Kielemzi a menstruációt az új egészségügyi betét, életet menthet a fejlesztés
Svájci kutatók olyan tesztet fejlesztettek, ami a menstruációs vér összetételét elemzi ki, így akár a daganatos megbetegedés is kimutatható.
HVG
Az egészségügyi fejlesztéseken dolgozó kutatók igyekeznek olyan diagnosztikai módszereket találni, amely a lehető legegyszerűbb módon ad képet az ember aktuális egészségügyi állapotáról. Ennek köszönhetően készült el például a fogselyem, ami akár életeket is menthet azzal, hogy megmondja, mennyire stresszes a felhasználó. A zürichi műegyetem (ETH Zurich) kutatói most egy hasonlóan egyszerű, de legalább ennyire fontos fejlesztéssel álltak elő.
A MenstruAI nevű rendszer lényege, hogy az egészségügyi betétekbe egy nem elektronikus érzékelőt lehet integrálni, ami lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy képet kapjanak bizonyos betegségekkel kapcsolatos biomarkerekről. A rendszer részleteit az Advanced Science című tudományos lapban megjelent publikáció ismerteti.
Lucas Dosnon, a tanulmány első szerzője szerint a menstuációs vért eddig figyelmen kívül hagyták a szakemberek, pedig értékes információkat lehet kinyerni az elemzéséből.
A menstruációs vér több száz fehérjét tartalmaz, amelyek közül sok korrelál a vénából vett vérből kimutatható koncentrációval. Ezek között vannak gyulladásos betegségekkel és rákkal kapcsolatos biomarkerek. Egyik ilyen például a C-reaktív protein (CRP), egy fehérje, amit a máj termel, és amely a gyulladásos folyamatokra adott válaszreakció. De ott van a carcino-embrionális antigén (CEA) – amelynek szintje gyakran magasabb a daganatos megbetegedésben szenvedőknél –, valamint a CA-125 is, amely a petefészekrákkal és az endometriózissal hozható összefüggésbe.
Több betegség későbbi kialakulásában is szerepet játszhat az, ha egy lánynak hamarabb jön meg az első menstruációja – az egészségtelen étkezés pedig pont ehhez járulhat hozzá egy friss kutatás szerint.
A MenstruAI legfontosabb eleme egy papíralapú tesztcsík, amely hasonló a koronavírus kimutatására alkalmas gyorstesztekhez – csak nyál helyett a menstruációt elemzi. A tesztcsík színváltozással reagál bizonyos fehérjékre – minél sötétebb a szín, annál nagyobb a biomarker koncentrációja.
A betét használata után a felhasználónak csak le kell fotózni a betétet, majd az okostelefonos alkalmazás elemzi a képet. Ez a színek finom változását is képes kimutatni, amit aztán egészségügyi információvá alakít át.
A kutatók szerint a fejlesztés megvalósítható, jelenleg egy 100 fős csoporton szeretnék tesztelni az eszközt. Kiemelték azonban, hogy a megoldás nem fogja kiváltani az orvosi vizsgálatokat, sokkal inkább kiegészíti azokat: olyan problémára világíthat rá, amiről az adott személy elsőre talán nem is tud, mert nincs különösebb tünete. Így azonban időben orvoshoz kerülhet, ami akár az életét is megmentheti.
A hatalomnak az a legnagyobb csábítása, hogy azt gondolod, mindent megtehetsz. A kontroll meg azt jelenti, hogy nem tehetsz meg mindent – mondja Szikora János, aki megrendezte Térey János verses drámáját, A Nibelung-lakóparkot a székesfehérvári Vörösmarty Színházban.
Hollywood új generációjának legnevesebb színészeivel készült, de csak csöppnyi porfelhőt kavart a Vágtázó lovakról. Pedig ha nem is leszünk tőle vidámabbak, érdemes tenni vele egy próbát. Kritika.