szerző:
MTI-OS
Tetszett a cikk?

Az Alapítványi és Magániskolák Egyesülete (AME) megdöbbent, hogy a sajtóból kellett értesülnie arról, hogy a közoktatási törvény koncepciójának kapcsán a Nemzetgazdasági Minisztériumban felmerült az alapítványi szféra finanszírozásának megszüntetése.

Az AME magát a gondolatot is abszurdnak, értelmetlennek, átgondolatlannak tartja, és követeli annak azonnali visszavonását. Ezért Orbán Viktorhoz fordultak nyílt levélben.

Az alapítványi szféra finanszírozásának megszüntetése az AME szerint tisztán gazdasági szempontú javaslat, mely nem vizsgálja az alapítványi szféra társadalmi hasznát a hátránykompenzációban, szakmai fejlesztésben, speciális feladatok ellátásában, de elképesztő módon még gazdasági szempontból is abszurd.

Orbán Viktornak írt nyílt evelükben azt írták: "tudvalévő, hogy az alapítványi szféra messze a 'legolcsóbb' oktatási terület az állam számára: az alapítványi iskolák átlagban is és összesen feleannyi költségvetési támogatást kapnak, mint az egyházi, vagy önkormányzati intézmények. Az itt dolgozó 16 ezer pedagógus és 2-3 ezer gazdasági, technikai dolgozó befizetett adója megközelíti az intézményi állami támogatás egészének mértékét".

"Az ide járó több mint 300 ezer gyerek – a legszegényebbtől a sajátos nevelési igényűn át a szakképzésen, művészeti alapképzésen keresztül az elitképzésig – elhelyezésére, szükségleteinek kielégítésére sem az állam, sem az önkormányzatok, sem az egyház intézményei nem rendelkeznek megfelelő szakmai programokkal, kapacitással" - írják levelükben. Az AME felhívja a figyelmet arra is, hogy az alapítványi szféra 2/3-a szülői támogatás nélkül, lényegesen olcsóbban látja el feladatát. Azok az intézmények pedig, melyek költségtérítést kérnek, nem visznek, hanem hoznak pénzt a közoktatásba.

Az egyesület értetlenül áll azelőtt, hogy "a Matolcsy miniszter úr által jegyzett javaslat aznap jelent meg a sajtóban, amikor a miniszter úr a foglalkoztatás elengedhetetlen bővítését jelentette be immáron sokadszor". "Elképzelhetetlennek tartjuk, hogy 20 ezer embert a kormány az utcára akarna tenni. Vajon mit tervez az NGM a közel 20 ezer, utcára került – zömmel diplomás – munkavállalóval?" - teszik fel a kérdést.

Túry Gergely

"Az NGM álláspontjának szűklátókörűségét és elfogadhatatlanságát jelzi, hogy nem csak az alapítványi szférával, hanem a gyakorlóiskolai hálózattal,  a kisegyházak által fenntartott intézményekkel sem számol, ami további több ezer munkavállalót és több 10 ezer tanulót érint közvetlenül" - áll a levélben. Hangsúlyozzák, hogy e közlemény nem foglalkozik az alapítványi szféra társadalmi hasznával, hanem magát a javaslatot tartja önmagában is irracionálisnak, elfogadhatatlannak, felháborítónak.

"Ugyan valamelyest optimistává tesz bennünket az a tény, hogy a NEFMI álláspontja ebben a kérdésben az NGM-étől alapvetően eltér, és egyelőre bízhatunk abban, hogy a kormány is az oktatási kormányzat álláspontját fogadja el. Ez azonban nem jelenti azt, hogy az AME elnöksége egyetért a Közoktatási törvény koncepciójának államosítási törekvésével. Az eredeti koncepcióról az AME részletes álláspontot fejtett ki tavaly decemberben, a jelenlegi koncepciótervezetet azonban csak a sajtóból ismerjük, de ennek alapján is részletes állásfoglalást küldünk a kormány, illetve a NEFMI számára. Felkérjük Miniszterelnök urat, hogy a koncepció első változatához képest kialakult óriási változások miatt történjen új egyeztetés a szakmai szervezetekkel, támogassa álláspontunkat, és a kormány ne fogadja el az NGM javaslatait" - zárul Horn György, az AME elnökének Orbán Viktorhoz írt levele.

Akcióba lendültek az orosz hackerek, szinte mindenki veszélyben lehet

Akcióba lendültek az orosz hackerek, szinte mindenki veszélyben lehet

Karácsony Gergely: Tegyük kisebbé Budapestet?

Karácsony Gergely: Tegyük kisebbé Budapestet?

"Szerencsére hamarosan vége van" – európai pártvezetők értékelték a magyar uniós elnökséget

"Szerencsére hamarosan vége van" – európai pártvezetők értékelték a magyar uniós elnökséget

Óriási óceánok boríthatják az Uránusz és a Neptunusz felszínét

Óriási óceánok boríthatják az Uránusz és a Neptunusz felszínét