szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A feketegazdaság miatti adókiesés a legális cégek létét veszélyezteti - hangoztatja lépten-nyomon országos roadshow-ja keretében a Vállalkozások Országos Szövetsége. A legutóbbi helyszín Szekszárd volt, ahol Dávid Ferenc főtitkár az önkormányzatok és az ellenőrző szervek együttműködését szorgalmazta a feketén működő vállalkozások kiszorítása érdekében.

Tolna megyében a 2001-ben indult VOSZ-szervezetnek ma már közel 300 vállalkozás a tagja, és a Széchenyi Kártyából eddig 1500 megyei vállalkozó igényelt, mondta el Amrein Károly megyei elnök. A szervezet tagjainak száma alapján ma már a régióban megkerülhetetlenné vált, ami biztosítja, hogy egyre hatékonyabban képviselje a vállalkozók érdekeit, illetve egyre nagyobb vállalkozói körnek nyújtson szakmai támogatást, ami Amrein szerint a szakmai konferenciák népszerűségén és látogatottságán mérhető le.

Dávid Ferenc, a VOSZ főtitkára szerint a 2008-ban új konstrukcióban tovább élő Széchenyi Kártya állami kamattámogatással párosulva 5 év alatt 75 ezer vállalkozónak biztosított 400 milliárd forintnyi hitelt. A VOSZ az idei évben kisebb adóváltoztatási sikereket elkönyvelhetett, de mint Dávid Ferenc fogalmazott, ez kárelhárítás inkább, mint alapvető adóésszerűsítés. Ezért a VOSZ a következő években is szakmai véleményezéssel és javaslatokkal kívánja a vállalkozások gazdasági környezetét kedvezőbbé tenni. Ám a VOSZ lehetőségei is végesek, ezért például a legnagyobb kihívás, a feketegazdaság visszaszorítása lehetetlen az ellenőrző szervek és az önkormányzatok együttműködése nélkül.

Ezért szervezi a napokban az ország régióiban a feketegazdaság elleni szakmai kerekasztalait a VOSZ. Dávid Ferenc főtitkár azt kérte az adó-, vám-, rendvédelmi, önkormányzati és más felügyeleti szervek helyi képviselőitől, hogy ne hunyjanak szemet a vélelmezetten feketegazdasági tevékenységek előtt, mert ez nem pillanatnyi, hanem hosszú távú érdeke a társadalomnak. Tolna megyében alapvetően alacsony a feketegazdaság részaránya, de mint Orbán Jánosné, az APEH regionális igazgatóságának képviselője elmondta, évente egyre több fiktív vállalkozást találnak, az idén nyolcszázat.

A gazdasági bűncselekményekkel kapcsolatos rendőrségi vizsgálatok száma minden évben jelentős, ám ezek az ügyek általában nemcsak helyi vállalkozásokat érintenek, hanem országos vizsgálat részei. Máté Dezső, a Megyei Rendőr-főkapitányság képviselője elmondta, hogy tavaly 7132 nyomozást indítottak, ebből 284-et gazdasági bűncselekmény miatt, ám a feketegazdaság visszaszorításában hosszú távon a rendőrség szerint is a prevenció a leghatékonyabb. A feketemunka felderítése a Munkavédelmi Felügyelet szerint kiemelt cél ma Magyarországon, Tolna megyében az idén legalább 60 ezer feketemunkahelyet számolt fel a hatóság.

Horváth István, Szekszárd polgármestere arra utalt, hogy a vállalkozói érdekképviseletek munkájának köszönhetően a vállalkozók ésszerűtlen adminisztratív kötelezettségei, adóterhei csökkentek, ám véleménye szerint ez még mindig kevés a kormányzat támogatása nélkül. A csökkenő központi források is arra kényszerítik az önkormányzatokat, hogy a vállalkozók és a polgárok terheit növeljék, amit nem szívesen vállalnak a testületek. A VOSZ szerint azért válik egyre fontosabbá a feketegazdaság visszaszorítása mind a kormány, mind a gazdaság szereplői számára, mert a hatalmas adókiesés miatt is egyre magasabb terhek a vállalkozóknál elérték azt a küszöbértéket, ami már veszélyezteti a nem tőkeerős cégek létét.
 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Vállalkozás

Fiktív vállalkozások adószámát törölte az APEH

Az APEH 44, valószínűsíthetően fiktív vállalkozás adószámát törölte az elmúlt év szeptembere óta Észak-Magyarországon - jelentette be az adóhivatal Észak-Magyarországi Regionális Igazgatóságának elnöke csütörtökön Egerben. Korábban erre nem volt lehetőség.