagy főiskolára. A felvételi ponthatárokat tegnap este tették közzé.

Budapesti Gazdasági Főiskola szeptemberben várhatóan több mint hatezer elsőéves hallgatót fogadhat, közülük 473-an az intézmény mesterképzéseire nyertek felvételt. A jelentkezők körében legnépszerűbb szakok közül hat alapszak és négy mesterszak is indul a BGF-en. A főiskola hat alapszakának államilag támogatott helyeire csak 400 pont felett lehetett bejutni. Az idei két legnépszerűbb alapszak a turizmus és vendéglátás, valamint a gazdálkodási és menedzsment szak. A BGF mesterképzéseire idén több mint 1300-an jelentkeztek, közülük 473 diáknak sikerült teljesíteni az elvárásokat - mondta Sándorné Dr. Kriszt Éva, az intézmény rektora.

Háromszázzal több gólya Szegeden

Jól zárta a felvételi időszakot a Szegedi Tudományegyetem (SZTE), háromszázzal több hallgatót vettek fel a felsőoktatási intézménybe, mint az előző évben – közölte Pukánszky Béla oktatási rektorhelyettes. Államilag támogatott képzésre 6215, költségtérítésesre 1985 gólya iratkozhat be – mondta a felvételi eredményekről tartott sajtótájékoztatón a professzor. Hozzátette: az előző évhez képest némileg nőtt a támogatott képzésekre bekerült diákok száma, míg a költségtérítéses képzéseknél minimális csökkenés figyelhető meg. A tanulmányaikat ősszel elkezdő hallgatók száma még nőhet, mivel a szakok többségén – már csak költségtérítéses helyekre – pótfelvételit hirdetnek meg a karok, a jelentkezéseket augusztus 10-ig várják – tudatta a rektorhelyettes.

Jelentősen nőtt az elsőéves hallgatók száma a Debreceni Egyetemen

Mintegy 8,4 százalékkal nőtt az elsőéves hallgatók száma az elmúlt év adataihoz képest a Debreceni Egyetemen, szeptemberben 8247 elsőéves kezdheti meg tanulmányait az intézményben - jelentette be Jávor András oktatási rektorhelyettes. A növekedés elsősorban a mesterképzésre jelentkezők nagy számának köszönhető, ezeken a szakokon ugyanis csaknem 77 százalékkel többen kezdhetik meg tanulmányaikat, mint tavaly. A létszámnövekedés elsősorban a jogi, az orvosi és egészségügyi, a természettudományi, a bölcsész és a közgazdasági szakokon jelentkezett - ismertette a rektorhelyettes. Az egyetemnek szeptembertől összesen mintegy 35 ezer hallgatója lesz - tette hozzá.

A Pécsi Tudományegyetem (PTE) rektora, Bódis József közölte: az intézményben 7384 gólya kezdheti meg tanulmányait szeptemberben, a felvett hallgatók létszámát tekintve a pécsi egyetem a 4. helyen áll a hazai felsőoktatási intézmények rangsorában.

A tavalyi adatokhoz képest kis mértékben nőtt a Nyíregyházi Főiskolára (NYF) felvett hallgatók száma, a legtöbben a gazdálkodás és menedzsment szakra jutottak be - közölte a honlapján az oktatási intézmény. Az összesen mintegy tízezer hallgatót oktató főiskolára az idén 81-gyel több jelentkezőt vettek fel, mint tavaly, összesen 2344-en nyertek felvételt. Az intézmény vezetése úgy látja, hogy sikeresen debütált a három új mesterszak - andragógia, nemzetközi tanulmányok, kémiatanár -, ezekre összesen 100 hallgató került be. Az elsőhelyes jelentkezők 74 százalékát felvették. A jelentkezők közül 596-an felsőfokú szakképzésben, 1356-an alapképzésben, 392-en pedig mesterképzésben kezdhetik meg a tanulmányaikat. A felvett hallgatók 70 százaléka (1633) került be államilag támogatott képzési formába. A legnépszerűbb képzési terület a pedagógusképzés volt (349 felvett hallgató), ezt a természettudományi (250), majd a társadalomtudományi képzési terület (249) követte.

Augusztus 10-ig lehet jelentkezni a pótfelvételikre az Oktatási Hivatalnál - közölte Dux László, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium felsőoktatásért felelős helyettes államtitkára pénteken sajtótájékoztatón Budapesten. A szeptemberben kezdődő tanévre egyelőre több mint 42 ezer diákot nem vettek fel a 140 ezer jelentkező közül, ők csak költségtérítéses képzésre jelentkezhetnek. Összesen 479 képzés közül lehet választani.

hvg.hu/MTI Karrier

Megvannak a felvételi ponthatárok: 462 a legmagasabb

Nyilvánosságra hozták az idei felsőoktatási felvételi ponthatárokat: ezzel mintegy 140 ezer jelentkező sorsa dőlt el. Első körben 97 ezren - a felvételizők 70 százaléka - nyertek felvételt valamely egyetemre vagy főiskolára. Idén 462 pont volt a felső határ, ennyivel lehetett bekerülni a Budapesti Corvinus Egyetem nemzetközi gazdálkodás szakára.

hvg.hu Karrier

A tíz legnépszerűbb szak 2010-ben

A 140 ezer felsőoktatási intézménybe jelentkező közül csaknem hatvanezren három szakot jelöltek be jelentkezési lapjukon, ám a legelszántabbak harminc-negyven helyre is pályáztak. Melyek a legkedveltebb szakok idén?

És akkor januárban Novák Katalin a mozgás évének nyilvánította 2024-et, aztán történt egy s más

És akkor januárban Novák Katalin a mozgás évének nyilvánította 2024-et, aztán történt egy s más

Pisszeghet, sípolhat, szisszenhet és pöföghet a befőttesüveg, de pont ez a jó: így  fermentáltunk savanyú káposztát

Pisszeghet, sípolhat, szisszenhet és pöföghet a befőttesüveg, de pont ez a jó: így  fermentáltunk savanyú káposztát

Megvolt a lottósorsolás, tizenöt szerencsésnek bőven megtérült a karácsony

Megvolt a lottósorsolás, tizenöt szerencsésnek bőven megtérült a karácsony

Aranyak a párizsi olimpián, szélsőjobbos és kommunista győzelmek a világban – 2024 Krónikája

Aranyak a párizsi olimpián, szélsőjobbos és kommunista győzelmek a világban – 2024 Krónikája