Meglepő feladatok is szerepeltek a matekérettségin
Statisztikapéldák és függvények is szerepeltek az idei középszintű matematikaérettségi első felében, ami a tanárok szerint meglepő az előző évekhez képest.
Halmazelmélet, statisztika, függvény, síkgeometria, koordinátageometria, térgeometria, kombinatorika és valószínűségszámítás – ezek a témakörök is szerepelnek a középszintű matekérettségi első feladatosorában, amelyet a diákoknak 45 perc alatt kell megoldaniuk – írja az Eduline.
A lap által megkérdezett szaktanár szerint a teszt nem nehéz, de vannak meglepő feladatok. "Négy feladat kapcsolódik a statisztikához, ez meglepően sok, a korábbi években nem volt ennyi statisztikai példa az első részben" – mondta, hozzátéve: a vizsgázókat valószínűleg az is meglepte, hogy a rövid feladatok közül kettő a függvényekhez kapcsolódik, ilyenek inkább a középszintű írásbeli érettségi második részében szoktak lenni, ez a diákok egy részének problémát okozhat.
A középszintű írásbeli matekérettségi 180 percig tart. A diákoknak először az I. feladatlapot kell megoldaniuk 45 perc alatt: ez 10-12 kérdést tartalmaz, amelyek az alapfogalmakra, definíciókra, egyszerű összefüggésekre kérdeznek rá. Ezekre összesen 30 pontot kaphatnak az érettségizők.
A középszintű matekérettségi második részében mértani és számtani sorozat, koordinátageometria, szöveges feladat, gráfelmélet, valószínűségszámítás, térgeometria, egyenlet és egyenlőtlenség is szerepelt.
Az Eduline által megkérdezett szaktanár szerint a feladatsor könnyű, a mértani és számtani sorozattal kapcsolatos példát a diákok többsége valószínűleg hibátlanul meg tudja majd oldani. Az egyetlen meglepetést a gráfelmélet okozhatta, ez a témakör ugyanis viszonylag ritkán szerepel a középszintű matekérettségin.
Baloghné Békési Beáta, a matekmindenkinek.hu szakmai vezetője szerint a középszintű vizsga első három, valamint utolsó példáját általános iskolai tudással is meg lehetett oldani, a feladatsor második része azonban elég nehéz volt, a számtani és mértani sorozattal kapcsolatos 13. feladatot például a diákok egy része valószínűleg hiányosan oldotta meg, a 15. pedig egy elég hosszú szöveges feladat volt, ennél azok bukhattak el, akik nem értelmezték megfelelően a szöveget.
A II. feladatlapra 135 percük van a diákoknak, a jó válaszokkal 70 pontot gyűjthetnek. Összesen öt feladatot kell megoldaniuk: három, egyenként 9-14 pontossal kell foglalkozniuk, illetve három, 17 pontos feladat közül kettőt kell kiválasztaniuk. A II. feladatlap feladatai összetettek, több részkérdésből állnak, és több témakört is érintenek. Az elmúlt évek feladatsorait és megoldásait itt nézhetitek meg.
Emelt szinten kamatszámítás, deriválás, sík- és koordinátageometria, valamint valószínűségszámítás is volt a feladatok között. Az Eduline-nak nyilatkozó végzősök szerint a mostani volt az utóbbi évek legnehezebb feladatsora, volt, aki egy-egy példához hozzá sem tudott nyúlni.
Emelt szinten az írásbeli vizsga 240 percig tart. Az I. részfeladatsor négy feladatból áll, ezek több részkérdést is tartalmazhatnak. A II. részfeladatsor öt, egyenként 16 pontértékű feladatából kell négyet kiválasztani és megoldani. Az írásbeli összpontszáma 115, az első részfeladatsorért maximum 51, a másodikért 64 pont jár.
A középszintű matematika érettségi feladatait és nem hivatalos megoldásait itt és itt lehet megnézni!
Matematikából középszinten 1288 helyszínen 80 997-en, emelt szinten 85 helyszínen 4167-en tettek érettségi vizsgát. Matematikából középszinten angol, francia, horvát, német, olasz, orosz, román, spanyol, szerb és szlovák nyelven, míg emelt szinten angol, francia és német nyelven is volt idén vizsgázó. Szerdán a történelem írásbelik következnek.