szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Idén megpecsételődött a kultúrautalvány sorsa: gyakorlatilag megszűnt ez a cafetériaelem. A munkaadók és a munkavállalók már tavaly sem szívesen választották a béren kívüli juttatás e formáját, idén pedig - mivel a munkabérnek megfelelő adót vetettek ki rá - szinte senki nem kér belőle. Vajon megszűnik a kultúrautalvány, vagy a forgalmazók megtartják, mondván, néhány év múlva reneszánszát éli majd? Utánajártunk.

A cafetériarendszer drasztikus átalakítása már 2010 január elsejétől megindult, amikor a korábban adómentes béren kívüli juttatásokat megadóztatták. A cafetériaelemeket három csoportba sorolták, ám csak az otthoni internet-előfizetés (bármekkora összeget el lehetett számolni) és a kockázati életbiztosítás díját támogató juttatás maradt adómentes. A legtöbb cafetéria-elem az úgynevezett kedvezményes adózású - 25 százalékos adóval sújtott - körbe került: az üdülési csekk a havi minimálbér összegéig, a meleg étkezési utalvány (havi 12 ezer helyett 18 ezer forint értékben is válaszhatták), az iskolakezdési támogatás, az önkéntes nyugdíj- és egészségpénztári támogatás, az iskolarendszerű képzés költségtérítése és az utazási támogatás. A normál adózású - 97,89 százalékos - csoportba sorolták 2010. január elsejétől a hideg étkezési utalványt, az ajándékutalványt és a kultúrautalványt.

Tavaly, év elején a Sodexo Pass Hungária Kft. - 2010 júliusa óta Sodexo Motivációs Rendszerek - ügyvezető igazgatója, Bessenyey Bálint úgy nyilatkozott: a béren kívüli juttatások terén nem valószínűsítenek drámai visszaesést az adótörvények változása miatt, legfeljebb 20 százalékos csökkenéssel számolnak. Úgy vélekedett, hogy a kedvezményes körbe tartozó elemek népszerűek lesznek 2010-ben. „Ha a munkavállalók a kedvezményes elemeket választják, a munkáltató által ráfordított összeg 80 százalékát kapják, míg bérben kifizetve a munkáltató költségének mindössze 54 százalékát” – ismertette. Az viszont már 2010 elején nyilvánvaló volt, hogy a normál adózású elemekről villámgyorsan leszoknak a munkáltatók és a munkavállalók.

Gondosaan kiporciózott kultúra. Kinek éri meg?
Stiller Ákos

2011-ben újabb változásokkal kellett számolniuk a cafetériakeretet biztosító cégeknek és a juttatásra jogosultaknak. Megszűntek az adómentes és a normál adózású elemek, utóbbiak idén már úgy adóznak, mint a pénzjövedelem. Megmaradt a kedvezményes - 25 százalékos - adózású kör, ebbe a csoportba sorolták a hideg étkezési utalványt is. A kultúra utalványt viszont gyakorlatilag halálra ítélték. „Elsősorban magas cafeteriakeretnél ajánljuk, abban az esetben, ha a munkavállaló nem tudja optimálisan kihasználni a kedvező adózású béren kívüli juttatási elemeket” - válaszolta megkeresésünkre Dezse Boglárka, a Sodexo marketing igazgatója, hozzátéve: akkor is érdemes kultúra utalványt választani, ha a munkavállaló élethelyzetének ez juttatás felel meg a legjobban. Mint mondta, 2009-ben, amikor a kultúrautalvány még adómentes volt, legtöbben mozi- és színházjegyre váltották be. (Érdekességként megemlítette, hogy legtöbben a Budapesti Operettszínház előadásaira váltottak jegyet az utalványt felhasználva.) „2010-ben ez a béren kívüli juttatás gyakorlatilag eltűnt a piacról, igény sincs rá. A Sodexónál a kultúrautalványok tavalyi forgalma 4 százalékra esett vissza, a megrendelő cégek száma tizedére csökkent” -érzékeltette a helyzetet Dezse Boglárka.

2011-ben a kultúra utalványt általában egyéb, e célra is felhasználható juttatással váltják ki, például üdülési csekkel - mondta a hvg.hu-nak Fata László cafeteria-tanácsadó. A cégeknél már nem szerepel a béren kívüli juttatások között mint válaszható elem. Ott fordulhat még elő, ahol a munkaadó extra juttatásként kínálja vezető pozícióban - például szofverfejlesztőként - dolgozó alkalmazottainak, elsősorban azért, hogy megtartsa őket, esetleg ezzel kedveskedjen nekik - tette hozzá Fata László. Mint mondta, amióta a kultúrautalvány nem szerepel az elérhető béren kívüli juttatások között, egyre többen hiányolják, és érdeklődnek, mi lesz helyette.

„Egy darabig még megtartjuk, ha semmiféle érdeklődés nem mutatkozik rá, elképzelhető, hogy 2012-ben megszűnik a Ticket Culture kultúrautalvány” - válaszolta megkeresésünkre a forgalmazó, az Edenred Magyarország Kft. (korábban Accor Services Magyarország Kft.) munkatársa. Üzletileg nem éri meg olyan utalványt fenntartani, amire semmiféle kedvezmény nincs - tette hozzá, hangsúlyozva, egyelőre kivárnak, noha az idei üzleti tervben e juttatással már nem számoltak. „Elképzelhető, hogy néhány munkáltatónak a kultúrautalvány mint elegáns üzleti ajándék megfelel. Karácsonykor például még mindig jó pár ügyfél akadt, aki ezzel lepte meg partnereit. Pénzt és színházjegyet nem szívesen adnak, leginkább azért, mert körülményes időpontot egyeztetni” - mondta a szakember. „Az utalvány elfogadóhelyi hálózata létezik, a szerződéseink élnek, elvileg bárki megteheti, hogy kultúrautalványt vesz, de ezzel nem jár igazán jól” - tette hozzá, hangsúlyozva, hogy a visszajelzések szerint értékes termék volt.

A mozik, színházak, könyvtárak, múzeumok, fesztiválszervezők és egyéb kulturális, művelődési intézmények - a Fővárosi Állat- és Növénykert, valamint a Fővárosi Nagycirkusz is - a mai napig elfogadják a Sodexo kultúrautalványát, a Chèque Déjeuner művelődési csekkjét és az Edenred Magyarország Kft.Ticket Culture utalványát.

Az autoriter bábjátékos és Sulyok, a báb

Az autoriter bábjátékos és Sulyok, a báb

Olyan lángszóróval gyakorlatozik Kína, ami megolvasztja az emberi húst

Olyan lángszóróval gyakorlatozik Kína, ami megolvasztja az emberi húst

Komoly hibát tapasztal sok iPhone-os, frissítés után nem működik a kamera

Komoly hibát tapasztal sok iPhone-os, frissítés után nem működik a kamera

Magánrepülő Svájcba 15 millió forintért, szállás Párizsban 3,4 millióért – közzétették Nagy Márton utazásainak költségeit

Magánrepülő Svájcba 15 millió forintért, szállás Párizsban 3,4 millióért – közzétették Nagy Márton utazásainak költségeit