szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

"Sajnálatos túlreagálásnak" nevezte a brit kormányfő által a külföldi EU-munkavállalók szociális ellátásának szigorítására bejelentett terveket Andor László EU-biztos.

Az Európai Bizottság mindig tényekre alapozott vitát szorgalmaz a munkaerő-áramlás ügyében - mondta a BBC-nek Andor László, a foglalkoztatásért, szociális ügyekért és társadalmi befogadásért felelős EU-biztos.

Hozzátette, az unió nem bevándorlásról, hanem a munkavállalók szabad mozgásáról beszél, amely minden tagországra érvényes, az új uniós tagokra pedig csak átmeneti időszakok után. Ennek szabályozását az EU-tagállamok együtt dolgozták ki, beleértve Nagy-Britanniát. "Ha elkezdjük lebontani az egységes piac egyes szabályait, akkor mások más ötletekkel állhatnak elő, és akkor csúszós lejtőn találjuk magunkat" - fogalmazott Andor László.

David Cameron brit kormányfő a Financial Times szerdai számában azt írta, hogy új alapokra kell helyezni a munkaerő szabad mozgását az Európai Unión belül, mivel a közép- és kelet-európai EU-tagállamokból érkező hatalmas tömeg megmutatta, hogy a jelenlegi szabályozás rossz.

Cameron a londoni gazdasági napilap kommentárrovatában megjelent cikkében "monumentális hibának" nevezte, hogy a Munkáspárt vezette előző brit kormány nem élt az átmeneti bevándorlási korlátozások lehetőségével az EU 2004-es keleti bővítése után.

A bővítés nyomán ugyanis olyan mértékű migráció indult meg, amilyent Európa háborús időket leszámítva még nem tapasztalt, és csak Nagy-Britanniában jelenleg egymillió közép- és kelet-európai EU-állampolgár él – írta a brit miniszterelnök. Hozzátette, osztja azok aggodalmait, akik tartanak a román és a bolgár munkavállalók beáramlásának hatásaitól, miután január 1-jén lejár a két országgal szemben Nagy-Britannia által érvényesített hétévi átmeneti korlátozás.

Szerinte szembe kell nézni azzal a ténnyel, hogy a munkaerő szabad áramlásának mai rendszere "óriási népvándorlást" indított el, amelyet a hatalmas jövedelmi különbségek okoznak. Ez tehetséges munkavállalóktól fosztja meg azokat az országokat is, amelyeknek pedig szükségük lenne arra, hogy "legjobb embereiket" otthon tartsák. Ennek alapján itt az ideje egy olyan új megállapodásnak, amely az EU központi, ám nem minden feltétel nélküli alapelveként ismeri el a munkaerő szabad áramlását.

Nagy-Britannia éppen ezért együttműködést kezd több más EU-tagállammal annak érdekében, hogy "ésszerűbb alapokra" lehessen visszaállítani a munkaerő szabad áramlásának koncepcióját – írta a brit kormányfő. Cameron szerint olyan megállapodásra van szükség, amely "lelassítja" a hozzáférést egymás munkapiacaihoz mindaddig, amíg nem lehet biztosra venni a nagyon nagy arányú vándorlás elkerülését.

Andor László szerint a brit közvéleménnyel "nem ismertették a teljes igazságot" a munkaerő-áramlással kapcsolatban. Példaként említette, hogy Cameron szerdai cikke összekapcsolja az EU-bővítést és a migránsok számát, jóllehet köztudott, hogy a Nagy-Britanniában letelepülők hozzávetőleg kétharmada nem európai országokból érkezik.

Mindemellett sokkal többen mennek Nagy-Britanniába például Olaszországból és Spanyolországból, mint Romániából vagy Bulgáriából - tette hozzá. "A valóság pontosabb bemutatására lenne szükség, nem olyan nyomás alatt, és nem olyan hisztériával, ahogy az néha az Egyesült Királyságban történik" - mondta Andor László.

Az uniós biztos szerint tény, hogy például a Lengyelországból Nagy-Britanniába érkezők száma az elmúlt évtizedben sokkal magasabb volt a vártnál, ez azonban nem okozott kárt, sőt, hozzájárult a brit gazdaság növekedéséhez és javította növekedési potenciálját is.

A magyar EU-biztos szerint ha bármely EU-szabályozással kapcsolatban problémák merülnek fel, azokra együtt kell megoldást keresni, mivel az egyoldalú fellépés és az egyoldalú retorika nem igazán segíti ezt, és azzal a kockázattal jár, hogy Nagy-Britanniát az EU "utálatos országának színében tünteti fel".

"Ezt nem akarjuk, ennél vannak sokkal jobb megoldások, a helyzetet kollektív módon kell megvizsgálni, és ha valós gondok adódnak, arra nem így, hanem arányosan kell reagálni" - tette hozzá a BBC rádiónak adott szerdai interjúban az EU-biztos.

Inkább felrobbantják magukat az észak-koreai katonák, mint hogy ukrán fogságba essenek

Inkább felrobbantják magukat az észak-koreai katonák, mint hogy ukrán fogságba essenek

Frontálisan ütközött egy autó és egy BKK-busz Kőbányán – fotók

Frontálisan ütközött egy autó és egy BKK-busz Kőbányán – fotók

Lejjebb hoztak 300 műholdat a SpaceX mérnökei, és erre jó okuk volt

Lejjebb hoztak 300 műholdat a SpaceX mérnökei, és erre jó okuk volt

Grönland miniszterelnöke bejelentette, szorosabban együttműködnének Washingtonnal a védelem és a bányászat terén

Grönland miniszterelnöke bejelentette, szorosabban együttműködnének Washingtonnal a védelem és a bányászat terén