Napi: újabb bérkompenzációs keretet hozna létre az NGM
Újabb bérkompenzációs keretet hoznának létre, s a várakozások szerint a Nemzetgazdasági Minisztérium erre vonatkozó javaslatát a legközelebbi ülésén tárgyalja a kormány - nyilatkozta Czomba Sándor, az NGM foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára a Napi Gazdaság szerdai számában.
.Az újabb bérkompenzációs program a vállalkozásoknak szól azért, hogy hozzáférjenek állami támogatáshoz, és részt vehessen közbeszerzéseken. Az elbocsátások megelőzésére kidolgoznának egy pályázati konstrukciót, amelyen az ötszázalékos elvárt emelésből két-három százalékot lehetne támogatásként elnyerni. A számítások szerint erre 20 milliárd forintot kellene elkülöníteni, és így 450-700 ezer dolgozó keresetéhez lehetne hozzájárulni.
Az államtitkár arra az újságírói felvetésre, miszerint a költségvetés tervezésekor 84 milliárd forinttal számolt a tárca, azt mondta, hogy emellett várhatóan mintegy 64 milliárd forint lesz a közszférában a nettó keresetek megőrzéséhez adott támogatás éves szinten.
A foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár a Napi Gazdaságnak elmondta, hogy a minimálbér emelése 260 ezer, a garantált bérminimumé pedig 540 ezer munkavállalót érint. Az ötszázalékos elvárt béremelés nemzetgazdasági szinten 150 milliárd forintot tesz ki. Az ezen felüli állami kompenzáció - amit a vállalatok a szociális hozzájárulási adóból tarthatnak majd vissza - a számítások szerint 100 milliárd forintra tehető.
Czomba Sándor beszámolt arról is, hogy a Nemzeti Foglalkoztatási Alapból 25,6 milliárd forintot a foglalkoztatási és képzési támogatásokra szánnak. Az NFA-t egyébként 341,1 milliárd forint bevétellel és 307 milliárd forint kiadással tervezték, s a bevételekből 50 milliárd forint a költségvetési támogatás. Az álláskeresési ellátásokra fordítandó összeg a múlt évi 135 milliárd forint után idén 57 milliárd forint lesz a folyósítási idő három hónapra történt csökkentése miatt. Az új közmunkaprogramok várhatóan februárban indulnak.
Gyorsítanák az uniós források felhasználását is - nyilatkozta Czomba Sándor - hozzátéve, hogy emiatt 41 milliárd forintot különítettek el a társfinanszírozásra.
Az új Munka Törvénykönyvének július elsején történő hatálybelépéséhez szükséges átmeneti rendelkezések kidolgozására vonatkozó kérdésre az államtitkár azt mondta: a szükséges jogszabály-módosítások ütemezésének előkészítése kezdődött meg. A törvény hatályba lépése előtt több mint ötven törvényt kell módosítani és legalább ugyanennyi végrehajtási és egyéb rendeletet kell összehangolni az új munkajogi kódexszel és az időközben megváltozott körülményekkel, követelményekkel.