„Antal Erzsébet pénzügyi igazgató úgy döntött, hogy 2010. augusztus 31-ével távozik a Tescótól, hogy karrierjét máshol folytassa tovább” - áll a cég szerdai közleményében. Antal Erzsébet 2002 óta töltötte be a vállalat pénzügyi igazgatói posztját. Távozása kapcsán az írott sajtó elkezdte boncolgatni a kérdést, leköszönésének köze van-e az átfogó munkaügyi ellenőrzéshez, amelyet az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség (OMMF) július 20-án indított 19 megyére (95) áruházra kiterjedően, egy szakszervezeti és egy egyéni bejelentés nyomán. Az ebben megfogalmazott munka- és pihenőidő, valamint a szabadságok kiadása kapcsán felmerülő kifogásokat is vizsgáljuk - mondta a két-háromhetesre tervezett ellenőrzéssorozatról Gedeon András, az OMMF szóvivője.
„Nyolc év után természetes, hogy egy vezető máshol szeretné folytatni pályafutását. Antal Erzsébet döntésének semmi köze a sajtóban napvilágot látott hírekhez” - válaszolta megkeresésünkre Iglódi-Csató Judit, a Tesco sajtófőnöke. „A személyzetis ügyek ráadásul nem is a pénzügyi igazgató munkakörébe tartoznak” - tette hozzá. Hogy Antal Erzsébet távozása után hol és milyen pozícióban folytatja, még nincs információ. Az új pénzügyi igazgató személyéről 2-3 héten belül döntenek.
A most indult átfogó munkaügyi ellenőrzések során az OMMF felügyelői megvizsgálják a nyilvántartások vezetését is, így azok összekapcsolódhatnak a sajtóban megjelent találgatásokkal, amelyek szerint a Tesco nem fizette ki a munkaidő-beosztástól eltérő munkavégzésért járó béreket - mondta Gedeon András, hozzátéve, hogy a bérek kifizetését is ellenőrzik több áruházban.
A Magyar Nemzet szerdai számában arról írt, hogy a vállalat saját bérmátrixa alapján határozza meg a munkakörök után járó fizetéseket, és a pénztárosok 80 000, 83 000, illetve 88 300 forintot keresnek, attól függően, hogy az ország mely régiójában dolgoznak. A Tesco-Globál Áruházak Zrt. közleményben válaszolt a cikk felvetéseire. Leszögezték: minden törvényt betartanak a munkaügyek területén is, így a vállalatnál alkalmazott bérrendszer megfelel a Munka Törvénykönyve rendelkezéseinek. Elmondásuk szerint az egyes ipari és kereskedelmi tevékenységek gyakorlásához szükséges képesítésekről szóló, hatályos jogszabályok szerint a pénztárosi munkakör nem igényel szakképzettséget, így nem alkalmazandó a garantált szakmai bérminimum sem.
A Tesco júniusban két szakszervezeti vezető elbocsátása miatt került az érdeklődés középpontjába: Gaskó István, a Liga Szakszervezetek elnöke szerint a cég jogellenesen járt el, amikor rendkívüli felmondással megszüntette a Ligához tartozó Kereskedelmi Dolgozók Független Szakszervezete elnökének és egyik tisztségviselőjének munkaviszonyát. A cég szerint viszont jogszerűen jártak el a két szakszervezeti vezető elbocsátásakor, akik a munkaadó szerint etikátlanul, tisztességtelenül viselkedtek.