Videó: Orbán Viktor tavaly még máshogy gondolta
A kormányzat több tíz milliárd forintot tervez kivonni a felsőoktatásból, mindezt az államilag támogatott keretszámok radikális szűkítésével; aki pedig diploma után külföldre megy, annak vissza kéne fizetnie a kapott támogatást. Tavaly a köztévében Orbán Viktor még arról beszélt, növelni kell a felsőoktatásban tanulók számát, és minden diplomásnak el kéne mennie külföldre tapasztalatot szerezni.
Egyelőre teljes döbbenet fogadta a felsőoktatás szereplői részéről az oktatási államtitkárság tervezetét az államilag finanszírozott felsőoktatási keretszámok radikális szűkítéséről, aminek következtében több szakon teljesen megszűnne a támogatott képzés. Mint a hvg.hu korábban megírta, ezzel kapcsolatban még a Réthelyi Miklós jegyezte belső, minisztériumi jelentés is úgy fogalmaz, hogy "növeli a munkanélküliséget és az elvándorlást". Ugyancsak megdöbbenést váltott ki a hallgatók körében az a terv, hogy a jövőben azok a diplomások, akik külföldre mennek dolgozni, kötelesek lennének visszafizetni az államnak képzésük költségeit.
Orbán Viktor a választási kampányban mindkét kérdésben teljesen másképp vélekedett még. Baló György a 2010-es választások kampányában A szólás szabadsága című műsorban a tandíj kapcsán kérdezte a Fidesz elnökét, mondván, szerinte egy egyetemista hozzátartozóval nem rendelkező nyugdíjasnak miért kellene hozzájárulnia mások felsőfokú tanulmányaihoz. (Vagyis ha nincs tandíj, mindenki fizeti az egyetemisták képzését – a szerk.) Orbán Viktor erre azt válaszolta, mindenkinek fontos, hogy azok is eljussanak a diplomáig, akik egyébként nem tudnák ezt megengedni maguknak, hiszen „Magyarország jövője a tudásban van, nem pedig a pénzben”.
Nézze meg, Orbán Viktor hogyan vélekedett a tandíjról tavaly!
Az újabb riporteri felvetésre - aki nem idehaza, hanem külföldön értékesíti az így megszerzett tudást, egy másik gazdaságba kapcsolódik be, annak miért finanszírozzuk idehaza a diplomáját teljes egészében? - Orbán Viktor azt mondta: „Itt pontosan kell fogalmazni. Szerintem Magyarország érdeke az, hogy a fiatal, tehetséges emberek, amolyan inasévek formájában, néhány évet elmenjenek Magyarországról, és tanuljanak vagy dolgozzanak egy-két évet külföldön. Néhány évet. És utána, egy bizonyos idő után jöjjenek haza. Ma nem az a legnagyobb baj, hogy elmennek a fiatalok, hanem, hogy nincs hova visszajönni. Ma a magyarországi perspektívák nem vonzóak. De a politikusok feladata nem az, hogy ehhez a helyzethez alkalmazkodva azt mondják: inkább fizessetek tandíjat, hanem, hogy Magyarország egy olyan ország legyen, ahová érdemes hazajönni.”
Baló György újabb felvetésére, hogy „arra van rájövőfélben Európa: nem egyetemistából kell több, hanem szakmunkásból”, a kormányfőjelölt azt mondta: „Magyarországon nem az a baj, hogy túl sok van egyetemistából, mert Magyarországon nem érjük el még az európai átlagot az egyetemre, főiskolára járók arányát tekintve. A mi kormányunk ezt megpróbálta, ez egy kitűzött cél volt, a mi társadalom-felfogásunkból az következett, hogy mindenkit, aki érez erre szándékot, besegítsünk.”
A hvg.hu megkereste az oktatási államtitkárságot, hogy megtudja: elképzeléseik mennyiben vannak összhangban a kormányfő által vallott nézetekkel. Válaszaikat természetesen közöljük.