szerző:
ecoline.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az innovatív gyógyszer-gyártókat terhelő megállapítás az...

Az innovatív gyógyszer-gyártókat terhelő megállapítás az Európai Bizottság (EB) egy ma nyilvánosságra hozott évközi jelentésében jelent meg. Az ügyben olyan nagy gyógyszer-gyártók is érintettek lehetnek GlaxoSmithKline, vagy az AstraZeneca, de rajtuk kívül még 7 céget figyel az EB. Neelie Kroes az Európai Bizottság versenypolitikai biztosa elmondta: amennyiben bebizonyosodik, hogy a gyógyszer-gyártók valóban a versenyt korlátozó lépéseket tettek, természetesen megteszik a szükséges lépéseket – írja a Bloomberg.

Így is spóroltak a másolatokon

Az Európai Unióban éves szinten mintegy 214 milliárd euró értékben fogyasztanak gyógyszereket. A mostani elemzés szerint – az azonos hatóanyagú originális szernél gyakran 90 százalékkal olcsóbbak - generikus készítményeknek köszönhetően a fogyasztók 14 milliárd eurót spóroltak 2000 és 2007 között, azonban az EU szerint ez az összeg 3 milliárddal magasabb is lehetett volna, ha az innovatív gyártók nem hátráltatják a generikus versenytársak piacra lépését.

A Bizottság ma hallgatja meg az érintett vállalatokat, amelyek azt kifogásolják, hogy az EU elemzése nem vette figyelembe a gyógyszerpiac szigorúan szabályozottságát. Míg egy originális gyártónak évekig eltart, hogy új – rendszerint több száz, akár milliárd dolláros ráfordítással kifejlesztett – készítményét piacra dobja, a legális másolatokat gyártó generikusok a szabadalom lejáratat után ezt jóval olcsóbban és gyorsabban, mindössze néhány hónap alatt megtehetik.

Fokoznák a versenyt

Az originális gyártóknak egyre nagyobb gondot okoz, hogy a rohamosan növekvő gyógyszerkiadások miatt egyre több államban vezetnek be olyan intézkedéseket, amelyek a generikus verseny fokozását célozzák. Az olcsóbb, másolt szerek megjelenése a piacon ugyanis lejebb hajtja az árakat, s ezzel természetesen az állami támogatás mértéke is csökken, így rövidtávon visszafogható az állami gyógyszer-kiadások növekedése.

A generikus verseny erősítésével a gyógyszer-gazdaságossági törvénnyel hazánkban is próbálkoztak: ezt a célt szolgálta az úgynevezett fixesítés, és az a jogszabály is, amelynek értelmében az orvosnak az azonos hatóanyagú szerek közül a legolcsóbbat kell felírnia.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!