"Gondoskodó elbocsátás": ezért rúgnak ki több ezer közszolgát
Köztisztviselői érdekegyeztetést tartottak kedden a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumban (KIM) - közölte a tárca. A közigazgatásban dolgozók érdekképviseletei a napokban azonnali egyeztetést követeltek a tervezett kormányzati létszámcsökkentésről.
A Köztisztviselői Érdekegyeztető Tanács (KÉT) és az Országos Önkormányzati Köztisztviselői Érdekegyeztető Tanács (OÖKÉT) tartott kedden plenáris ülést a minisztériumban, ahol a kormány részéről Gál András Levente kormánybiztos a kormányzati létszámcsökkentés végrehajtásáról, valamint a "gondoskodó elbocsátás" részét képező Karrier Híd Programról tájékoztatta a résztvevőket.
A közleményben, amelyet az egyeztetés megkezdése után adtak ki, a tárca azt írta: a kormánybiztos előadásában arról szól, hogy a létszámcsökkentés egy része racionalizálás, annak révén megszűnik a betöltetlen 2440 státusz is. A kormány - a korábbi kormányok fűnyíróelvet követő gyakorlatával szemben - vizsgálta az egyes szervek kapacitását, azt, miként igazítható egyes szervezetek létszáma az új jogszabályi környezettel kialakított hatásköri viszonyokhoz.
Hozzátették, hogy a kormány a létszámcsökkentéssel kapcsolatosan meghozott döntéseit ezeknek a vizsgálatoknak az eredményeként hozta meg. A KIM kiemelte: az egyszerűbb állam létrehozásának egyik fontos eredménye, hogy 650 kormányzati szerv helyett ma már csak 320 van, így a szervezetek csökkenő számának és az eljárások egyszerűsödésének a logikus következménye a kisebb létszám.
A tájékoztatás szerint a kormánybiztos ismertette a Karrier Híd Program részleteit. Azt írták, a kormány nem hagyja magukra a létszámcsökkentés által érintett embereket, hiszen programja segíti az elbocsátottak elhelyezkedését a versenyszférában és a civil szférában.
Utaltak arra: a KÉT-OÖKÉT 2011. november 22-i ülésén már tájékoztatást kaptak a szakszervezetek a kormányzat létszámcsökkentési szándékáról. Az akkor még közigazgatási államtitkárként tevékenykedő Gál András Levente hangsúlyozta: a létszámcsökkentést az államszervezet és az államigazgatás hatékonyabb átalakítása indokolja. Cél az optimális létszámstruktúra kialakítása, és az, hogy annyi ember dolgozzon a közigazgatásban, amennyire annak működtetéséhez ténylegesen szükség van.
A novemberi ülésen hangsúlyozták: a korábbi gyakorlatnak megfelelően a létszámcsökkentés végrehajtásáról továbbra is egyeztetni fog a kormány a KÉT-tel a KÉT-OÖKÉT ülésén - olvasható a KIM közleményében. Az ülésen téma volt a hamarosan életbe lépő, a közszolgálati tisztviselőkről szóló törvény megvalósítása.
A közigazgatásban dolgozók érdekképviseletei múlt csütörtökön azt közölték: azonnali egyeztetést követelnek a kormányzati létszámcsökkentésről. A Belügyi és Rendvédelmi Dolgozók Szakszervezete, a Közszolgálati Szakszervezetek Szövetsége, valamint a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezete szerint a létszámcsökkentésről szóló döntés - érdekegyeztetés nélkül - törvénysértő módon született. Kitértek arra, hogy elégtelennek tartják az elbocsátottak megsegítésére hivatott Karrier Híd Programot.
Gál András Levente kormánybiztos szintén múlt csütörtökön elmondta, hogy a központi közigazgatásban dolgozó 73 460 kormánytisztviselő mintegy öt százalékát érinti a létszámleépítés. Tájékoztatása szerint elvonják az összes betöltetlen álláshelyet - 2440-et -, és az elbocsátandó dolgozókéval együtt 6719 álláshely szűnik meg. A kormánybiztos azt mondta, a döntést számos egyeztetés előzte meg, a konzultációk tavaly szeptember óta folyamatosak.