szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az aranyérem itthon tartása a célja a magyar női kézilabda-válogatottnak a csütörtökön kezdődő VI. Európa-bajnokságon. A hazai együttes mellett Norvégia, Ukrajna, Oroszország, Szlovénia és Dánia válogatottjának van komoly esélye a dobogóra jutásért vívott harcban. Összefoglalónkból mindent megtudhat a rendezvényről, a csapatokról, az esélyekről.

A csapat új szövetségi kapitánya, a csalódást keltő olimpiai ötödik hely után távozó Mocsai Lajost váltó Kiss Szilárd elsősorban klubjában, a Dunaferrben szereplőkre számít: a 16 fős keretben kilencen dunaújvárosiak.

A magyar csapat
Kapusok: Pálinger Katalin (Dunaferr), Sirina Irina (Győri Graboplast ETO KC)

Jobb szélsők: Balogh Beatrix (Cornexi-Alcoa), Lovász Zsuzsanna (Dunaferr)

Jobb oldali átlövők: Radulovics Bojana (Dunaferr), Mehlmann Ibolya (Győr)

Irányítók: Ferling Bernadett (Dunaferr), Görbicz Anita (Győr), Siti Eszter (FC Köbenhavn)

Beállósok: Kulcsár Anita (Dunaferr), Bohus Bea (Dunaferr)

Bal oldali átlövők: Kindl Gabriella (Dunaferr), Szűcs Gabriella (Debrecen)

Bal szélső: Nagy Ivett (Dunaferr)

Védőspecialista: Pigniczki Krisztina (Dunaferr), Tóth Tímea (Ferencváros)
Az elsőszámú kapus az év legjobb női játékosának választott Pálinger Katalin, tartalékja a győri Sirina Irina lesz. A jobb szélen nagy visszatérő Balogh Beatrix, aki szülés és térdműtét után tagja újból a csapatnak. A poszton Lovász Zsuzsanna a másik bevethető. A jobb oldali átlövőknél nincs meglepetés. A világ legjobbja, Radulovics Bojana helye megkérdőjelezhetetlen, s Mehlmann Ibolya lesz a cseréje. Valószínű, hogy a népszerű "Boki" (ez Radulovics beceneve) most szerepel utoljára a válogatottban.

Az irányítók között "túljelentkezés van", Ferling Bernadett - aki a tavalyi, ezüstérmet hozó horvátországi világbajnokságon a bal oldali átlövő poszton is sziporkázott -, valamint Görbicz Anita és Siti Eszter (a csapat egyetlen légiósa) lehet játékmester. Utóbbi testvére, Siti Beáta - aki 2001 után vállalta ismét a kerettagságot - tartaléksorban marad. A beállósok között két dunaújvárosi, Kulcsár Anita és Bohus Bea váltja egymást.

A bal oldali átlövők között olyan játékosok kaptak bizalmat - Kindl Gabriella, Tóth Tímea, valamint az élete első felnőtt világversenyére készülő debreceni Szűcs Gabriella -, akiknek védőmunkája is kiemelkedik a mezőnyből. A két évvel ezelőtti Eb-n gólkirály Farkas Ágnes is itt játszott volna, azonban úgy érezte, térdsérülése után nem tudott megfelelő fizikai állapotba kerülni, és ezért nem vállalta a megméretést. Így lett aztán Szűcs és Szrnka Hortenzia közül előbbi a beugró.

Ezen a szélen a junior vb-második Nagy Ivett, noha már több éve szerepel a felnőtt bajnokságban, - Szűcshöz hasonlóan - első ízben kap lehetőséget nagy versenyen. Pigniczki Krisztina is játszhat a poszton, de rá főleg védekezésben számít Kiss Szilárd.

Kimenőt kaptak lányaink (Oldaltörés)

A kedd éjszakát otthon tölthették a magyar játékosok. A csapat Győrben, a csoportmérkőzések helyszínén edzőtáborozott közvetlenül a rajt előtt, így a helyi kerettagoknak nem okozott gondot a hazautazás. Csak a debreceni Szűcs Gabriella, valamint Nagy Ivett - akinek családja Kisvárdán lakik - maradt Győrben. A többieknek szerdán 17 óráig kell visszaérkezniük.

A közelgő kezdés miatt Kiss Szilárd szövetségi kapitány már nem engedélyezi, hogy a játékosok autót vezessenek, ezért különbusz indul Dunaújvárosból és Budapestről vissza Győrbe.

A magyarok az Eb-n először Fehéroroszországgal találkoznak, csütörtökön 17 óra 45-kor.

Ez lesz a hatodik Eb - A részletes program (Oldaltörés)

A teljes menetrend
Erre a linkre kattintva meg-  nézheti az Európa-bajnok-
ság teljes menetrendjét.
Az elsőn, még 1994-ben negyedik volt a magyar csapat, aztán két év múlva csak a tizedik. Ezt követően jött a Mocsai-éra, amely során 1998-ban bronz-, 2000-ben - szintén olimpia után - aranyéremmel tért haza az együttes. Két éve a dánok otthon tartották az első helyet, a magyarok pedig ötödikként zártak. Azóta egy világbajnoki második és egy olimpiai ötödik hely a mérleg.

A magyarok eddigi Eb-szereplései:

1994 (Németország): 1. Dánia, 2. Németország, 3. Norvégia, 4. Magyarország

1996 (Dánia): 1. Dánia, 2. Norvégia, 3. Ausztria, ... 10. Magyarország

1998 (Hollandia): 1. Norvégia, 2. Dánia, 3. Magyarország

2000 (Románia): 1. Magyarország, 2. Ukrajna, 3. Oroszország

2002 (Dánia): 1. Dánia, 2. Norvégia, 3. Franciaország, ... 5. Magyarország

Csoportellenfeleink (Oldaltörés)

Talán most megint sikerül
© Túry Gergely
A csoportellenfelek közül a franciák dicsekedhetnek a legjobb eredménnyel az elmúlt időszakból: a két évvel ezelőtti Eb-n harmadik, a tavalyi vb-n - emlékezetes magyarok elleni finálé után - elsők lettek. Az olimpián éppen lemaradtak a dobogóról, viszont megint a magyarok orra alá törtek borsot azzal, hogy a negyeddöntőben búcsúztatták a Mocsai-csapatot. Most megfiatalított gárdával vágnak neki az Eb-nek, így óriási meglepetés lenne, ha megint jól szerepelnének.

Az osztrákok egyre érettebb játékot produkálnak, gyaníthatóan a magyarok és közöttük dől el a csoportelsőség sorsa. A fehéroroszoknak bravúr lenne, ha továbbjutnának a kvartettből.

Mindhárom gárda ellen pozitív a magyar mérleg. A fehéroroszokkal kétszer találkozott a válogatott és mindig nyert. Ausztriával 46-szor játszott, 33-szor nyert, 11-szer kikapott és kétszer döntetlen lett. Franciaországgal szembeni 37 csatából 25-ször nyertek a magyarok, 11-szer a rivális, és volt egy döntetlen.

Az esélyesek (Oldaltörés)

Melléklet
A hvg.hu kézilabda mellék-
lete
A hazai együttes mellett Norvégia, Ukrajna, Oroszország, Szlovénia és Dánia válogatottjának van komoly esélye a dobogóra jutásért vívott harcban. Minden négyes csoportból az első három helyezett jut tovább a középdöntőbe, és magával viszi az egymás elleni eredményeket.

A debreceni norvég, cseh, ukrán, spanyol és a zalaegerszegi orosz, szerb-montenegrói, szlovén, horvát, valamint a békéscsabai dán, román, német, svéd és a győri magyar, francia, osztrák, fehérorosz csoport van azonos ágon.

A győri és debreceni középdöntőben - továbbjutás esetén ide kerülnek a magyarok - újabb három összecsapás következik. Ezek után az első két helyezettek vívják az elődöntőt.

MTI Női kézilabda Eb

Kézi Eb: csoportok, menetrend

Minden négyes csoportból az első három helyezett jut tovább a középdöntőbe, és magával viszi az egymás elleni eredményeket. A győri és debreceni középdöntőben - továbbjutás esetén ide kerülnek a magyarok - újabb három összecsapás következik. Ezek után az első két-két helyezett vívja az elődöntőt.

MTI Női kézilabda Eb

Kézi Eb: a jegyek fele elkelt

Nem kíván esélylatolgatásba bonyolódni, és inkább éppen a soron következő ellenfelekre hívja fel játékosai figyelmét Kiss Szilárd, a női kézilabda válogatott szövetségi kapitánya.

Lehet, hogy 2025 elhozza a liberalizmus végét? – FAZ-vélemény

Lehet, hogy 2025 elhozza a liberalizmus végét? – FAZ-vélemény

Elkészült a világ első, húrok nélküli gitárja, bárki megtanulhat játszani rajta – videó

Elkészült a világ első, húrok nélküli gitárja, bárki megtanulhat játszani rajta – videó

Donald Trump előállt a követeléssel, amely Orbán szerint tüdőn lőné a magyar gazdaságot

Donald Trump előállt a követeléssel, amely Orbán szerint tüdőn lőné a magyar gazdaságot

5 perc alatt megmondja a L'Oréal gépe, hogyan reagálhat a bőre a kozmetikumokra

5 perc alatt megmondja a L'Oréal gépe, hogyan reagálhat a bőre a kozmetikumokra