szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A hazai fizetésképtelenségi eljárások száma 2006 első kilenc hónapjában 18 százalékkal emelkedett a múlt év hasonló időszakához képest ( 9 319→ 11 007). A fizetésképtelen cégek „átalakulása” miatt viszont összesenMagyarországon ma több a cég, mint egy éve.

Figyelembe véve az itthon bejegyzett vállalatok és a fizetésképtelenségi eljárások számát Magyarországon átlagosan a cégek 2,32 százaléka került bajba az első kilenc hónapban. A megyénkénti bontásból kiderül, hogy a bejegyzett cégek számára vetített csődhányad Nógrád megyében volt a legmagasabb az év első kilenc hónapban, 4,13 százalék.

A megyénkénti csődhányadot vizsgálva kiderül, hogy 2006 első kilenc hónapban a legtöbb eljárást természetesen továbbra is a fővárosban valamint Pest megyében folytatták (az összes hazai fizetésképtelenségi eljárás 52 százalékát). Budapesten az eljárások 40,06 százalékát, Pest megyében, pedig 11,95 százalékát indították.
 
A Coface előrejelzései szerint éves szinten több mint 3,5 százalékos országos
fizetésképtelenségi hányaddal kell számolnunk, de az építőiparban, valamint a
kereskedelemben az arány meghaladhatja akár a 5-6 százalékot is. A folyamatot erősítia kormány jelenlegi válsághelyzete is: a gyengülő forint, a növekvő adó éppúgy rontja akilátásokat, mint az, hogy a jogalkotók továbbra is szemet hunynak afelett, hogy egycsőd után ugyanaz a személy akár azonnal másik cégben újrakezdi tevékenységét.

A helyzet csak úgy javulhatna, ha a hazai társaságok komolyan vennék a fizetési kockázat kezelését és üzletkötés előtt alaposabban informálódnának partnereikről, valamint a késve fizetőkkel szemben minél előbb fellépnének. Mikael C. Szabo, a Coface Hungary ügyvezető igazgatója szerint, ha ezeket a lépéseket a vállalatok megtennék, a nemfizetés elleni kitettségüket akár 15-20 százalékkal csökkenthetnék. Kockázatos iparágaknak továbbra is az építőipar, a textilipar valamint a kis- és nagykereskedelem minősülnek. A hitelminősítéssel és követeléskezeléssel foglalkozó Coface Hungary friss elemzéséből kiderül, hogy az év első háromnegyed évében 18 százalékkal nőtt a hazai fizetésképtelenségi eljárások száma.

A Coface Hungary jelentése szerint a 2006. január 1. - szeptember 30. között továbbra is rendkívül alacsony azoknak az eljárásoknak a száma, amelyeknek a vállalkozásoknak fizetőképességének tényleges helyreállítását irányulnak (csőd). Az év első kilenc hónapjában mindösszesen 14 ilyen eljárás indult Magyarországon. A harmadik negyedévben a felszámolások száma közel 20 százalékkal, a végelszámolások számapedig több mint 16 százalékkal növekedett.

Az iparágakat vizsgálva az év első kilenc hónapjában továbbra is az évek óta vegetáló textilipar mutatja a legmagasabb csődhányadot ( 4,52 eljárás / 100 cég az iparágban). A legkockázatosabb iparágak továbbra is az építőipar, valamint a kereskedelmi vállalkozások maradtak, ahol összességében a fizetésképtelenségi eljárások 46 százalékát indították. Az egyes iparágakban tevékenykedő cégek számát összehasonlítva az eljárások számával, ugyancsak egyértelmű az építőiparban, valamint a kereskedelembentevékenykedő vállalkozások magas kockázata.

A csődhányadok változását figyelve kiderül, hogy az első kilenc hónapban a legnagyobb negatív változást (+63,71%) a papíripar produkálta az előző év hasonló időszakához viszonyítva (a csődhányad 2,00-ról 3,28-ra nőtt) . Ezt a képet árnyalja az a tény, hogy a nagy növekedés ellenére összesen csak 18 eljárásról van szó, amely az összes hazai eljárás csak 0,16%-át teszi ki. Hasonlóan rosszul teljesített a nyomdaipar, ahol 47,8%-os romlás mutatkozott tavalyhoz képest. Ez az iparág, csődhányadát tekintve isrosszabbul áll (3,04%), mint az országos átlag (2,32%).

Az év első kilenc hónapjában négy iparág mutat kedvező tendenciát: számítástechnika, turizmus és vendéglátás, logisztika valamint a vegyipar. Ennek ellenére ezek közül három iparág csődhányada magasabb, mint az országos átlag.



A „második helyen” álló Szabolcs-Szatmár-Bereg megye (csődhányad: 3,18%) produkáltaa legnagyobb negatív változást ez előző évhez: a csődhányad relatív növekedése+56,84% volt. Csongrád megyében, ahol szintén magas az eljárások megyére vetítettcsődarány, csökkenést regisztráltak (-7,90).Javult a helyzet Hajdú-Bihar megyében, ahol mind az eljárások abszolút számát , mind
pedig a megyei csődhányadot tekintveA növekvő megyei csődarány ellenére a legalacsonyabb csődhányadot, 1,52%-ot Győr-Moson-Sopron megyében regisztráltak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Fizetésképtelenség a devizahitelek miatt

A magyarországi vállalatok hiteleinek 60-62 százaléka, a lakossági hitelek 10 százaléka ma már devizaalapú, ami jelentős kockázati tényezőt rejt magában az egész bankrendszer számára - mondta Auth Henrik, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke.

hvg.hu Vállalkozás

Fizetésképtelenség-mérő modell jelent meg a piacon

Egyedülálló vevőminősítési modell jelent meg a közép-kelet-európai piacon. A komplex és piac specifikus számítási modellen alapuló @rating minősítés segítségével egy adott vevő vagy partner esetében egy évre előre jelezhető, valamint egy egytől tízig terjedő skálán számszerűsíthető a fizetésképtelenség statisztikai valószínűsége.